خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

ثبت ۱۰۲ میلیمتر بارش در ساوه الغدیر ۱۱ درصد آب دارد ایسنا

ثبت ۱۰۲ میلیمتر بارش در ساوه/ الغدیر ۱۱ درصد آب دارد

ایسنا/مرکزیمدیر امور منابع آب شهرستان ساوه با اشاره به اینکه حجم آب ذخیره شده در دریاچه سد الغدیر به ۱۱ درصد رسیده است، گفت: بارش‌های اخیر تاثیر چندانی در آبگیری این سد نداشته است.

مجید امیرحسینی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه ۱۴۰۲) تاکنون ۱۰۲ میلیمتر در این شهرستان باران باریده است در حالی که این میزان در مدت مشابه سال قبل ۸۵ میلیمتر و میانگین بلندمدت نیز ۱۴۰ میلیمتر بوده است.

وی با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی میزان بارندگی در این شهرستان طی سال آبی جاری به نسبت بلندمدت اظهار کرد: با ورود دو جبهه بارندگی به شهرستان ساوه حدود ۲۰ سانتیمتر برف در این شهرستان باریده و این میزان بارش پس از مذاب شدن حدود ۱۵ میلیمتر به ثبت رسیده است.

امیرحسینی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر میزان دبی ورودی آب به سد الغدیر ساوه دو متر مکعب بر ثانیه است، گفت: با وقوع بارش‌ها میزان دبی ورودی به سد الغدیر به ۶ متر مکعب رسیده بود اما به دلیل یخبندان در حوضه آبریز بالادست سد، دبی ورودی کاهش یافته و به دو متر مکعب بر ثانیه رسیده است.

وی تصریح کرد: با افزایش دمای هوا و بارش باران قطعا دبی ورودی به سد افزایش می‌یابد و پیش‌بینی می‌شود از هفت متر مکعب بر ثانیه نیز عبور کند.

امیرحسینی با اشاره به حفر و بازسازی چاه های آب برای تامین نیاز شهر ساوه به مصارف شرب گفت: در نتیجه این اقدام، خروجی منابع آبی سد برای مصارف شرب به میزان افزوده شدن چاه‌های آب شرب کاهش پیدا کرده است.

این مقام مسئول در امور منابع آب ساوه با اشاره به اینکه در حال حاضر حجم آب ذخیره شده در دریاچه سدالغدیر ساوه به حدود ۲۴ میلیون متر مکعب بر ثانیه رسیده است، افزود: بارش‌های اخیر تاثیر چندانی در آبگیری این سد نداشته اما پیش بینی می‌شود روند آبگیری سد رو به بهبود باشد.

گفتنی است، سد الغدیر ساوه با ۲۶۵ متر طول تاج و حجم ۲۷۷ میلیون مترمکعب آب، از نوع دو قوسی بتنی است که در سال ۷۲ با هدف تأمین برق و آب کشاورزی ۲۳ هزار هکتار از اراضی این شهرستان احداث شد.

این سد براساس اهداف چند منظوره شامل تنظیم آب کشاورزی، کاهش خطرات سیل، تولید انرژی الکتریکی، اشتغال‌زایی و ایجاد مراکز گردشگری احداث شده است و از ویژگی‌های مسیر انتقال آب در سد الغدیر این است که آب از طریق کانال اصلی به طول حدود ۱۰ کیلومتر به شبکه اصلی آبیاری منتقل می‌شود.

در پی وقوع سیل در فصل بهار ۹۸ و تکمیل شدن تراز آبی سد الغدیر ساوه، این سد در هشتم اردیبهشت ماه همان سال پس از ۲۲ سال، سرریز کرد.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

​سیرابی یکی از غذاهای معروف ایرانی محسوب می‌شود که بر خلاف ظاهر غیر زیبا از طعم فوق‌العاده و خواص باورنکردنی برخوردار می‌باشد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که طعم این غذا نیز همانند ظاهر آن چنگی به دل نمی‌زند، اما این کاملا اشتباه است.

نیم ساعت پیش

در این ویدئو ۵ مرد روستایی مشهور هندی را می‌بینید که با ۱۰۰ کیلو دراگون فروت «میوه اژدها» مربای محلی پخت و تهیه می‌کنند.

نیم ساعت پیش

عروس هلندی و کاسکو هر دو از پرندگان زیبا و محبوب برای انسان ها هستند که مراقبت و نگهداری از آن ها شامل نکات و دستور العمل هایی می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

یک ربع پیش

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان: با گزارش سربازان گمنام امام زمان (عج) پیرامون کشف محموله کود‌های شیمیایی از یک انبار، پرونده این تخلف برای رسیدگی به تعزیرات حکومتی ارسال شده بود.

نیم ساعت پیش

آژانس تبلیغات دیجیتال تپسل در تفاهم‌نامه اخیر خود، مج�

یک ربع پیش

دناپلاس اتوماتیک توربو آپشنال مدل ۱۴۰۲ اما با کاهش ۳۰ میلیون تومانی، یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان قیمت خورده است.

نیم ساعت پیش

هرج و مرج در فرودگاه دبی ادامه دارد. فرودگاه بین المللی دبی 3 روز پس از سیل، همچنان با هرج و مرج ناشی از کنسلی پروازها روبه‌رو است و تلاش برای پاکسازی و بازگشایی باندهای فرودگاه ادامه دارد.

نیم ساعت پیش

شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی گزارش داد کابینه جنگ این رژیم ۱۲ روز است که درباره پرونده اسیران بحث نکرده و جنگ به قوت خود باقی است.

نیم ساعت پیش

بر اساس آخرین گزارش سازمان ملی مدیریت بلایای طبیعی پاکستان، تاکنون ۹۸ نفر در این مناطق بر اثر ریزش سازه ها کشته و ۸۹ نفر دیگر نیز زخمی شده اند.

نیم ساعت پیش

بیشتر...