5 روز پیش
2 بازدید

برق پرمصرف‌ها گران‌تر می‌شود؟ | خبر24

 برق پرمصرف‌ها گران‌تر می‌شود؟
به گزارشخبر24به نقل از فارس، نظام تعرفه‌گذاری حامل‌های انرژی کشور از ابتدای انقلاب تاکنون دست خوش تغییرات متعددی شده و طرح‌ها لوایح گوناگونی نظیر هدفمندی یارانه‌ها زمینه تغییر ساختار تعرفه‌گذاری کشور را مهیا کرده است.
در همین ارتباط، آخرین طرح مصوب شده در زمینه اصلاح نظام تعرفه‌گذاری کشور به طرح برق امید باز می‌گردد. به استناد جزئیات ارائه شده از این طرح قرار است، هزینه انرژی برق کم‌مصرف‌ها برای اولین بار در کشور شامل تخفیف ۱۰۰ درصدی شود. همچنین سایر مشترکین خوش مصرف و پرمصرف نیز با استفاده از آموزش‌های ایجاد شده می‌توانند به جرگه مشترکین کم‌مصرف بپیوندند و با مصرف کمتر از ۱۰۰ کیلووات انرژی برق در هر ماه از تخفیف ۱۰۰ درصدی برق استفاده کنند.
 پس از مطرح شدن طرح برق امید شاهد اظهارات کارشناسان و مسئولین مربوط پیرامون این طرح بودیم. در همین ارتباط یکی از نقدهای مطرح شده نسبت به این طرح بحث افزایش قیمت ۱۵ درصدی تعرفه انرژی برق پر مصرف‌ها باز می‌گردد. در ادامه این گزارش ضمن بررسی جزئیات افزایش ۱۵ درصدی قیمت برق پر مصرف‌ها نسبت به بررسی اظهارات کارشناسی پیرامون این حوزه اقدام خواهیم کرد.

چرا برق پر مصرف‌ها گران نمی‌شود؟
افزایش ۱۵ درصدی قیمت برق پر مصرف‌ها نخستین‌بار پس از انتشار مصوبه هیئت وزیران پیرامون طرح برق امید عنوان شد. بلافاصله پس از آن بسیاری از فعالان صنعت برق ضمن ارائه انتقاد از این افزایش قیمت، طرح برق امید و رایگان شدن هزینه برق کم‌مصرف‌ها را نمایشی برای افزایش قیمت برق مطرح کردند. در این بین این سوال به وجود می‌آید که چرا برق پر مصرف‌ها نباید گران شود؟
در همین راستا، به منظور پاسخ به سوال مطرح شده به سراغ محمد پورحمید، کارشناس صنعت برق رفتیم. این کارشناس حوزه برق، ضمن اشاره به لزوم افزایش قیمت برق پر مصرف‌ها گفت:« وزارت نیرو به منظور رساندن هر کیلووات برق به درب منزل مشترکان، متحمل ضرر نزدیک  به ۲۰۰ تومانی می‌شود و این مبلغ را تحت عنوان یارانه انرژی به مردم پرداخت می‌کند.»
وی با در بیان این نکته که مشترکان برق هرچقدر بیشتر از انرژی برق استفاده کنند، یارانه بیشتری را نیز دریافت می‌کنند، گفت:« با توجه به خلاء نظام تعرفه‌گذاری پلکانی در صنعت برق، مشترکان هرچه بیشتر مصرف کنند از یارانه انرژی بیشتری منتفع می‌شوند و این نکته سبب نقض عدالت در حوزه انرژی کشور می‌شود.»
مشترکان پرمصرف ۶ برابر کم مصرف‌ها برق استفاده می‌کنند
بی‌عدالتی در حوزه توزیع انرژی مسئله‌ای است که بارها مورد تاکید متولیان سیاستگذاری انرژی کشور قرار گرفته است. در یکی از آخرین اظهار نظرها پیرامون این حوزه، رضا اردکانیان، وزیر نیرو با اشاره به نادرست بودن نظام تعرفه‌گذاری انرژی کشور، گفت:« در واحد خانواده ما مشترکانی با عنوان پر مصرف داریم که شاید تعداد آن‌ها نصف مشترکان کم‌مصرف باشد اما مصرف انرژی آنها ۶ برابر مصرف مشترکان کم‌مصرف است.»
مسئله نقض عدالت در توزیع انرژی و اختصاص یارانه‌ها در این حوزه زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که بدانیم، اکثریت مشترکان پر مصرف جزء دهک‌های بالای درآمدی کشور رده‌بندی می‌شوند. بنابراین بخش عمده‌ای از یارانه پرداختی انرژی برق توسط دولت به جیب پرمصرف‌های ثروتمند می‌رود.

قیمت برق پرمصرف‌ها در طرح برق امید تا ۵۰ درصد افزایش یابد
نکته قابل توجه در ارتباط با راهکار پرداخت عادلانه یارانه انرژی در کشور توجه به تعرفه‌گذاری پلکانی قیمت برق است. در همین خصوص، مهدی هاشم‌زاده، کارشناس اقتصادی با اشاره به تشریح نظام تعرفه‌گذاری پلکانی، گفت:« یکی از مرسوم‌ترین شیوه‌های مورد استفاده در دنیا برای تعیین قیمت برق استفاده از تعرفه‌های پلکانی است.»
وی در بیان نقاط مثبت تعرفه‌گذاری پلکانی، گفت:« مصرف انرژی امری اختیاری است و هرکس به هر میزانی که می‌تواند از آن استفاده کند اما در شرایطی که شما اقدام به  مصرف زیاد برق می‎کنید باید هزینه واقعی آن را بپردازید و این هزینه از بودجه عمومی کشور در قالب یارانه انرژی پرداخت نشود.»
هاشم زاده، با اشاره به طرح برق امید گفت:« یکی از اساسی‌ترین نقاط ضعف طرح برق امید، افزایش ثابت و بدون پلکان قیمت برق پر مصرف‌ها است، زیرا افزایش 15 درصدی برای این مشترکان نمی‌تواند زمینه کاهش مصرف را فراهم کند.»
این کارشناس اقتصادی، ضمن ارائه پیشنهاد پلکانی کردن تعرفه برق پرمصرف‌ها در طرح برق امید، تاکید کرد:« شرکت توانیر باید برای اصلاح این طرح برق پر مصرف‌ها را با تعرفه پلکانی محاسبه کرده و برای مصارف بالا تا 50 درصد افزایش قیمت را اعمال کند.»
بررسی‌های صورت گرفته در ارتباط با افزایش تعرفه برق پر مصرف‌ها مشخص کننده آن است که تحقق عدالت در بخش پرداخت یارانه‌های انرژی کشور، نیازمند توجه جدی نسبت به این حوزه است. در حقیقت پرمصرف‌ها باید هزینه واقعی انرژی برق را بپردازند نه اینکه از جیب سایر مردم نسبت به روشن کردن کاخ‌ها و مجالس مجلل خود اقدام کنند.منبع: خبر 24


مطالب پیشنهادی

مدل کیک های عروسی | گلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی

مدل کیک های عروسی وگلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی و تزیین کیک عروسی و دیزاین کیک عروسی و انتخاب کیک عروسی را در پرشین وی بخوانید

ماجرای توئیت جنجالی میرسلیم

فارس نوشت: دفتر سیدمصطفی میرسلیم منتخب دوم مردم تهران در مجلس یازدهم درباره یک توییت توضیحاتی ارائه کرد.

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

کنایه‌های قطعی رهبری به آمریکایی‌ها /دولتی ماسک دولت دیگر را می‌برد و برای چند دستمال توالت به جان هم می‌افتند /یک سناتور گفته غرب وحشی زنده شد - خبرآ

مقام معظم رهبری فرمودند: خوشبختانه احساس تفکر اسلامی و زنجیره ارزش های اسلامی در مردم بسیار قوی و راسخ است.

چه کسی کشتی طوفان‌زده وزارت کشاورزی را به ساحل می‌رساند؟

چند ماهی است که گمانه زنی برای سکانداری وزارت جهاد کشاورزی بدون نتیجه ادامه دارد.

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

این شَبَحِ ارتش ایران، قاتل شناورهای چند میلیون دلاری در خلیج فارس است + عکس

باشگاه خبرنگاران نوشت: نیروی دریایی ارتش همواره جهت حفظ منافع دریایی کشور نیاز به ساخت تجهیزات پیشرفته دارد.

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

از بین بردن چربی چای ساز | نکات درست کردن و از بین بردن چربی چای ساز

از بین بردن چربی چای ساز ونکات درست کردن چای و روش از بین بردن چربی چای ساز و روش های دم کردن چای و چگونه چای را دم کنیم را در پرشین وی بخوانید

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

جهش تولید را در روزهای کرونایی فراموش نکنیم

سال ۹۸ بسیار سخت و با اتفاقات غیرقابل پیش بینی تمام شد. نه بلاهای طبیعی مانند سیل و زلزله قابل پیش بینی بودند و نه بیماری کرونا که ناگهان آمد و گریبان همه را گرفت.

انتقاد توئیتری آقای نماینده از عدم رعایت پروتکل ضدکرونایی در صحن مجلس /صحنه هایی خلاف موازین بهداشتی به دنیا مخابره شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد.

نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش | نکات مهم و نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش

نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نکاتی پیرامون نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نحوه دم کردن انواع قهوه و روش دم کردن قهوه را در پرشین وی بخوانید

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

روحانی به مردم: از روز شنبه مرحله سخت مبارزه با کرونا شروع می‌شود /آن روز که فهمیدیم کرونا در قم نشر یافته، همان روز از قم هم خارج شده بود - خبرآنلای

روحانی گفت: آن روزی که به ما اعلام شد اول فقط در قم بود و روز بعد اراک را هم اعلام کردند که متوجه شدیم. آن روز که ما فهمیدیم هم در قم شیوع یافته و هم از قم عبور یافته است.

گرفتن بوی گوشت | روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و گوشت قرمز

گرفتن بوی گوشت و روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و رفع بوی گوشت قرمز و نکات مزه دار کردن انواع گوشت قرمز و سفید را در پرشین وی بخوانید

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

مطالب مرتبط