خبرآنلاین |
9 ماه پیش

یک توصیه به عقلای مجلس آینده

در این میان موضوع تعامل و همراهی بین قوا اهمیت چند برابر پیدا می کند. با توجه به ترکیب مجلس آینده، تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس بعدی به نوعی گرایش مخالفت و جنجال آفرینی در قبال دولت را دارند که می تواند به  اختلاف بین پارلمان و دولت منجر شده و این موضوع از بُعد سیاسی تبدیل چالشی جدی شود.


در شرایط کرونایی فعلی پیشنهاد می کنم برای جلوگیری از اختلاف بین دو قوه مقننه و مجریه، عقلای مجلس جدید، این شرایط را مدیریت کنند. با توجه به شیوع ویروس کرونا، تعامل بین مجلس و دولت برای کشور حیاتی بود و باید همه مراقب این هماهنگی باشند. لذا خود مجلس یازدهمی، دولت و هم نیروهای سیاسی بیرون پارلمانی نباید اجازه تبدیل شدن مجلس یازدهم به عرصه ای برای تشدید مناقشات سیاسی را بدهند.


هرچند انتقاد و نظارت بر عملکرد دولت، حق نمایندگان بوده و با تشدید نظارت مجلس بر عملکرد دولت، می توان  یک فرصت خوب و موثری در اصلاح امور، مبارزه با فساد و اصلاح رویه های دولت ایجاد کرد؛ اما اگر نمایندگان از ابزاهای نظارتی سوءاستفاده کرده و به سمت تضعیف کردن دولت پیش بروند، دود آن به چشم همه خواهد رفت.


نکته مهم این است که شوراها و نهادهای موازی که در کنار سه قوه اصلی کشور به وجود آمده منجر به نوعی تداخل قوا و مسئولیت گریزی شده است. برهمین اساس هم هیچ قوه‌ یا دستگاهی حاضر به پذیرش مسئولیت خود نیست و این موضوع را در زمان افزایش قیمت بنزین شاهد بودیم. این چالش که در نظام کلان مدیریت کشور به وجود آمده اگر حل نشود، در آینده با مشکلات جدی تری مواجه خواهیم شد. در موضوع کرونا نیز باید مراقب باشیم که این موازی کاری ها باعث تداخل وظایف و مشکل آفرینی جدید برای مردم نشود.


* نماینده مردم تهران در مجلس دهم


27215
 منبع: خبرآنلاین


تبلیغات

مطالب مرتبط

تبدیل۹۰ درصد شبکه های سیمی به کابل خودنگهدار در محدوده شمال اصفهان

یک ربع پیش

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با تشریح فعالیت های زیرساختی در بخش توسعه ارتباطات روستایی استان سیستان و بلوچستان ، اظهار داشت: با کمک و حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از محل طرح USO، توسعه شبکه ملی اطلاعات و توسعه ارتباطات تلفن ثابت و دیتا از طریق 1197 کیلومتر فیبرکشی، به عنوان یکی از اولویت های مهم در خصوص محرومیت زدایی و گسترش عدالت ارتباطی در این استان تعریف شده که در سه مرحله انجام می شود.

یک ربع پیش

برای سال آینده تمام کارگران مشمول قانون کار بین ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان تا ۵میلیون و ۷۳۰ هزار تومان عیدی خواهند گرفت.

نیم ساعت پیش

آمریکا که تا چند ماه پیش با سونامی صادرات نفت عربستان سعودی روبرو شده بود، هفته گذشته برای نخستین بار در ۳۵ سال گذشته واردات نفت از این کشور نداشت.

1 ساعت پیش

پایگاه خبری لقمه: قیمت انواع مرکبات در میادین میوه و تره بار تهران اعلام شد که براساس آن، پرتقال تامسون شمال با قیمت هر کیلوگرم ۹۹۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

1 ساعت پیش

اشکان اژدری از اجرای ۱۰ پروژه تحقیقات شیلاتی با دانش بومی در چابهار خبر داد.

1 ساعت پیش

مبلغ یارانه جدید در سال 1400,شرط اصلی دریافت یارانه 100 هزارتومانی,یارانه 120 هزارتومانی به کجا رسید,,,

1 ساعت پیش

شرایط بازگشایی مدارس از اول بهمن,آموزش مجازی دانش-آموزان دو هفته تعطیل می شود؟, برنامه تعطیلی دو هفته‌ای آموزش مجازی,واکنش وزیر آموزش و پرورش به کاهش حقوق فرهنگیان,

3 ساعت پیش

وزش شدید باد در کدام استان ها رخ می دهد؟,کیفیت هوای استان تهران قرمز شد,احتمال سقوط بهمن در برخی ارتفاعات,پیش بینی بارش برف و باران در پایان هفته

3 ساعت پیش

یک پایگاه نظامی در شمال شرق نیجریه به دست گروه تروریستی بوکوحرام تصرف شده است.

4 ساعت پیش

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان گفت: کاهش روند ابتلای به ویروس کرونا مستلزم رعایت مردم، صنوف و دستگاه‌ها و نظارت جدی مسوولان امر است.

5 ساعت پیش

فرماندار شهرستان پیشوا گفت: بازار روزها در صورت عدم رعایت شیوه‌ نامه‌های بهداشتی تعطیل می‌شوند.

6 ساعت پیش

انتصاب دبیر بیست و سومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر,فرهنگ و ارشاد اسلامی,

7 ساعت پیش

 شهردار, تعاونی مسکن جماران,کلاف سردرگم بیست سال بلاتکلیفی قسمت اعضای تعاونی مسکن جماران تبریز

7 ساعت پیش

دکتر کاوه فلک افلاکی، رئیس کمیسیون نظارت و پیگیری شورای اسلامی شهر اراک مطرح کرد: آلودگى هوا سرعت انتشار و میزان مرگ و میر ویروس کرونا را افزایش مى دهد

7 ساعت پیش