عصر ایران |
۱ هفته پیش

حسین منزوی خیال خام پلنگ من...

به بهانۀ اول مهر زادروز غزل سرای بزرگ معاصر ابیاتی از او که هم به پلنگ و جهیدن اشاره دارد و هم به گل‌های شکفته و مرده شاید حلقه وصل موضوعات نامرتبط باشد....

عصر ایران؛ مهرداد خدیر-امروز اول مهر 1401 خورشیدی زادروزحسین منزویغزل سرای نام‌دار معاصر است که 18 سال قبل در 16 اردیبهشت 1383 درگذشت و هم غزل‌های درخشان از خود به یادگار گذاشت و هم دختری به نام غزل را.

در فضای خاص این روزها اما کدام غزل او را می‌توان انتخاب و منتشر کرد که هم متهم به بی‌توجهی نشویم و هم سوءتفاهم برنخیزد؟

فوتبال اما به یاری می‌آید با این که به ظاهر بی‌ربط است و لایتچسبک. اما چون ساعاتی دیگر بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در اولین مسابقه پس از بازگشتکارلوس کی‌روشو البته دوستانه مقابل اوروگوئه بازی می‌کنند و نماد فوتبال ملی ما هم یوزپلنگ است شاید این شعر انتخاب مناسبی باشد:

خیال خام پلنگ من، به سوی ماه جهیدن بود

و ماه را از بلندایش به روی خاک کشیدن بود

پلنگ من، دل مغرورم پرید و پنجه به خالی زد

که عشق ماه بلند من، ورای دست رسیدن بود

گل شکفته خداحافظ، اگرچه لحظۀ دیدارت

شروع وسوسه‌ای در من، به نام دیدن و چیدن بود

من و تو آن دو خط ایم آری، موازیان به ناچاری

که هر دو باورمان ز آغاز به یکدگر نرسیدن بود

اگرچه هیچ گل مرده دوباره زنده نشد اما

بهار در گل شیپوری مدام گرم دمیدن بود

چه سرنوشت غم انگیزی که کرم کوچک ابریشم

تمام عمر قفس می بافت ولی به فکر پریدن بود

اگرچه شاعر دربارۀ بهار می‌سراید که در گل شیپوری مدام گرم دمیده‌است اما شیپورها را می‌توان در پاییز برداشت و ایران را یک صدا فریاد کرد. خود شاعر هم البته می داندکه هیچ گل مرده‌ای دوباره زنده نخواهد شد...

*******

از میان اشعار حسین منزوی آن که در شب چهارم از 10 شبِ گوته در سال 56 خواند هم در یادها مانده است:

از زمزمه دل‌تنگیم، ازهمهمه بیزاریم

نه طاقت خاموشی، نه تاب سخن داریم

آوار پریشانی است، رو سوی چه بگریزیم؟

هنگامۀ حیرانی است خود را به که بسپاریم...

logo-vidتماشاخانه
حجاب، قانونی که دلبخواه اجرا می‌شود؛ چرا در انتخابات یا هر مراسم حکومتی، خبری از گشت ارشاد نیست؟ شل حجاب‌های خودی؟!! (فیلم)

حجاب، قانونی که دلبخواه اجرا می‌شود؛ چرا در انتخابات یا هر مراسم حکومتی، خبری از گشت ارشاد نیست؟ شل حجاب‌های خودی؟!! (فیلم)

logo-vid

ببینید| زلزله در تایوان پل‌های بزرگی را در هم شکست

logo-vidفیلم های دیگر
کانال عصر ایران در تلگرام
عضویت در اینستاگرام عصر ایران
نظرات کاربران
15 سال پیش در چنین روزی


#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تهران _ قاری ایرانی مقام سوم مسابقات قرآن ترکیه را کسب کرد.

7 ساعت پیش

فصل هشتم باب سوم (دادرسی نخستین) قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب (در امور مدنی) از مواد ۱۵۸ تا  ۱۷۷ به موضوع "دعاوی تصرف عدوانی، ممانعت از حق و مزاحمت"  پرداخته است.  

8 ساعت پیش

ازدواج فاطمه گودرزی سوژه شد و جنجال ساخت.

5 ساعت پیش

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور گفت: نیمی از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌ها و اغتشاشات اخیر از زندان‌ها آزاد شده‌اند.

7 ساعت پیش

دمشق - با حضور وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و وزیر اسکان جمهوری عربی سوریه نشست توسعه همکاری دو کشور در حوزه مسکن سازی اجتماعی برگزار شد.

7 ساعت پیش

ایلان ماسک و توییتر هنوز برای پایان دادن به مرافعه حقوقی و هموار کردن راه برای نهایی شدن قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری این میلیاردر برای خرید این شرکت شبکه اجتماعی، به توافق نرسیده اند.

7 ساعت پیش

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به افزایش تورم و تهدید امنیت انرژی در گستره اروپا، گفت: آثار جنگ در اروپا ثابت کرد تحریم تیغ دو لبه است که پیامدهای آن دامن تحریم کنندگان را هم می‌گیرد.

7 ساعت پیش

در شرایطی که در سال‌های اخیر باتوجه به تغییر اقلیم، خشکسالی و بحران کم آبی با مشکلاتی مانند ایجاد کانون‌های گردوغبار در شهرهای مختلف کشور مواجه هستیم، خشک شدن دریاچه ارومیه نیز می‌تواند باعث بروز توفان نمک شود که یکی از تهدیدات جدی محیط زیستی و کشاورزی است و اقتصاد مردم منطقه را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

8 ساعت پیش

بیشتر...