تیتر برتر |
۱ هفته پیش

شرایط آزمون سردفتری 1400 شرایط اختصاصی، سن مدرک سایت تیتربرتر TitreBartar com

شرایط آزمون سردفتری 1400 + شرایط اختصاصی، سن + مدرک

به گزارشتیتربرتر؛آزمون سردفتری ۱۴۰۰برای فارغ‌التحصیلان رشته حقوق بسیار مهم است و در این میان داوطلبان آزمون‌های حقوقی در انتظار انتشار آگهی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص برگزاریآزمون سردفتری اسناد رسمیهستند.

آشنایی با شغل سردفتری

شغلسردفتریاز دیرباز تاکنون دستخوش تغییرات بسیار بوده و این حرفه در ایران همواره مسئولیت ثبت اسناد مختلف از معاملات تاثبت ازدواج و طلاقرا بر عهده دارند.

دفتر اسناد رسمی که اصطلاحا دفترخانه و یا محضر نامیده می شود نهادی کاملا مستقل و بدون وابستگی مالی و سیاسی است که البته زیر نظر قوه قضاییه اداره می شود و به همین دلیل ثبت اسناد و امور مختلف در آنجا سندیت و اعتبار لازم را دارد.

سردفتران بر اساس پیشنهادسازمان ثبت اسناد و املاک کشورانتخاب می شوند و قابل توجه است که بر این صنف و حرفه بیشترین نظارت از سوی نهادهای مختلف صورت می گیرد.

نکته مهم در این میان وظایف سردفتری است که میتوان به طور خلاصه به مواردی همچون  ثبت نمودن و تنظیم سندهای مالی و غیرمالی وهمچنین  بررسی صحت و سقم هویت طرفین معامله و کنترل اسناد و ارائه رونوشت گواهی شده از اسناد ثبت شده به اشخاص وهمچنین  تایید صحت امضا یا گواهی امضای اشخاص و قبول به امانت مانند وصیت‌نامه و ...

دلایل ضرورت برگزاری آزمون سردفتری در سال ۱۴۰۰

آزمون سردفتریظرف 14 سال اخیر تنها یکبار در اردیبهشت ماه 1397 برای جذب حدود 1000 سردفتر جدید برگزار شد و از آن زمان تاکنون شاهد انحصار در جذب سران دفاتر اسناد رسمی بودیم. این در حالی است؛ که براساس ماده‌ای در قانون دفاتر اسناد رسمی، به ازای هر ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر جمعیت باید یک دفترخانه وجود داشته باشد. به همین دلیل احتمال ثبت نام و برگزاری این آزمون در سال 1400 وجود دارد.

آزمون سردفتریبا ابلاغ آیین نامه جدید «قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران» برگزار می‌شود تا ضمن ایجاد تحول در حوزه سردفتری شاهد رفع کمبود دفترخانه در برخی از شهرها باشیم.

در این راستا سازمان ثبت اسناد و املاک بر اساس ماده ۳  آیین‌نامه قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مکلف است پس از اجازه از رییس قوه قضائیه، جهت رفع نیاز مناطقی که به دلیل نیازهای  منطقه ای، اقتصادی، میزان کار و ارباب رجوع به، نیاز به تأسیس دفترخانه دارد، پس از اعلام عمومی و انتشار نیاز خود جهت برگزاری آزمون نسبت به پذیرش سردفتر اقدام کند.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در فراخوان خود ابتدا مهلت ثبت نام و شرایط عمومی و اختصاصی برای ثبت نام داوطالبان را اعلام می کند و سپس در مهلت تعیین شده از واجدین شرایط ثبت نام کرده و نسبت به برگزاری آزمون کتبی روز و زمان را مشخص و آزمون را برگزار می کند.

شرایط آزمون سردفتری 1400

از آنجایی که سردفتری ، یکی از مشاغل حساس و پر مسئولیت محسوب می شود لازم است که داوطلبان شرکت در این آزمون نیز شرایط خاصی را که در دفترچه ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی تعیین می شود، را داشته باشند.

از جمله شرایط آزمون سردفتری 1400 آن است که متقاضیان نباید به مشاغل قضاوت، وکالت، عضویت در موسسات دولتی یا وابسته به دولت و شهرداری ها، عضویت در هیات مدیره و مدیر عاملی شرکت های تجاری و بانک‌ها یا موسسات بیمه‌ای و موسسات دولتی و یا وابسته به دولت مبادرت ورزیده و اشتغال داشته باشند.

شرایط عمومی ثبت نام آزمون سردفتری 1400به شرح ذیل است:

 1. داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 2. التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 3. داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت دائم از خدمت سربازی در زمان ثبت نام آزمون (برای آقایان).
 4. نداشتن سوء سابقه کیفری و سوء پیشینه که موجب محرومیت از حقوق اجتماعی شود.
 5. عدم محکومیت به انفصال دائم از خدمات دولتی یا قضائی یا وکالت دادگستری یا محکومیت انفصال موقت از خدمات مذکور در مدت انفصال یا تعلیق
 6. داوطلبان باید به تشخیص پزشکی قانونی از سلامتی، تندرستی و توانائی‌های جسمی متناسب و لازم برای انجام امور سردفتری برخوردار بوده و به هیچ یک از انواع مواد مخدر اعتیاد نداشته باشند.

شرایط اختصاصی آزمون سردفتری 1400

سردفتران از طریق آزمون انتخاب می‌شوند و آزمون سردفتری با انتشار آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار با اعلام شرایط عمومی و اختصاصی برگزار می شود.

انتخاب و انتصاب سردفتران از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین قانونگذار تمام سعی خود را بکار گرفته تا بتواند در شرایطی از ظرفیت و تجربیات سردفتران پیشین برای انتخاب و انتصاب سردفتر جدید استفاده کند.

امسال بر اساس قانون متقاضیان آزمون سردفتری باید شرایط ماده شش قانون دفاتر اسناد رسمی را داشته باشند که در این ماده قانونی آمده است؛

 1. اشخاصی که دارای لیسانس حقوق در رشته قضایی یا الهیات از دانشکده الهیات باشند
 2. کسانی که دارای دو سال سابقه خدمات قضایی یا وکالت پایه یک دادگستری باشند
 3. سایر لیسانسیه ها به شرط داشتن سه سال سابقه دفتریاری
 4. اشخاصی که از مراجع مسلم دارای تصدیق اجتهاد طبق آیین نامه ای که به تصویب وزارت دادگستری می‌رسد؛ باشند.
 5. دفتریارانی که دارای گواهی قبولی امتحان مخصوص سردفتری و دفتریاری موضوع شق سوم ماده 10 قانون دفتر اسناد رسمی مصوب 1316 باشند به شرط داشتن پنج سال سابقه دفتریاری
 6. دفتریارانی که دارای دیپلم کامل متوسطه باشند به شرط داشتن هفت سال سابقه دفتریاری اول
 7. دفتریاران اول که در تاریخ تصویب این قانون شاغل بوده و 15 سال سابقه دفتریاری اعم از متناوب و مستمر داشته باشند.

مدرک تحصیلی مورد نیاز برای آزمون سردفتری

مدرک کارشناسی و بالاتر حقوق قضائی، علوم ثبتی، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق سردفتراسناد رسمی، منقول از دانشکده الهیات یا دانشکده سابق معقول و منقول و یا کارشناسی و بالاتر در رشته الهیات و معارف اسلامی با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی معتبر مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از مدارک تحصیلی شناخته شده برای این آزمون است.

در ضمن افراد دارای مدرک تحصیلی معادل مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون نمی‌باشند.

شرایط سنی آزمون سردفتری 1400

متقاضیان آزمون سردفتری در بدو اشتغال باید حداقل سن 24 سال و حداکثر 50 سال سن داشته باشند.

مواد امتحانی آزمون سردفتری 1400

در آزمون سردفتری اسناد رسمی 1400، 9 مبحث مورد سوال واقع می شود که بعضی از آن ها مباحث غیرحقوقی می باشند.

 1. ادبیات فارسی (با ضریب ۲)
 2. عربی (با ضریب ۱)
 3. حقوق ثبت (با ضریب ۳)
 4. حقوق مدنی (با ضریب ۳)
 5. حقوق جزاء (با ضریب ۲)
 6. حقوق تجارت (با ضریب ۲)
 7. احکام شرعی (با ضریب ۲)
 8. قانون و آئین نامه های دفاتر اسناد رسمی(با ضریب ۳)
 9. اطلاعات عمومی و هوش (با ضریب ۱)

متقاضیان آزمون سردفتری پس از کسب نمره قبولی در آزمون کتبی باید خود را برای تست شفاهی آماده کنند و بعد از تایید گزینش در نهایت می توانند به شغل سردفتری مشغول شوند.

حداقل نمره قبولی در مرحله آزمون کتبی برای مناطق مختلف، متفاوت است و این میزان نیز از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مشخص می‌شود.

پس از اعلام نتایج آزمون کتبی مصاحبه شفاهی با افراد قبول شده انجام می شود و بدین شکل مرحله اول گزینش انجام می شود.
بنابراین پذیرفته‌شدگان در آزمون کتبی باید در مرحله گزینش، کارآموزی و اختبار شرکت کنند و پس از آن به عنوان سردفتر منصوب می شوند. در مرحله اختبار سوالات علمی به صورت شفاهی از متقاضیان پرسیده می‌شود.

نحوه ثبت نام آزمون سردفتری 1400

ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی 1400 فقط به صورت اینترنتی و از طریق مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام می‌گیرد. داوطلبان آزمون سردفتری می‌توانند پس از فراهم کردن مدارک لازم برای ثبت‌نام آزمون سردفتری اسناد رسمی اقدام کنند.

مراحل ثبت نام در آزمون سردفتری اسناد رسمیبدین شرح است:

 1. مراجعه به درگاه الکترونیکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرسiripo.ssaa.ir
 2. مطالعه اطلاعیه ثبت نام
 3. خرید کارت
 4. انجام فرآیند ثبت نام و تکمیل فرم و بارگذاری مدارک
 5. دریافت کد رهگیری

گردآورنده: الهام خلیلی خو#‌جامعه #‌خبری منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

عابدینی، دبیر کمیته علمی کووید ۱۹ گفت: خاصیت مغناطیسی ایجاد شده در بدن برخی دریافت کننده‌های واکسن کرونا ممکن است در هر نوع از این واکسن بروز کند. بر اساس فرضیه‌ها ممکن است این عارضه بر اساس مواد موجود در واکسن بروز کند. به دنبال یافتن دلیل علمی این موضوع هستیم.

۱ هفته پیش

«غیبت هنر» عنوان گزارشی است که در آن حضور بسیار کمرنگ اهالی فرهنگ و هنر در این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری بررسی شده است.

۱ هفته پیش

مجری یک شبکه عراقی گفت: بهتر است بشار رسن در فصل آینده به پرسپولیس و ایران برگردد یا به یک لیگ اروپایی برود.

۱ هفته پیش

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: میزان اعمال قانون در طرح محدودیت تردد برای شهرهای گروه قرمز مبلغ یک میلیون تومان و شهرهای زرد و نارنجی به میزان پانصد هزار تومان است.

۱ هفته پیش

بندرعباس-نماینده ولی فقیه در هرمزگان افزود: حضور در انتخابات استفاده از حق و انجام تکلیف است و مشارکت درآن موجب افزایش عزت و استقلال کشور خواهد شد.

۱ هفته پیش

بوژیدار رادوشوویچ ، ناامید از بدقولی مدیران باشگاه به کشورش رفته و شاید این آغاز جدایی او از پرسپولیس باشد.

۱ هفته پیش

معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اعتبار رتبه‌بندی تامین می‌شود، به این پرسش پاسخ داد که آیا رتبه‌بندی معلمان با تغییر دولت متوقف خواهد شد؟!

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ۴۰ درصد باقیمانده سهام عدالت چه زمانی آزادسازی خواهد شد، گفت: این موضوع وابسته به شرایط بازار است، اگر شرایط بازار مناسب شود اقدامات لازم برای آزادسازی ۴۰ درصد دوم سهام عدالت انجام می شود.

۱ هفته پیش

قیمت جهانی طلا در معاملات امروز، دوشنبه، همچنان تحت تاثیر گزارش هفته گذشته که نشان می‌داد تورم آمریکا بیش از حد انتظار بالا رفته است، رشد کرد.

۱ هفته پیش

باشگاه الهلال عربستان اعلام کرد با لئوناردو ژاردیم سرمربی پرتغالی سابق موناکو قراردادی یک ساله امضا کرد.

۱ هفته پیش

تیم ملی فوتبال ایران برای دیدارهای مقدماتی جام جهانی از پیراهن‌های جدید سفید و قرمز استفاه خواهد کرد.

۱ هفته پیش

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد میزان ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر ۱۶ برابر سقف تعیین‌شده در برجام است.

۱ هفته پیش

یکی از چالش های افرادی که صاحب ایده و دانش هستن

۱ هفته پیش

در نمایشگاه «اولین نمایشگاه توانمندسازی و حمایت از شرکت‌های منطقه در تامین نیازهای شرکت‌های پتروشیمی ماهشهر»، شرکت‌های پتروشیمی بندر امام، کارون، اروند، شهید تندگویان، خوزستان، بوعلی سینا، شرکت فجر انرژی خلیج فارس و شرکت عملیات غیرصنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی در منطقه با هدف تأمین نیازهای خود از واحد‌های تولیدی منطقه ماهشهر و با حضور مدیران عامل این شرکت‌ها ۶۶ تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

۱ هفته پیش

بیمه تعاون در راستای سیاست های ترویج علم در صنعت بیمه، اقدام به دستاوردهای پژوهشی متخصصان آکادمیک کرده است.

۱ هفته پیش

بیشتر...