خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

گسترش افسردگی در بین جوانان به خاطر استفاده از تلفن همراه خبرآنلاین

گسترش افسردگی در بین جوانان به خاطر استفاده از تلفن همراه

ایسنا نوشت: این روزها به لطف پیشرفت تکنولوژی، افراد در سنین مختلف بیشتر وقت خود را با تلفن‌های همراهشان می‌گذرانند، این در حالی است که نتایج تحقیقات از دانشگاه هامبورگ، حاکی از این است که جوانان پس از معاشرت حضوری با دوستان احساس شادی بیشتری دارند.

این نتیجه حاصل تقریباً چهار سال پژوهش است که از طریق تجزیه و تحلیل تأثیر عادات اجتماعی بیش از سه هزار دانشجو به دست آمد و یافته‌های آن حاکی از این است که صحبت کردن چهره به چهره باعث انتقال احساس بهتری نسبت به ارسال پیامک می‌شود.

محقق ارشد این پژوهش نتایج به دست آمده از این تحقیق را بسیار کاربردی می‌داند و می‌گوید: «در دنیایی که افراد به طور فزاینده‌ای به «ارتباطات رسانه‌ای» مانند ایمیل، پیامک، پست‌های فیس‌بوک و کامنت‌ها تکیه می‌کنند، آگاهی از اثرات این سبک از زندگی ضروری است.»

به گفته این محقق، این یافته‌ها درکی عمیق‌تر و دقیق‌تر از انواع مختلف تعاملات اجتماعی که بر رفاه و سلامت افراد در موقعیت‌های مختلف تأثیر می‌گذارند، ارائه می‌دهد.

محققان به رهبری لارا کرونکه از دانشگاه هامبورگ در آلمان خاطرنشان کردند که افراد پس از معاشرت حضوری با اشخاص دیگر احساس بهتری دارند.

برای بررسی بهتر این سوال که آیا تعاملات به شکل مجازی و حضوری با هم متفاوت هستند، سه مطالعه بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۰ در میان دانشجویان دانشگاه تگزاس در آستین انجام شد. شرکت کنندگان بین ۱۸ تا ۲۴ سال انتخاب شدند که شامل ۳۷ درصد سفیدپوست، ۲۳ درصد آسیایی، ۲۳ درصد اسپانیایی تبار و به ۵ درصد سیاه پوست بودند و بقیه چند نژادی تلقی می‌شدند. تمام شرکت کنندگان پرسشنامه‌ای به منظور ارزیابی ویژگی‌های شخصیتی و اینکه تا چه حد برون‌گرا یا درون‌گرا هستند، تکمیل کردند. در دو مطالعه، شرکت‌کنندگان همچنین نظرسنجی‌هایی را به منظور سنجش میزان احساس «محتوا»، «استرس» و «تنهایی» تکمیل کردند. از گروه سوم به طور مشابه پرسیده شد که چقدر احساس «عصبانیت»، «نگرانی»، «شادی» یا «غمگین شدن» دارند. نظرسنجی‌ها همچنین به نحوه تعامل اجتماعی شرکت‌کنندگان اشاره داشت.

در مجموع، بیش از ۱۳۹ هزار نظرسنجی تکمیل شد که حدود ۸۸ هزارتعامل اجتماعی را پوشش می‌داد. محققان همچنین از شرکت‌کنندگان خواستند تا نوع فردی را که در هر مقطع زمانی با آن درگیر هستند، از دوستان و همکلاسی‌ها گرفته تا غریبه‌ها، مشخص کنند.

نتایج این بررسی نشان داد دانشجویان پس از تعامل با دیگران به‌صورت حضوری یا از طریق ترکیبی از حضوری و مجازی، در مقایسه با آنها که تنها به تعامل مجازی از طریق رایانه یا تلفن همراه اکتفا کرده‌اند، احساس شادی بیشتری داشتند.این تیم تاکید کرد، با این حال، تعامل صرفا به‌صورت مجازی بهتر از عدم تعامل است.

این محققان همچنین دریافتند که معاشرت با دوستان صمیمی نسبت به تعامل با خانواده یا اشخاصی که فرد به خوبی نمی‌شناسد، احساس رفاه کلی بیشتری به همراه دارد و کسانی که به سطوح بالایی از روان رنجوری گرایش داشتند، احتمالاً بیشترین سود را از تعاملات حضوری می‌برند.

محققان این پژوهش، مزایای ارتباط چهره به چهره را به ویژه برای افرادی که بیشتر به اضطرب، افسردگی و یا تنهایی تمایل دارند، مهم‌تر عنوان کردند و گفتند که تحقیقات قویاً نشان می‌دهد که افسردگی و نارضایتی عمومی از زندگی در بین افراد زیر ۳۰ سال با گسترش تلفن‌های هوشمند افزایش یافته است.

مطالعه جدید اخیراً به‌صورت آنلاین در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شده است.

بیشتر بخوانید:

یک عارضه طولانی مدت کرونا را بشناسید

چهار شخصیت متفاوت آب‌وهوایی؛ گرما چه بلایی سر خلق‌ و خوی آدم‌ها می‌آورد؟

۲۳۳۲۳۱#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تسنیم نوشت: جسد یک مرد میانسال در سرویس بهداشتی پاساژ معروف شمال تهران کشف شد.

10 ساعت پیش

فارس نوشت: معاون ارزیابی انطباق اداره‌کل استاندارد تهران گفت: در اجرای طرح کنترل تابستانه مراکز تفریحی استان تهران، بازرسان استاندارد،۶ شهربازی غیراستاندارد را پلمب کردند.

17 ساعت پیش

تسنیم نوشت: پیرزن تهرانی با ۳۰ ضربه چاقو توسط پسرش در جنوب تهران به قتل رسید.

12 ساعت پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: هورمون کورتیزول موجود در موها، نشان دهنده میزان استرس است.

10 ساعت پیش

ایسنا نوشت: نتایج مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی ورزشی حاکی از آن است که تنها دو دقیقه پیاده روی می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش دهد.

11 ساعت پیش

زیارت عتبات در این ماه‌ها، حس و حال دیگری برای عاشقان اهل بیت دارد.

10 ساعت پیش

ایسنا نوشت: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا ضمن انتقاد از بی توجهی برخی از دستگاه ها به وظایف خود در امر کاهش جانباختگان و آسیب دیدگان تصادفات رانندگی بار دیگر بر ضرورت افزایش ایمنی خودرو و جاده و همچنین اصلاح قوانین به منظور افزایش بازدارندگی آن تأکید کرد.

15 ساعت پیش

ایسنا نوشت: بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، وضعیت جوی استان تهران صاف تا کمی ابری و روند افزایش دما تا سه‌شنبه ( ۲۵ مردادماه) پیش‌بینی می‌شود.

14 ساعت پیش

یک نماینده مجلس گفت: «عملکرد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بسیاری از حوزه‌های ذیربط با نقدها و سوالات جدی مواجه است.»

19 ساعت پیش

بیشتر...