خبرگزاری میزان |
۱ هفته پیش

درام حقوقی مورد نیاز جامعه است ساخت آثار حقوقی را از یاد نبریم resize

خبرگزاری میزان - پرونده‌های قضایی همیشه برای ما از جذابیت‌های خاصی برخوردار بوده‌اند؛ وقتی رخدادی در جامعه شکل می‌گیرد که به پرونده‌ای قضایی مربوط باشد، اکثریت جامعه تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند و هرلحظه منتظر حصول نتیجه‌ای از آن هستند مانند پرونده قتل‌های زنجیره‌ای، فرزندکشی یا مسائلی که به حقوق خصوصی افراد مربوط می‌شود.

از طرف دیگر بسیاری از ما از نتایج حقوقی کارهای‌مان باخبر نیستیم و یا آن‌ها را در قالب قانون جستجو نمی‌کنیم. یکی از روش‌هایی که می‌توان از قانون باخبر شد، تصویر است؛ هنرِ تصویر مانند سینما، تلویزیون، شبکه‌های اجتماعی و... که برای اطلاع‌رسانی موضوعی از تصاویر یا ویدیو استفاده می‌کنند، تاثیر به‌سزایی در آگاهی‌بخشی مسائل حقوقی دارند و در طول تاریخ مورد استقبال مردم قرار گرفته‌اند.

  • بیشتر بخوانید:
  • برای مشاهده آخرین اخبار از سینمای ایراناینجا کلیک کنید

داستان بسیاری از فیلم و سریال‌ها از یک حادثه آغاز می‌شوند که در قالب قانون و سیستم قضایی به پیش می‌روند، این ژانر در فیلم و تلویزیون به درام حقوقی شناخته می‌شود مانند سریال‌های «نوار زرد»، «مثل شیشه»، «خواب و بیدار» و... که در سال‌های پیشین روی آنتن تلویزیون رفته و مورد استقبال زیادی از سوی مردم قرار گرفته‌اند. اینگونه سریال‌ها می‌توانند داستان‌هایی برگرفته از تخیل نویسنده یا برگرفته از پرونده‌های واقعی قضایی باشند که در هر مورد ما شاهد تاثیر آن بر ذهن مردم خواهیم بود.

نکته قابل توجه این است که برخلاف تاثیر بر مردم و استقبال از اینگونه فیلم و سریال‌ها بر مردم، ساخت و تعداد آن‌ها روز به روز درحال کاهش است. البته باید گفت مستند‌ها و برنامه‌های قابل توجهی در این راستا به نمایش درآمده‌اند، اما سریال‌هایی که بر اساس روایت و درام، مسائل حقوقی را به گوش جامعه برسانند، برخلاف تاثیر قابل توجه خود بر اکثریت جامعه، به ندرت پا به عرصه ظهور گذاشته‌اند.

اینگونه سریال‌ها به دلیل تعلیقی که دارند برای مخاطب جذاب هستند و اگر این تعلیق به خوبی بیان شود همیشه بر یاد و خاطره افراد باقی می‌ماند و می‌تواند خوراک فرهنگی و حقوقی برای همه اقشار جامعه باشد پس باید به مسئولان فرهنگی پیشنهاد داد که ساخت اینگونه سریال‌ها را از یاد نبرده و بر افزایش تعداد آن‌ها همت گمارند تا مسائل و مشکلات حقوقی که به سادگی قابل رفع هستند توسط افراد شنیده و عملی شوند.

 انتهای پیام/#‌فرهنگی#‌اخبارفرهنگی منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

۱ هفته پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

۱ هفته پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

۱ هفته پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

۱ هفته پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

۱ هفته پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

۱ هفته پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

۱ هفته پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

۱ هفته پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

۱ هفته پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

۱ هفته پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

۱ هفته پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

۱ هفته پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

۱ هفته پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

۱ هفته پیش

بیشتر...