خبرآنلاین |
2 ماه پیش

کشف یک بیماری جدی کشنده خبرآنلاین

کشف یک بیماری جدی و کشنده

باشگاه خبرنگاران نوشت: دانشمندان در تحقیقات اخیر خود نوعی بیماری عضلانی کشنده را کشف کردند.

دیستروفی عضلانی دوشن (DMD) به دلیل یک جهش ژنتیکی ایجاد می‌شود و از هر ۵۰۰۰ پسر متولد شده یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از آنجایی که ژن آسیب‌دیده در کروموزوم X قرار دارد، دختران ناقل ژن جهش‌یافته هستند، اما به ندرت به این بیماری مبتلا می‌شوند.

کودکان مبتلا به این عارضه تا سنین نوجوانی خود به ویلچر نیاز خواهند داشت و بیشتر آن‌ها در سن ۳۰ سالگی یا قبل از رسیدن به آن از دنیا می‌روند.

پیش از این، به طور گسترده اعتقاد بر این بود که DMD در مایوفیبرها شروع می‌شود، سلول‌های درگیر در انقباض که بخش عمده‌ای از هر عضله را تشکیل می‌دهند، در نتیجه جستجو برای درمان مدت‌ها بر روی این سلول‌ها و نحوه ارائه داروهای درمانی به آن‌ها متمرکز بود.

تحقیقات جدید نشان داده است که این بیماری خیلی زودتر در سلول‌هایی که به فیبرهای عضلانی معروف هستند، شروع می‌شود. این مطالعه که در eLife منتشر شده است، بخشی از همکاری مداوم بین دانشمندان دانشگاه پورتسموث، CNRS، I-STEM، AFM در فرانسه و موسسه بزرگ فارماکولوژی آکادمی علوم لهستان است.

پروفسور دارک گورکی از دانشکده داروسازی و علوم زیستی در دانشگاه پورتسموث، می‌گوید: یافته‌ها قابل توجه هستند، زیرا نحوه درک ما از بیماری را تغییر می‌دهند. ما متوجه شدیم که عملکرد میوبلاست‌ها به شدت تحت تاثیر عدم وجود این بیماری قرار می‌گیرد. دیستروفین و این سلول‌ها برای رشد طبیعی ماهیچه‌ها و همچنین بازسازی بسیار مهم هستند. از آنجایی که این سلول‌های میوژنیک عملکرد نادرست دارند، ماهیچه‌های آسیب دیده نمی‌توانند به طور موثر ترمیم شوند و هر میوفیبر ترمیم شده در نهایت نیاز به جایگزینی دارد که بدون سلول‌های میوژنیک اتفاق نمی‌افتد، بنابراین تبدیل به یک دایره باطل می‌شود.

سال گذشته، تیم تحقیق نتایج مدل‌سازی DMD را برای بررسی توسعه آن، از شروع اولیه و اولین تجلی آن، منتشر کرد. آن‌ها شواهدی از ناهنجاری‌ها حتی قبل از تولد در جنین پیدا کردند. اکثر پسران مبتلا به DMD بین دو تا پنج سالگی تشخیص داده می‌شوند که در آن زمان آسیب به بدن آن‌ها قابل توجه است. این تاخیر در شناسایی شرایط ممکن است از مداخلات درمانی جلوگیری کرده و به کند کردن یا توقف پیشرفت بیماری کمک کند.

پروفسور گورککی افزود: «در حال حاضر ما با درمان بیماران در سنین نوجوانی در حالی که تخریب عضلانی تاثیر خود را گذاشته است، مرحله آخر این بیماری را هدف قرار می‌دهیم؛ اگر بخواهیم سلول‌هایی را که در ابتدای فرآیند پاتولوژیک هستند اصلاح کنیم، ممکن است بتوانیم انحطاط عضلانی را به تعویق انداخته و طول عمر بیمار را افزایش دهیم. ما می‌توانیم این کار را با شناسایی و درمان نوزادان DMD و هدف قرار دادن سلول‌های میوژنیک انجام دهیم».

بر اساس یافته‌های این مطالعه، فناوری‌های جدید می‌توانند کلید تولید درمان‌های موثر برای این بیماری ویرانگر باشند.

4747#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایرنا نوشت: رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بیش از ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور چاق هستند که ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر به خصوص دیابت و فشار خون بالا را به شدت افزایش می‌دهد.

13 ساعت پیش

ایسنا نوشت: کمبود دارو و افزایش قاچاق آن، دو روی یک سکه‌اند؛ پدیده‌هایی که از یک سو جان بیماران را تهدید کرده و در عین حال می‌تواند نظام دارویی کشور را آشفته‌ و نابسامان کند...

12 ساعت پیش

تجارت نیوز نوشت: تصویری از ابلاغیه جدید سازمان امور دانشجویان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. بر اساس این ابلاغیه دانشجویانی که قصد آزادسازی مدرک تحصیلی خود را دارند، باید از حدود ۶ میلیون تا حدود ۲۵ میلیون تومان برای هر ترم، هزینه بپردازند. این هزینه با توجه به مقطع تحصیلی متغیر است.

1 روز پیش

ایسنا نوشت: نوشیدنی‌ها، بخش مهمی از نیاز روزانه بدن را به مایعات برای سوخت و ساز مواد تامین می‌کنند. همان‌گونه که انتخاب یک نوشیدنی مفید و مغذی تأثیر مطلوبی بر سلامت شخص دارد، عدم دقت در انتخاب آن نیز می‌تواند سلامت را به خطر اندازد.

15 ساعت پیش

بهداشت‌نیوز نوشت: ریزش مو یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد در طول زندگی آن را به نوعی تجربه می‌کنند.

1 روز پیش

آیت‌الله دکتر محسن حیدری عضو مجلس خبرگان و امام جمعه موقت اهواز در یادداشت کیهان نوشت: سخنان مزبور، گرچه ظاهری زیبا دارد، اما در بطن خود تحریفی ناروا و بدعت‌آمیز نسبت به اسلام دارد.

9 ساعت پیش

ایسنا نوشت: بر اساس اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست در بین هشت کلانشهر کشور امروز (۱۲ آذرماه) کرج آلوده‌ترین کلانشهر کشور شناخته شد.

10 ساعت پیش

این دامپزشک ادامه می‌دهد:« چندی پیش مسئولان محیط‌زیست اعلام کردند که از پس هزینه‌های «پیروز» برنمی‌آیند، و حالا دو یوز دیگر هم قرار است اضافه شود، با این تفاسیر این سوال پیش می‌آید که این موضوع دردسر جدیدی برای سازمان محیط‌زیست است؟»

10 ساعت پیش

مهر نوشت: بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو؛ فروش سبدی، نقدی و توقف فروش داروها توسط شرکت های پخش ممنوع است و هرگونه تخلف در خصوص این موارد، از طریق مراجع قضائی پیگیری می‌شود.

13 ساعت پیش

بیشتر...