حذف گروه های کم اقبال از دانشگاه ها خبرنامه دانشجویان ایران

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، حسن کریمی درباره طرح تحول آموزشی این دانشگاه، با بیان اینکه بررسی ها در این خصوص از مدت ها قبل در این دانشگاه آغاز شده، اظهار کرد: اخیرا معاون آموزشی وزارت علوم در یکی از نشست‌های تخصصی دانشگاه خواجه نصیر حضور داشت و خوشبختانه طرح ما مورد استقبال ایشان و سایر مسئولین ذیربط قرار گرفت.

کریمی افزود: تفکر ما در طرح تحول آموزشی این است که باید رشته ها و گرایش هایی را ایجاد کنیم که جامعه محور بوده و به حل مشکلات بیانجامد، بنابراین طبیعی است که اگر این موضوع را به عنوان اصل و محور بپذیریم، ضرورت ایجاب می کند که نسبت به یک سری رشته ها و گرایش های سنتی و قدیمی، بازنگری کنیم.

وی ادامه داد: در همین راستا اکنون با همکاری دانشکده های مختلف در حال پیشبرد چند کار بصورت همزمان در شورای برنامه ریزی آموزشی هستیم. ما در همه گروه های آموزشی هر یازده دانشکده دانشگاه خواجه نصیر در حال ارزیابی و امتیاز دهی هستیم تا گروه هایی را که از لحاظ اقبال عمومی دانشجو، اشتغال فارغ التحصیلان و برخی پارامترهای دیگر ، کمترین امتیاز را دریافت می کنند مشخص کنیم.

رئیس دانشگاه خواجه نصیر اظهار داشت: پس از احصاء این گروه ها، چند راه را بمنظور ترسیم نقشه راه تحول آموزشی دنبال خواهیم کرد؛ یا آن گروه را در گروه دیگری ادغام کنیم و یا اگر به این نتیجه برسیم که گروه از حیض انتفاع خارج است، برای آن دانشجو نگیریم.

وی با بیان اینکه دانشگاه خواجه نصیر به واسطه دانشکده های مختلف در حال بررسی ایجاد گرایش های بین رشته ای است، گفت: بطور مثال به دنبال این هستیم که با ترکیب بین دانشکده کامپیوتر و مهندسی صنایع، مهندسی مواد و مهندسی برق، دانشکده هوا فضا و نقشه برداری و مهندسی صنایع و برخی دیگر از دانشکده ها، گرایش های کاربردی را ایجاد کنیم.

رئیس دانشگاه خواجه نصیر به نمونه عینی گرایش «متریونیک» اشاره کرد و افزود: امسال این گرایش جدید کارشناسی ارشد را از ترکیب دانشکده های مواد و الکترونیک ایجاد کردیم و با کسب مجوز از شورای گسترش، در دفترچه کنکور ارائه دادیم.

وی ادامه داد: در همین راستا اکنون بدنبال ایجاد گرایش «ساخت افزایشی» هستیم که چند دانشکده از جمله؛ دانشکده مهندسی مکانیک، دانشکده مواد و دانشکده هوا فضا را درگیر می کند.

وی افزود: دلیل این تصمیم هم این است که اکثر سازه ها و تجهیزات مورد استفاده امروزی، دیگر با روش سنتی کاهش (تراش با دستگاه تراش و تولید قطعه) ساخته نمی شود، بلکه در حال حاضر حاضر روش عکس آن مورد توجه است؛ به این ترتیب که از یک نانو ذره و افزایش آن ذره، قطعه مورد نظر تولید می شود.

کریمی گفت: بطور مختصر تفکر اصلی ما که در حال جایگزینی برای گروه هایی که با استقبال کمتری روبرو هستند این است که به سراغ گرایشهایی برویم که یک جامعه محور باشد، دو اینکه حل مسئله کند و سه با استقبال خوب دانشجویان مواجه شود.

وی با اشاره به حضور ۱۴ ساله خود در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر در حوزه جذب گفت: ما در گذشته گروهی را با عنوان «مدیریت ساخت» در دانشکده عمران دانشگاه خواجه نصیر ایجاد کردیم، این گروه در ابتدا تقریبا نا آشنا بود، اما الان بهترین رتبه های ورودی دانشکده عمران ما در همین گرایش وارد می شوند.

رئیس دانشگاه خواجه نصیر با بیان اینکه تحول آموزشی یک ضرورت است، گفت: باید بپذیریم که این نظام آموزش سنتی تا چند سال آینده جایگاه خود را بیش از پیش از دست خواهد داد. در حال حاضر شاهدیم که استقبال از رشته های مهندسی در کنکور سراسری به زیر ۱۰ درصد رسیده و این برای آینده کشور بسیار نگران کننده است.#‌اخبار منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در صورتی که باشگاه استقلال نتواند در روزهای آینده مطالبات سرمربی ایتالیایی پیشین خود را پرداخت کند با خطر کسر امتیاز مواجه می‌شود.

6 ساعت پیش

مدارس سه شهر استان تهران به دلیل بارش برف صبح روز سه‌شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ غیرحضوری است. رودهن؛ مدارس ابتدایی در نوبت صبح غیر حضوری است. دماوند؛ مدارس ابتدایی در نوبت صبح غیر حضوری است. پردیس؛ همه مقاطع تحصیلی در نوبت صبح غیر حضوری است.

6 ساعت پیش

بانک مرکزی گزارشی منتشر کرده که از افزایش نزدیک به ۷ درصدی قیمت مسکن نسبت به ماه گذشته خبر می‌دهد. بر اساس این گزارش، میانگین قیمت هر مترمربع مسکونی در شهر تهران، به ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است.

6 ساعت پیش

بارش رحمت الهی از روز گذشته در شهر تهران شروع شده و امروز نیز اکثر مناطق شمالی و غربی شهر شاهد بارش برف پاییزی هستند.

6 ساعت پیش

سرمربی تیم ملی فوتبال پرتغال گفت: به تصمیم رونالدو احترام می‌گذاریم اما هنوز در مورد حضورش در لیگ عربستان با او صحبتی نکردم.

6 ساعت پیش

طبق تصویب‌نامه هیات وزیران با معرفی افرادی که به عنوان جامانده سهام عدالت شناسایی شده‌اند، میزان سهامی که به این افراد اختصاص خواهد یافت و نام شرکت‌هایی که سهام خود را به جاماندگان تخصیص می‌دهند، مشخص شد.

6 ساعت پیش

یحیی گل محمدی که با شکل و شمایل جدید حسابی پیر شده بود،در بازی دوستانه تیمش مقابل شمس آذر دوباره جوان شد!

6 ساعت پیش

تیم ملی فوتبال ژاپن که یکی از سه تیم آسیایی راه یافته به مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بود، با شکست برابر کرواسی نتوانست برای نخستین بار به جمع هشت تیم برتر جهان راه یابد.

5 ساعت پیش

مدافع تیم ملی فوتبال ایران شایعات پیرامون خداحافظی‌اش از تیم ملی را تکذیب کرد.

6 ساعت پیش

بیشتر...