3 روز پیش
2 بازدید

عامل تورم؛ سوءمدیریت یا تحریم؟-راهبرد معاصر

تورم به شدت زندگی و معیشت مردم را تحت فشار قرار داده است. با اینکه بخشی از آنچه در اقتصاد امروز ایران دیده می شود را می توان به تحریم های اقتصادی ربط داد، اما در کل آنچه به عنوان تورم با افزایش نرخ ارز در بازارها دیده می شود تماما ناشی از تحریم ها نیست، بلکه بخش عمده ای از آن متاثر از بی برنامگی برای رویارویی با تحریم ها و مسائل سیاسی است که بر مسائل اقتصادی به شدت تاثیر می گذارد.

عامل تورم؛ سوءمدیریت یا تحریم؟

 

به گزارش راهبرد معاصر؛ تورم به شدت زندگی و معیشت مردم را تحت فشار قرار داده است. با اینکه بخشی از آنچه در اقتصاد امروز ایران دیده می شود را می توان به تحریم های اقتصادی ربط داد، اما در کل آنچه به عنوان تورم با افزایش نرخ ارز در بازارها دیده می شود تماما ناشی از تحریم ها نیست، بلکه بخش عمده ای از آن متاثر از بی برنامگی برای رویارویی با تحریم ها و مسائل سیاسی است که بر مسائل اقتصادی به شدت تاثیر می گذارد.

 

برنامه ها و سیاست های دولت اگر به صورت راهبردی برای جنگ اقتصادی تنظیم و تدوین می گردید، امروز به این شدت شاهد اثر افزایشی نرخ ارز و تبعات آن بر قیمت سایر بازارها نبودیم. سوء تدبیر و فقدان برنامه ریزی مدیریتی قوی عامل مهمی است که نرخ ارز را دائما در روند صعودی قرار داده است. روندی که نوسانات آن آرامش را از معیشت و سفره و زندگی مردم گرفته و بسیاری از بخش های زندگی اقتصادی مردم را با خلل مواجه کرده است.

 

عدم مدیریت دولت در بحران اقتصادی و جنگ تمام عیاری که آمریکا علیه اقتصاد ایران در پیش گرفته مساله مهمی است که با برخی ارز پاشی ها ضعف و بی تدبیری دولت را به شدت نشان می دهد. تداوم سیاست های غلط اقتصادی، بی توجهي به اصلاح نظام بانکی و مالیاتی و گمرکی، تکرار رویه هایی که از ابتدا غلط بود و همچنان انجام می شود، دست دولت را از تامین بودجه کوتاه کرده‌، لذا مردم در یک رقابت نابرابر با دولت باید تاوان ضعف عملکردی دولت را با نان و معیشت خود بدهند. چاپ پول و استقراض از بانک مرکزی مسئله غیرقابل انکاری است که دولت را راحت می نماید، اما به قیمت از دست رفتن بسیاری از ارکان اقتصادی و اجتماعی و افزایش آسيب هاي اجتماعي تمام می شود.

 

تصمیمات بورسی و سایر تصمیماتی که در عرصه مدیریتی اتخاذ مي شود به شدت جای بحث و انتقاد دارد. جای تاسف دارد که بیان شود نحوه مدیریت کشور در حال حاضر جایی برای  امیدواری مردم به ایجاد یک گشایش اقتصادی باقی نگذاشته است.

 

رویکرد دولت به مسائل اقتصادی باید با تغییرات جدی دنبال شود، سیاست های پولی و مالی بانک مرکزی باید در موضوعاتی مثل چاپ پول تغییر کند. تنظیم بودجه عملیاتی و کاربردی براساس واقعیت های اقتصادی باید دنبال شود. تخصیص ارز در موارد غیر ضروری که منجر به رانت و فساد می شود به طور قطعی باید یک بار برای همیشه کنار گذاشته شود. اتخاذ سیاست های قاطع برای بازگشت ارز صادراتی به کشور، برخورد با متخلفان ارزی، اخذ مالیات های سنگین از سفته بازان و دلالان و صاحبان ثروت و درآمدها اعم از درآمدهای حقیقی یا کاذب امر بسيار معمولی است که در همه ی اقتصادهای دنیا رایج است. اگر دولت موارد مهمی که یکایک آنها بر روی نرخ ارز تاثیر می گذارد را در دستور مدیریت واقعی قرار ندهد بحران ارزی منجر به بحران بزرگی در کلیت اقتصاد می شود که تبعات و پیامدهای آن بر کل اقتصاد و آرامش و امنیت جامعه تاثیرات شدیدی به جا می گذارد.

 #‌اخبار
منبع: راهبرد معاصر


مطالب پیشنهادی

چگونه شیره بادام را بگیریم | چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام

چگونه شیره بادام را بگیریم و آیا می دانید چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام و خواص شیره بادام در بارداری و خواص شیره بادام برای استخوان ها را در پرشین وی بخوانید

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

معین: اصولگرایان و اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند

مصطفی معین می گوید: از نظر جامعه بویژه جوانان، موضوع رقابت اصلاح طلب و اصولگرا در عرصه های سیاسی و انتخاباتی در این مقطع زمانی، ماجرای تمام شده ای است.

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

علت تیره شدن خورش قیمه | علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد

علت تیره شدن خورش قیمه و علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد و خوشرنگ شدن خورشت و چگونه خورشت قیمه خوشرنگ طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز | علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و درست کردن آن

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و علت چسبیدن ته دیگ پلوپز چیست و طرز تهیه یک ته دیگ برشته و خوشمزه و نکات درست کردن ته دیگ را در پرشین وی بخوانید

پیوند سیاسی-فراکسیونی احمدی‌نژادی‌ها و پایداری‌ها در مجلس یازدهم؟

قبضه مجلس یازدهم در دست اصولگرایان اما و اگرها را درباره آرایش سیاسی و فراکسیونی این مجلس بیشتر کرد و این سوال مطرح می‌شود که آیا قرار است تنها یک فراکسیون سیاسی و اکثریت میدان‌دار باشد؟!

ضدعفونی کردن معابر قم از سوی نیروهای حشدالشعبی صحت دارد؟

معاون سپاه علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) قم به ایرنا پلاس گفت:ضدعفونی معابر قم، کار اعضای الحشدالشعبی نبود.

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

ماجرای توئیت جنجالی میرسلیم

فارس نوشت: دفتر سیدمصطفی میرسلیم منتخب دوم مردم تهران در مجلس یازدهم درباره یک توییت توضیحاتی ارائه کرد.

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

کف کردن روغن | دلایل و از بین بردن کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو

کف کردن روغن و رفع کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو و نکات استفاده از روغن سرخ کردنی و نکات روغن سالم را در پرشین وی بخوانید

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

نصیحت مشفقانه به منتخبان جدید خانه ملت

من به تازگی راجع به کارنامه سال ۹۸ فکر می کردم، از سیل در روزهای ابتدایی سال شروع شد، ابتدا پنج استان را به خود درگیر کرد و سپس به ۲۵ استان رسید.

مطالب مرتبط