مجله دلتا |
۱ هفته پیش

غار کتله خور اولین غار آهکی در جهان دیدنی های زنجان مجله دلتا

غار کتله خور در نگاه اول، شاید شما را یاد فیلم‌ها و داستان‌هایی بیاندازد که در آن، افراد با وارد شدن به تونلی مرموز، در زمان سفر می‌کنند!
غار کتله خور

فضای داخلغار کتله خوربه قدری شگفت‌انگیز است که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. غاری که زیبایی و قدمت زیاد آن، باعث شد به عنوان اولین غار آهکی در جهان شناخته شود. در ادامه بامجله دلتاهمراه باشید تا با این غار ۱۲۰ میلیون ساله بیشتر آشنا شوید.

معرفی غار کتله خور

این غار در نزدیکی شهر گرماب استان زنجان قرار گرفته است. غار زیبای کتله خور به دلیل قرارگیری در زیر کوه کتله خور به این نام شناخته می‌شود. این غار تا قبل از دهه ۶۰، به دلیل صعب‌العبور بودن مسیرهای داخلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش، اطلاعات زیادی از آن در دسترس نبود. در سال ۶۵ به همت عده‌ای از غارنوردان حرفه‌ای، با مطالعات زیادی که روی آن انجام شد به شکل امروزی‌اش درآمد. در این مطالعات مشخص شد که زمان شکل‌گیری این غار به دورانژوراسیکبرمی‌گردد. در این مطالعات، همچنین اسکلت‌هایی از انسان‌های نخستین کشف شد. این انسان‌ها احتمالا در ۱۰۰ متر اولیه این غار زندگی می‌کرده‌اند. مجموع ۸۰ اسکلت کشف شده در این غار، در حال حاضر حفاظت شده و نگهداری می‌شوند.

معرفی غار کتله خور

درباره این غار بیشتر بدانیم

غار کتله خور، ۳ طبقه دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده احتمالا ۴ طبقه دیگر نیز دارد که همچنان کشف نشده باقی مانده است. وجود کمی ناخالصی در قندیل‌های این غار موجب تنوع رنگی و جلوه بی‌نظیرشان شده است. کتله خور در گذشته غاری آبی بوده است. این غار در اثر فرآیندهای متعدد، امروزه به غاری نیمه خشک تبدیل شده است. در نقاط بسیاری از این غار که آبی وجود ندارد، می‌توان به راحتی قدم زد و دنیای شگفت انگیز درونش را بیشتر کشف کرد.

غار کتله خور در زنجان

بخش‌ تفریحی غار کتله خور

این غار به ۳ قسمت تفریحی، ورزشی و فرهنگی تقسیم شده است. اگر قصد بازدید از آن را داشته باشید، به بخش تفریحی آن هدایت می‌شوید. این بخش حدود ۲ کیلومتر درازا دارد و قسمت بسیار کوچکی از کل غار را شامل می‌شود. با این حال دیدنی‌های این قسمت از غار، بی شمار است.استلاگمیت‌های موجود در این غار اشکال خاص و زیبایی را پدید آورده اند. این استلاگمیت‌ها براساس شباهتشان به اشیای واقعی نام‌گذاری شده‌اند. استالاگمیت‌هایی مثل پای فیل، عروس و داماد، اتاق عقد، دو جادوگر و نخل سوخته!

بخش‌ تفریحی غار کتله خور

بخش‌ ورزشی و فرهنگی غار کتله خور

بخش ورزشی غار، متعلق به غارنوردان و صخره نوردان است. این مسیر دو برابر بخش تفریحی طول دارد. بخش فرهنگی، جهت برگزاری مراسم‌های خاص کاربرد دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده، با وجود فاصله‌ای بیش از ۱۰۰ کیلومتر، انتهای این غار به غار علیصدر در همدان می‌رسد!

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با دیگر جاذبه‌هایایرانگردی،سفر به روستای ۴ هزار ساله در نوشهررا درمجله گردشگریدلتا مطالعه کنید.#‌گردشگری #‌سفر منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مردم طعم فراوانی میوه را نمی چشند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

پکان، گردوی گرمسیری آمریکایی که در دزفول به بار نشست پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

قیمت جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه گران تر شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

خرید تضمینی گندم در کشور از یک میلیون تن گذشت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

باران تگرگ به محصولات باغی زراعی خراسان شمالی خسارت زد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

۲۵۰ روستا بازار تا پایان سال راه اندازی می شود پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

کود حیوانی یا کود شیمیایی ؟ مناسب ترین کود برای تقویت خاک و رشد بهتر گیاهان کدام است؟ مزایا و معایب کود حیوانی و کود شیمیایی چیست؟ زمان و نحوه صحیح استفاده

4 روز پیش

خطرناک ترین گذرگاه های دنیا گذرگاه‌هایی هستند که برای عبور از آن‌ها باید جرات زیادی داشته باشید چون عبور به عبارتی بازی با مرگ است!

4 روز پیش

کشت قراردادی کلزا تجربه ای موفق در فارس پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

ممنوعیت صادرات علت اصلی فساد میوه های تنظیم بازار پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

بیشتر...