اکونا پرس |
2 ماه پیش

بیانیه وزارت امورخارجه جمهوری آذربایجان در رابطه با 27 سپتامبر

بیانیه وزارت امورخارجه جمهوری آذربایجان در رابطه با 27 سپتامبر

وزارت امورخارجه جمهوری آذربایجان در رابطه با 27 سپتامبر – روز یادبود در جمهوری آذربایجان بیانیه ای را صادر کرد.

بیانیه وزارت امورخارجه جمهوری آذربایجان در رابطه با 27 سپتامبر

امروز دو سال از شروع اقدامات پاسخ نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان در سال 2020 جهت جلوگیری از تخریبات نظامی بعدینیروهای مسلحجمهوریارمنستانسپری شده است.

این اقدامات که آغازگرجنگ44 روزه وطن بود، با هدف جلوگیری ازتجاوزنظامی بعدی ارمنستان وتامین امنیتمردم غیر نظامی در چارچوب حق دفاع از خود ضمن رعایت کاملحقوقبشردوستانه بین المللی انجام گرفت.

جنگ وطن به تجاوز متداوم قریب به سی سال ارمنستان بر علیه آذربایجان خاتمه داد، تمامیت ارضی آذربایجان را تامین کرد و حقوق بنیادین نزدیک به یک میلیون آذربایجانی را احیا نمود. آذربایجان به تنهایی اجرای قطعنامه های مربوطهشورای امنیت سازمان مللمتحد مورخ سال 1993 را تامین نمود.

پیروزی که تحت رهبری جناب آقای الهام علی افرئیس جمهورجمهوری آذربایجان و فرمانده کل نیروهای مسلح، در نتیجه رشادت ارتش جمهوری آذربایجان کسب نمودیم دوران جدید تاریخ جمهوری آذربایجان را گشود و عدالت بین المللی را برقرار نمود.

خاتمه دادن به اشغال سرزمین های آذربایجان، فعالیت های غیرقانونی گسترده ای را که از طرف ارمنستان طی دهه ها در این اراضی انجام می گرفت را آشکار نمود. مین گذاری انبوه اراضی آذربایجان، نابودی و تصاحب هدفمند میراث تاریخی، فرهنگی و دینی آذربایجان، غارت نمودن منابع طبیعی، تخریب کامل زیرساخت ها و سایر دلایل آشکار در خصوص نقض سایر حقوق بین المللی به اطلاعجامعه بین المللیرسانیده شد. آذربایجان جهت پاسخگو بودن ارمنستان در قبال تعهدات بین المللی همچنین، نقض حقوق بین المللی بشردوستانه و حقوق بشر به دادگاهحقوق بشراروپا و دیوان بین المللی دادگستری درخواست هایی را عنوان نمود. دیوان بین المللی دادگستری بر اساس دادخواست های ارائه شده توسط آذربایجان در تاریخ 7 دسامبر سال 2021 به اتفاق آرا تصمیم در خصوص اقدامات موقتی علیه ارمنستان را اتخاذ نمود.

در طی دو سال گذشته، آذربایجان در اراضی از اشغال آزاد گردیده خود امور بازسازی و مرمت در مقیاس وسیع من جمله، اجرای پروژه های عظیم زیرساختی را به اجرا می رساند، اقداماتی هدفمند جهت تضمین بازگشت امن قریب به یک میلیون مهاجر اجباری آذربایجانی به خانه های خود و احیای زندگی در این سرزمین ها انجام می دهد. مطابق با بیانیه سه جانبه مورخ 10 نوامبر سال 2020 اقداماتی را برای دستیابی به صلح و ثبات پایدار در منطقه به کار می گیرد.

برعکس، ارمنستان با نشان دادن موضع ریوانشیسم به تعهداتی که بر عهده گرفته است به طور کامل عمل نمی نماید، هنوز هم با خارج نکردن باقی مانده یگان های مسلح خود از منطقه و با مین گذاری های جدید در اراضی تهدید جدی برای امنیت ایجاد می کند، می توان گفت برای گشایش ارتباطات در منطقه هیچ اقدام عملی انجام نمی دهد، به تخریبات نظامی خود ادامه می دهد و بدین ترتیب به تلاش های عادی سازی پس از مناقشه خلل وارد می آورد.

آذربایجان مبتکر عادی سازی مناسبات با ارمنستان بر اساس رعایت مجد اصول حقوق بین المللی علی الخصوص حق حاکمیت، تمامیت ارضی و مصونیت مرزهای بین المللی می باشد. ما در راستای برقراری صلح، ثبات و رفاه در منطقه، ارمنستان را به احترام قائل شدن به اصول بنیادین و عمل به تعهدات بین المللی فرا می خوانیم. ارمنستان در نهایت باید به تقلید در مذاکرات پایان دهد و گام های واقعی و سازنده بردارد. برای توسعه منطقه در شرایط صلح هیچ گزینه دیگری وجود ندارد.

با حکم رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در تاریخ 27 سپتامبر که به عنوان روز یادبود در کشورمان گرامی داشته می شود یاد و خاطره عزیز تمامی شهدایمان را که در راه استقلال، حق حاکمیت و تمامیت ارضی آذربایجان از جان خود گذشته اند را با احترام فائقه خاطر نشان می نماییم.

درگیری میان نیرو‌های ارمنستانی و جمهوری آذربایجان وارد نهمین روز خود شده است.

درخواست کشورهای آفریقایی برای دریافت غرامت برده‌داری و اعزام پناهجویان به رواندا از سوی بریتانیا در برنامه «آفریقا…#‌اخبار منبع: اکونا پرس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

قیمت خودرو همچنان روند صعودی را در پیش گرفته است. کارشناسان و فعالان بازار خودرو معتقدند که هیچ عاملی برای کاهش قیمت در بازار وجود ندارد.

8 ساعت پیش

در صورتی که باشگاه استقلال نتواند در روزهای آینده مطالبات سرمربی ایتالیایی پیشین خود را پرداخت کند با خطر کسر امتیاز مواجه می‌شود.

8 ساعت پیش

یک کارشناس و فعال محیط زیست درباره تبعات احداث سد چم‌شیر می‌گوید که تبعات جدی‌اش این است که شرق خوزستان تاهندیجان که همین الان هم کانون گسترش فرسایش بادی در آنجا شده، به دلیل کاهش محسوس در آب‌دهی، نابودی نخلستان‌ها، بخش‌های قابل توجهی از شادگان را به شکل جدی‌تری از دست خواهیم داد و بحران در منطقه شرق خوزستان افزایش پیدا می‌کند شوری آب باعث می‌شود که همین اراضی کشاورزی که در منطقه هستند، بیشتر از حیز انتفاع خارج شوند، بیکاری و چشمه‌های تولید گرد و خاک افزایش پیدا کند، یک سری شاخص زیست‌پذیری خوزستان با بهبان را کاهش می‌دهد و علاوه بر این حدود ۲۵۰۰ هکتار جنگل را در منطقه‌ای که هر درختی از آن می‌تواند ارزشمند باشد را به صورت کامل یا در حد قابل توجهی از دست خواهیم داد.

7 ساعت پیش

ثبت نام اولیه آزمون نیمه‌متمرکز ورودی دوره دکتری (Ph. D) سال ۱۴۰۲ در فرصت اولیه ثبت نام، ۳۷۵ هزار تومان اعلام شده بود. اکنون، اما در فرصتی که تحت عنوان «ثبت نام با تاخیر» برای این آزمون تعیین شده است، هزینه خرید کارت ثبت نام مبلغ ۶۲۸ هزار تومان اعلام شده است.

7 ساعت پیش

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سرعت گرفتن فرآیند واردات خودرو به کشور، از رسیدن برخی مدل‌ها به پشت مرز و آغاز تبلیغات برای آن‌ها خبر داد.

8 ساعت پیش

کمبود عرضه در بازار خودرو دوباره سیر صعودی قیمت‌ها را آغاز کرد و از آن بدتر بازار را به دست واسطه ها انداخته است. طی یک ماه اخیر که نوسانات شدید آغاز شده، میزان افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا نیز نزدیک به یکدیگر است، گویی شیب نمودار تغییر قیمت محصولات هر دو خودروساز داخلی در یک رقابت داغ به سمت صعودی شدن می‌رود.

8 ساعت پیش

وزیر صمت ضمن بیان اینکه حرکت نرخ ارز بازار آزاد به سمت ۳۶ هزار تومان کاذب بوده و چیزی جز عملیات روانی نیست، گفت: در نظر داریم تا به قشر وسیعی از مردم کارت اعتباری برای خرید بدهیم.

8 ساعت پیش

واکنش‌های مجازی به فراخوان ضدمردمی «مسلح شوید» آشوبگران.

7 ساعت پیش

یحیی گل محمدی که با شکل و شمایل جدید حسابی پیر شده بود،در بازی دوستانه تیمش مقابل شمس آذر دوباره جوان شد!

8 ساعت پیش

بیشتر...