خبرآنلاین |
۳ هفته پیش

ادامه دیدارهای امیرعبداللهیان با مقامات عراق تاکید بر توسعه همکاری های ترانزیتی خبرآنلاین

ادامه دیدارهای امیرعبداللهیان با مقامات عراق/تاکید بر توسعه همکاری‌های ترانزیتی

وزیر امور خارجه کشورمان که در عراق به سر می برد در ادامه دیدارهای خود با رئیس مجلس، رئیس ائتلاف دولت قانون و همچنین رئیس هیات حشدالشعبی دیدار کرد.

به گزارش خبرآنلاین،امیرعبداللهیان روز چهارشنبه، سوم اسفندماه در دیدار با محمد الحلبوسی، رئیس مجلس عراق، ضمن بررسی آخرین وضعیت روابط دو کشور، همکاری های منطقه ای تهران - بغداد را پر شتاب و اثر گذار دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان انتخاب مجدد الحلبوسی بعنوان رئیس مجلس این کشور را تبریک گفته و از اعزام چندین نماینده مجلس عراق به همایش زنان تاثیرگذار که به ابتکار همسر رئیس جمهور کشورمان برگزار شد، تشکر نمود.

امیرعبداللهیان توسعه و پیشرفت عراق را برای ایران بسیار مهم دانسته و خواستار گسترش همکاری های دو ‌کشور بویژه در سطح مجالس قانونگذاری شد.

وزیر خارجه کشورمان از پیشرفت تهیه سند جامع همکاری های دوجانبه ابراز خرسندی نموده و از این سند بعنوان نقشه راه بلند مدت دو کشور نام برد.

امیرعبداللهیان توسعه همکاری های ترانزیتی و بویژه احداث خط آهن شلمچه - بصره و کرمانشاه- بغداد را گام موثری در توسعه هرچه بیشتر مبادلات اقتصادی و تجاری دانست.

محمد الحبوسی نیز در این ملاقات ضمن خوشامدگویی به وزیر امور خارجه کشورمان و هیات همراه، از دیدارهای مهم دکتر امیرعبداللهیان با مقامات عراق ابراز خرسندی نمود.

ادامه دیدارهای امیرعبداللهیان با مقامات عراق/تاکید بر توسعه همکاری‌های ترانزیتیرئیس مجلس عراق با ابراز امیدواری جهت انجام سفر جناب اقای قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی به بغداد، گسترش هرچه بیشتر روابط بین پارلمانی را جزو اولویتهای مجلس عراق دانست.
در ادامه گفتگوها، طرفین به بررسی وضعیت منطقه ای پرداختند.

در پایان نیز، رحیمی، عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ضمن ابلاغ سلام قالیباف به همتای عراقی، بر آمادگی مجلس شورای اسلامی جهت افزایش تعاملات بین المجالسی تاکید کرد.

امیر عبداللهیان در ادامه دیدارهای روز چهارشنبه، سوم اسفند با مقامات عراقی در بغداد، با نوری المالکی ، رئیس ائتلاف دولت قانون عراق دیدار و گفتگو نمود.

وزیر خارجه کشورمان در این دیدار ضمن تبریک به المالکی بابت تشکیل دولت همه گیر در عراق، توسعه و ثبات در عراق را خواسته اصلی ج ا ایران دانست.

نوری المالکی نیز در این دیدار، ضمن تشریح آخرین وضعیت سیاسی عراق و احزاب سیاسی داخلی، اولویت سیاست خارجی عراق را گسترش روابط همه جانبه با ج ا ایران دانست.

ادامه دیدارهای امیرعبداللهیان با مقامات عراق/تاکید بر توسعه همکاری‌های ترانزیتی

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با «فالح الفیاض» رئیس هیات حشدالشعبی دیدار و گفتگو نمود.

در این دیدار، امیرعبداللهیان ضمن پاسداشت یاد و نام شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس، به تشریح پیگیری های حقوقی ترور غیرانسانی این سرداران مبارزه با داعش و جریان ترور در منطقه پرداخته و ابراز امیدواری کرد تا این روند، در عراق نیز به سرعت به مراحل تکمیلی خود برسد.

ادامه دیدارهای امیرعبداللهیان با مقامات عراق/تاکید بر توسعه همکاری‌های ترانزیتیامیرعبداللهیان، ثبات و امنیت عراق را ثبات و امنیت ایران دانسته و از تلاشها و مجاهدتهای نیروهای حشدالشعبی عراق در مبارزه با داعش و بازگرداندن ثبات و امنیت به عراق تقدیر نمود.

فالح الفیاض نیز در این ملاقات ضمن تقدیر از مساعدتهای همیشگی ج ا ایران در برقراری ثبات در مرزها و منطقه، بر ضرورت حفظ همکاری های امنیتی دولت عراق و ج ا ایران تاکید نمود.

311311#‌اخبار_بین‌الملل منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...