گلستان ما |
۲ هفته پیش

گلستان ما مخالفت سردفتران وکلا با طرح مجلس به دلیل منافع اقتصادی است

به گزارش گلستان ما، محسن زنگنه درباره انحصار به وجود آمده در عرصه وکالت و نقش کانون وکلای دادگستری بیان کرد: کانون وکلا در حالی مجوز وکالت به پذیرفته شدگان می‌دهد که خودش ذی‌نفع است. به همین علت هم در بعضی از سال‌ها ظرفیت پذیرش برای رشته وکالت توسط کانون وکلا باز نمی‌شد و در سال‌هایی هم که ظرفیت را باز می‌کردند در حدود هزار تا هزار و ۵۰۰ نفر پذیرش داشتند.

وی ادامه داد: اکنون هم که فشار افکار عمومی در رابطه با عملکرد کانون وکلا زیاد شده، در نهایت باز هم درصد بسیار کمی مجوز ورود به عرصه وکالت را پیدا می‌کنند. این قبیل اقدامات از تبعات ذی‌نفع بودن کانون وکلا در پذیرش وکلا است.

زنگنه با انتقاد از کانون وکلا در سهمیه بندی پذیرش فارغ‌التحصیلان رشته حقوق اضافه کرد: کانون با تعیین سهمیه در پذیرش افراد میزان ورود را به عرصه وکالت بسیار کاهش داده است. در این شرایط حتی اگر با نمره بالایی از دانشگاه و از رشته حقوق فارغ‌التحصیل شده باشید، فارغ از در نظر گرفتن شایستگی افراد، ظرفیت ورود به این عرصه بسته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار به دنبال حذف محدودیت‌ها است افزود: مجلس در ماده یک این طرح، دولت و سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها را مکلف کرده است که محدودیت تعداد پذیرفته شدگان و یا سهمیه بندی‌ها را حذف کند. اگر دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو، ظرفیت تعیین می‌کنند به این دلیل است که تعداد مشخصی صندلی برای پذیرش دانشجو دارند و ظرفیت دیگری برای برگزاری کلاس‌های بیشتر ندارند اما چرا باید محدودیت در حوزه وکالت توسط کانون ایجاد شود.

وی وجود ذی‌نفعان با روحیه انحصارطلبی را باعث ایجاد گره‌های زیاد در حوزه کسب و کارها عنوان کرد و گفت: این مسئله کار را برای مردم سخت کرده و رتبه کشور را برای سهولت در اعطای مجوز کسب و کار در میان کشورهای دیگر بسیار بالا برده است. وجود روحیه انحصارطلبی و ایجاد وابستگی به دولت باعث شده در همه امور اقتصادی اعمال نفوذ شود به طوری که گرفتن مجوز برای کارخانه ارزش به مراتب بیشتری از واگذاری کارخانه پیدا کند و این مسئله همه به علت وجود تبعیض، انحصار و رانت‌هایی است که اکنون وجود دارد.

زنگنه تصریح کرد: مجلس دستگاه‌ها را مکلف کرده هر نوع محدودیتی از جمله محدودیت در تعداد و جغرافیای منطقه را حذف کنند. به عنوان نمونه یک کسب و کار در محله‌ای ایجاد می‌شود و برای کسب و کار بعدی اجازه فعالیت در آن محدوده را نمی‌دهند و اعلام می‌شود فاصله مشخصی برای باید رعایت کند. این موضوع باعث منفعت طلبی شخصی که قبلاً مجوز را دریافت کرده می‌شود و مجوزش ارزش زیادی از نظر مالی پیدا می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه مجلس به دنبال رقابتی کردن بازار کار است، افزود: اگر نمایندگان به دلیل بررسی این طرح در فشار قرار دارند به دلیل برداشتن محدودیت‌هایی در عرصه کسب و کارهاست تا تبعیض‌ها و انحصارها حذف شود.

وی با اشاره به عدم تمکین سردفتران از قوانین به خصوص درباره سند رسمی خودرو بیان کرد: اگر بعضی از وکلا و سردفتران دلیل مخالفت خود با طرح مجلس را صیانت از دارایی‌های مردم و رعایت موارد قانونی اعلام می‌کنند، اما در نهایت این اعتراضات منشأ اقتصادی دارد. دفاتر اسناد رسمی درآمد زیادی از نقل و انتقال خودرو کسب می‌کنند و اگر شرط ثبت سند خودرو در دفاتر حذف شود، سود زیادی که در گذشته به دست می‌آوردند را از دست می‌دهند به همین علت در مقابل این قانون مقاومت می‌کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: سردفتران دلیل مخالفت خود با طرح تسهیل صدور مجوز کسب و کار را این طور توجیه می‌کنند که عده‌ای در دفاتر رسمی مشغول به کار هستند و با اجرای این طرح بیکار می‌شوند، درحالیکه اولویت ما با خدمات رسانی به مردم جامعه است. به عنوان نمونه هنگام آغاز به فعالیت تاکسی‌های اینترنتی، آژانس‌های کرایه ماشین هم با آن مخالفت کردند زیرا بازارشان کساد می‌شد درحالیکه کسب و کارها باید خود را به روزررسانی کنند و با شرایط جامعه خود را بازآفرینی نمایند.

زنگنه در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی هزینه‌های زیادی برای مردم به همراه دارد، افزود: مقاومت سردفتران با این طرح به دلیل وجود تعارض منافع است یعنی آنها میان منافع خود و منافع مردم دچار تعارض شده‌اند و طبیعی است که هر صنف به دنبال حفظ منافع خود است.

انتهای پیام/#‌خبری #‌اخبار منبع: گلستان ما

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با نظر فرهاد مجیدی استقلال به صورت پنهانی آماده دیدار با ذوب‌آهن شد.

-1 دقیقه پیش

نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان با اشاره به فرارسیدن هفته وحدت، گفت: وحدت امت اسلامی راه مقابله با دشمنان است و باید همه برای وحدت در امت اسلامی تلاش کنیم.

1 دقیقه پیش

هواداران پرسپولیس به شدت به عوامل سریال خسوف به دلیل استفاده از لفظ بد علیه سرخ‌ها، حمله کردند.

9 دقیقه پیش

هواداران استقلال به دلیل اظهارات محرم نوید کیا به سرمربی سپاهان حمله کردند.

یک ربع پیش

هواداران پرسپولیس در فضای مجازی خواستار پیگیری حق استفاده از تبلیغات محیطی این باشگاه توسط مجید صدری شدند.

یک ربع پیش

با انتشار جزئیات جدیدتر از نحوه فعالیت عوامل موساد در ترکیه در رسانه‌های این کشور، نایب رئیس پیشین موساد ضمن «مبالغه آمیز» خواندن این گزارش‌ها، مدعی شد که آنکارا در این خصوص «اغراق» می‌کند.

یک ربع پیش

مقدمات حضور رودی ژستد در استقلال فراهم شده و اگر مشکل خاصی ایجاد نشود او بعد از بازی با ذوب آهن با باشگاه استقلال قرارداد خواهد بست.

یک ربع پیش

هندوستان-مقامات مسئول هندی اعلام کردند: جلسه‌ای را برای بررسی روند ثبت نام و اعزام زائران سرزمین وحی در موسم حج 2022 برگزار می‌کنند.

یک ربع پیش

سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس به شدت به برگزاری دیدار نفت مسجد سلیمان - سپاهان در اهواز اعتراض کرد.

یک ربع پیش

تولیت آستان قدس رضوی توجه ویژه رسول گرامی اسلام به مردم را یکی از ویژگی‌های شخصیتی بارز ایشان برشمرد و گفت: هر که نسبت به درد و رنج مردم بی تفاوت نباشد، از غم و درد آنان آزرده خاطر شود و کاری برای مردم انجام دهد، به سیره و رفتار پیامبر(ص) نزدیکتر است.

نیم ساعت پیش

باشگاه پرسپولیس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد هواداران مطمئن باشند که باشگاه از حق و حقوق پرسپولیس دفاع خواهد کرد.

نیم ساعت پیش

شست مشترک مدیران باشگاه استقلال و مسئولین سازمان لیگ با حضور معاون وزیر و ورزش جوانان پیرامون تبلیغات محیطى در استادیوم آزادى برگزار و مقرر شد این موضوع با مصوبه هیات رییسه سازمان لیگ حل و فصل شود.

نیم ساعت پیش

رییس جمهوری تکمیل و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات را یک ضرورت دانست و به مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دستور داد راهبری تکمیل شبکه ملی اطلاعات را با جدیت پیگیری کنند.

نیم ساعت پیش

سازمان لیگ فوتبال ادعای استقلال درباره توافق با این سازمان درباره تبلیغات محیطی را رد کرد.

نیم ساعت پیش

وزیر ورزش گفت:درب مجموعه بزرگ آزادی به روی آحاد مردم عزیزمان باز شده و جاده تندرستی این مجموعه در هفته تربیت بدنی افتتاح و در اختیار عموم علاقه مندان قرار گرفته است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...