بازار نیوز |
1 ماه پیش

ضرورت تسریع در اجرای ابلاغیه تسهیل تجارت

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: باوجود اینکه دو ماه از ابلاغِ ابلاغیه معاون اقتصادی رئیس جمهور درباره تسهیل تجارت می‌گذرد، اما این ابلاغیه هنوز اجرا نشده است.

محمد لاهوتی امروز در نشست صبحانه کاری تشکل‌های بخش خصوصی با رئیس سازمان توسعه تجارت که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، بیان کرد: دو ماه از ابلاغِ ابلاغیه تسهیل تجاری معاون اقتصادی رئیس جمهور گذشته، اما هنوز این ابلاغیه عملیاتی نشده است.

وی بیان داشت: این در حالی است که اگر قرار است صادرات هر کالایی ممنوع شود باید حداقل سه ماه قبل اطلاع رسانی شود.

رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی تهران با اشاره به موضوع رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان کوچک و متوسط که در این ابلاغیه تعیین تکلیف شده است، افزود: بنابراین باید هر چه سریع‌تر این ابلاغیه اجرایی شود.

وی با تاکید بر اینکه وزارت اقتصاد تنها دستگاهی است که دستورالعمل اجرایی مرتبط با ابلاغیه معاون اقتصادی رئیس‌جمهور را صادر کرد، افزود: حدود ۱۰ سال است که عوارض صادراتی بر کالا‌های صادراتی وضع می‌شود و در حوزه سالامبور و چرم بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان عوارض پرداخت شده، اما با این وجود حجم صادرات به یک سوم کاهش یافته است و تعداد فعالان این حوزه ۵۰ درصد کاهش یافته است.

لاهوتی افزود: قرار بود که این عوارض در صنعت هزینه شود، اما تاکنون فقط ۱۷ میلیارد دلار به این صنعت اختصاص داده شده است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با تاکید بر اینکه باید عوارض صادرات به سمت صنعت هدایت شود، گفت: نه اینکه این عوارض به به نام تولید دریافت، اما به کام دولت باشد.

وی اظهار داشت: اگر قرار است صادرات کالایی ممنوع شود باید سه ماه قبل اطلاع رسانی شود، زیرا عدم این اطلاع رسانی منجر به بدنام شدن صادرکنندگان ایرانی در دنیا می‌شود و به علت عدم برنامه ریزی ایران در دنیا به عنوان یک کشور غیرمتعهد در دنیا بدنام خواهد شد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه دو سال است که سیاستگذاری حوزه تجاری به بانک مرکزی واگذار شده است، گفت: این شرایط در دولت فعلی تغییر کرده است، اما تقاضا داریم که سیاستگذاری‌های تخصصی در حوزه‌های تخصصی انجام شود، زیرا هر تصمیم اشتباه موجب لطمات به اقتصاد کشور خواهد شد.

فارس/#‌اخبار منبع: بازار نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ از مصوبه این کمیسیون برای واردات خودرو بدون انتقال ارز خبر داد.

5 دقیقه پیش

در حالی که گفته می‌شد جذب بابک مرادی توسط باشگاه هوادار تهران قطعی شده اما به‌دلیل اینکه باشگاه استقلال ‌دنبال انتقال قرضی این بازیکن به باشگاه هوادار است، مسئولان این باشگاه تهرانی دچار تردید شده‌اند.

7 دقیقه پیش

استاندار سمنان از سهم 62درصدی خانواده معظم شهدا و ایثارگران از انتصابات این استانداری در چند ماه اخیر خبر داد.

12 دقیقه پیش

اخیراً دانشمندان به مدلی هوشمند از اسکن چشم دست یافته اند که می‌تواند سال‌های زندگی افراد را به سادگی و با نگاه کردن به شبکیه چشم، پیش بینی کند.

یک ربع پیش

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان وبلوچستان در روز مزرعه خارج از فصل در جمع کشاورزان منطقه جلگه با اشاره به استعدادهای زراعی و باغی و شیلاتی گفت: با توجه شرایط مطلوب اقلیمی، جلگه قطب کشاورزی استان است و در آینده نیز با تلاش کشاورزان قطب تولید محصولات ارگانیک کشور خواهد شد.

یک ربع پیش

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان گفت: بالاترین میزان ساخت و ساز فضاهای آموزشی در کشور را سیستان و بلوچستان به خود اختصاص داده است.

یک ربع پیش

در ابتدا و در مرحله آزمایشی آلفا، تنها ۱۰ تولیدکننده محتوای آمریکایی به این قابلیت دسترسی خواهند شد تا اینستاگرام بازخورد علاقمندان و تولیدکنندگان محتوا را درباره این قابلیت دریافت کند.

نیم ساعت پیش

سخنگوی علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه از شنبه هفته آینده واکسن آسترازنکا در سطح مراکز واکسیناسیون استان توزیع و سپس تزریق می شود، گفت: فقط افراد واجد شرایط تزریق دزهای دوم و سوم نسبت به تزریق آسترازنکا اقدام کنند.

نیم ساعت پیش

ثروت میلیاردرها از زمان آغاز پاندمی رشد بیشتری در مقایسه با ۱۴ سال گذشته داشته است. این رشد تحت تاثیر مداخله دولتی در سراسر جهان روی داده که به رشد اقتصادها تحرک بخشیده و قیمت سهامها را افزایش داده است.

نیم ساعت پیش

اعتماد نوشت:بازرگان در عرصه سیاست ایرانی یکه و تنها ماند. چه آنگاه که بر سریر قدرت بود و چه آنگاه که مطرود بود از عرصه قدرت. در زمانه قدرت، چپ و راست بر او تاختند و در دوره دوری از آن برای تقرب به خداوند مرگش را خواستند.

1 ساعت پیش

پکن در حال نشان دادن رویکردی مداخله جویانه تر برای محافظت در برابر تهدید "خرابکاری خارجی" در آسیای مرکزی است.

1 ساعت پیش

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:آقای رئیسی در روزهای پایانی هفته برای سفری دو روزه به روسیه رفت و مذاکراتی پیرامون توسعه روابط دو کشور انجام داد.

1 ساعت پیش

هشت بازیکن ایران در پنجره زمستانی با پیشنهاداتی مواجه شده‌اند و ممکن است تیم‌های خود را تغییر دهند. به گزارش ایرنا، پنجره زمستانی باز شده و تیم‌ها و بازیکنان در تکاپو هستند تا در این فصل بهترین تصمیم‌ها را برای آینده خود رقم بزنند.

1 ساعت پیش

اعتماد نوشت:فاکتورسازی از هشتگ‌های ترند شده در توییتر فارسی توسط فعالان سایبری موضوع مورد توجه فعالان سیاسی و رسانه‌ای در روزهای اخیر شده است.

1 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

1 ساعت پیش

بیشتر...