درج وزن تقریبی روی بسته بندی کالاها ممنوع شد all tv logo

مدیر کل استاندارد خراسان رضوی:
درج وزن تقریبی روی بسته بندی کالاها ممنوع شد
خراسان رضویمشهد

محمد سجادی عطار گفت: به واحدهای تولیدی اطلاع رسانی شده است که فقط وزن خالص را روی بسته بندی تولیدات خود درج کنند.

وی ادامه داد: البته این به معنای عدم وقوع خطا در فرایند توزین واحد صنعتی و تولیدی نیست و خطا در حد مورد تایید اداره استاندارد قابل قبول است اما پیش از این با درج وزن رواداری، برخی واحدهای صنعتی توزین خود را مطابق کاهش وزن تنظیم می کردند.

مدیر کل استاندارد خراسان رضوی گفت: هم اکنون عدم تطبیق وزن درج شده با وزن کالا با شرایط خاصی مورد قبول است، یعنی مطابق شیوه نامه های موجود اگر در بازرسی یک کالای بسته بندی با وزن نیم کیلوگرم، به صورت اتفاقی وزن ۵۰ قوطی اندازه گیری شود، میزان ثبت کاهش وزن خالص نباید بیشتر از ۱۵ گرم باشد و وقوع خطا نباید از سه قوطی در مجموعه ۵۰ تایی افزون تر شود.

سجادی افزود: ثبت وزن بیش از ۱۵ گرم در بیش از سه قوطی مصداق کم فروشی و تخلف محسوب می شود حال آن که قبلا با درج "وزن رواداری" مردم و تولید کنندگان کاهش وزن ۱۵ گرم در هر قوطی را مجاز تلقی می کردند که تخلف بود.

وی اضافه کرد: به واسطه سوء استفاده از قانون رواداری استاندارد، همه تولید کنندگان تا پایان سال جاری مهلت دارند برچسب کالاهای خود را تغییر دهند و از این پس تولیدکنندگان حق ندارند عبارت "وزن خالص به علاوه/ منهای وزن" را روی برچسب بزنند و فقط باید وزن خالص را قید کنند.

مدیر کل استاندارد خراسان رضوی به موضوع مقابله این اداره با کم فروشی و عرضه محصول با وزن کمتر از میزان درج شده، در طرح «پیش بسته بندی» اشاره کرد و گفت: این طرح از سال قبل آغاز شد و متاسفانه پس از تهیه هزاران نمونه از مواد غذایی بسته بندی سطح بازار و انبارها و مراکز تولید مشخص شد، وزن ۵۴ درصد نمونه ها با میزان درج شده روی کالا تطابق نداشته است.

سجادی افزود: با تداوم طرح پیش بسته بندی و صدور تذکرها، نتیجه پایش ها تا پاییز امسال از ۸۴۳ قلم کالای خوراکی نشان داد، عدم تطبیق وزن ها به ۲۵ درصد رسیده است و در ادامه هدف گذاری شد تا کم فروشی ها تا پایان سال به کمتر از ۱۰ درصد برسد.

هزار و ۶ قلم کالا و خدمات در کشور مشمول استاندارد اجباری است و هم اکنون هزار و ۹۵۳ واحد تولیدی و خدماتی در خراسان رضوی پروانه استاندارد دارند و برای ۲ هزار و ۷۳۲ محصول و خدمت نیز پروانه استفاده از نشان استاندارد اجباری صادر شده است.

باشگاه خبرنگاران جوانخراسان رضویمشهد#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس نوسازی مدارس گفت:۲۰ طرح آموزشی با ظرفیت ۲۹ هزار کلاس درس در مهر امسال افتتاح شد.

12 دقیقه پیش

با استفاده از نقاط کوانتومی، کارایی سلول‌های خورشیدی به بیش از ۱۸ درصد رسید. این دستاورد یک پیشرفت فناورانه در توسعه سلول‌های خورشیدی است که می‌تواند جهشی در مسیر تجاری‌سازی نسل جدیدی از سلول‌های خورشیدی ایجاد کند.

یک ربع پیش

فرمانده یگان حفاظت از اراضی اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: بیش از هزار مترمربع از اراضی ملی در بیرجند رفع تصرف شد.

یک ربع پیش

فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان بیان کرد: مشکلاتی که دامن‌گیر مردم جنوب استان شده است در جهت رفع مشکلات سیل‌زدگان اقداماتی تدبیر شده که در دست اجرا است.

12 دقیقه پیش

دبیر ششمین جشنواره سراسری شعر اشراق گفت: ۹۰۵ اثر به دبیرخانه این جشنواره که به همت معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می‌شود رسیده است.

13 دقیقه پیش

معاون پرورشی و فرهنگی از برگزاری برنامه امور تربیتی در سطح کشوری در روز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه خبر داد.

یک ربع پیش

وزیر کشور و استاندار سیستان و بلوچستان در مناطق سیل زده جنوب استان در میان اهالی روستای «سند بهرام» از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتیاری حضور یافت .

یک ربع پیش

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه و استاندار در پیام مشترکی از حضور حماسی مردم استان در انتخابات یازدهم اسفند قدردانی کردند.

یک ربع پیش

سخنگوی اورژانس استان آذربایجان شرقی گفت: ۸ فقره حادثه رانندگی در محور‌های بناب ۱۸ مصدوم بر جای گذاشت.

11 دقیقه پیش

بیشتر...