خبرگزاری میزان |
۲ هفته پیش

راه حل خروج از وضعیت افزایش قیمت کاغذ چیست resize

بابک عابدین در گفت‌وگو با میزان پیرامون تاثیر کاغذ در حوزه نشر گفت: کاغذ به عنوان یکی از کالاهای پر مصرف و تاثیر گذار بر حوزه نشر محسوب می‌شود هرگونه تغییر در قیمت این کالا زمینه را برای کاهش یا افزایش قیمت پشت جلد کتاب فراهم می‌کند از سوی دیگر کتاب به عنوان یکی از اهرم‌ها و عوامل اثر گذار بر فرهنگ نقش مهمی را در فرهنگ سازی جامعه بر عهده دارد لذا حذف کتاب از سبد خانواده، تاثیر مستقیمی بر فرهنگ خواهد داشت.

وی در همین راستا ادامه داد: هدف ما در حوزه فرهنگ فراهم کردن بستر‌های لازم در جهت توسعه کتاب و کتاب خوانی است به همین منظور ضروری است تا برنامه‌ها و نوآوری‌هایی را برای جلب توجه جامعه به کار ببندیم و این مهم نیازمند اجرایی سازی چه از سوی مسئولان و چه از سوی بخش خصوصی است لذا باید هم گام و در یک راستا برای ترویج فرهنگ مطالعه حرکت کنیم. کتاب همیشه عاملی برای شکل دهی به حرکت‌های فکری و سلامت جامعه در نظر گرفته می‌شود از این رو توجه به تولید کتاب و محتوا‌های آنان همواره عاملی مهم برای همه جوامع محسوب می‌شود.

  • بیشتر بخوانید:
  • برای مطالعه معرفى آخرین كتب منتشر شده اینجا کلیک کنید

عابدین آسیب‌های کاهش تولید کتاب را مورد بررسی قرار دارد و اظهار کرد: همیشه تلاش برای حمایت از نشر باید مورد توجه قرار بگیرد چراکه کمبود کاغذ و بالا بودن قیمت کتاب به معنی کاهش تیراژ و در ادامه حذف کتاب است در عین حال بسته شدن واحد‌های نشر و یا بنگاه‌های کوچک تولید کتاب نیر طبعات خاص خود را به دنبال دارد این امر صدمات متعدد اقتصادی و فرهنگی را به همراه می‌آورد در عین حال بسیاری از نیرو‌های مجرب که آموزش آنان هزینه‌هایی را برای کشور به دنبال داشته از کار بیکار شده و با موج بیکاری و عواقب اجتماعی آن روبرو می‌شویم.

این فعال عرصه چاپ و نشر حذف انتشاراتی‌ها از گردش فعالیت را مورد بررسی قرار داد و ابراز کرد: تعطیلی و عدم فعالیت‌ انتشاراتی‌ها صدمات جبران ناپذیری را برپیکره فرهنگ وارد می‌کند هریک از این واحد‌ها سرمایه گذاری‌های بسیاری را در در طول زمان در پس خود اختصاص داده و با حذف هر سرمایه چالش‌های جدید فرهنگی و اقتصادی افزایش پیدا می‌کند لذا تدبیر و توجه به تمهیدات فرهنگی از جمله نکاتی است که باید مورد توجه مسئولان فرهنگی قرار بگیرد.

این فعال حوزه نشر در مورد بهترین رویکرد برای مدیریت بازار کاغذ تاکید کرد: تجربه طی سال‌های گذشته نشان داده است که هرگاه پای بخش دولتی برای ایجاد تعادل در بازار کاغذ وارد می‌شود مشکلات نیز افزایش می‌یابد و شاهد حضور رانت‌خوارها بوده‌ایم، اما چنانچه بازار به حال خود گذاشته شود عرضه و تقاضا در بازار به یک تعادل رسیده و قیمت‌های مناسب‌تری در بازار حکم فرما می‌شود بنابراین دادن یارانه به کالا‌هایی همانند کاغذ درست نیست اگر قرار است از ناشران حمایت شود بهتر است این حمایت در قالب معافیت‌های مالیاتی و حتی معافیت‌های بیمه‌ای ارائه شود در برخی موارد دادن وام‌های کم بهره تحت نظارت دولت می‌تواند راهگشا باشد.

عابدین مشاوره با تشکل‌های حوزه نشر و چاپ را بهترین مسیر برای رفع موانع دانست و تاکید کرد: تصمیم گیری برای رفع موانع و چالش‌های حوزه نشر باید با مشاوره و استفاده از نظرات تشکل‌های حوزه نشر شکل بگیرد و بدین ترتیب می‌توان از تجربیات و دستاورد‌های ارزشمند آنان نیز استفاده کرده و مسیر و رویکردی مناسب را برای رفع چالش‌ها فراهم کرد.

انتهای پیام/#‌فرهنگی#‌اخبارفرهنگی منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زمان اتمام پالایش مرحله اول ثبت‌نام مسکن حمایتی رئیسی اعلام شد.

3 ساعت پیش

یک کارشناس بازار سرمایه درباره آینده بورس گفت: هفته دوم آبان ماه تعداد مثبت‌های بازار کم خواهد بود و کلیت بازار توانی برای رشد ندارد.

3 ساعت پیش

زمان قرعه کشی سایپا آبان ۱۴۰۰ اعلام شد و قرار است امروز 5 آبان با حضور نهادهای نظارتی برگزار شود.

3 ساعت پیش

طرح واردات خودرو را به تصویب رساند و طبق این مصوبه، ورود خودروهای خارجی به کشور در ازای صادرات و همچنین با منشأ خارجی ارز بلامانع خواهد بود.

3 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

3 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

3 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

3 ساعت پیش

اولین جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت سیزدهم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سرپرست وزارت آموزش و پرورش و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

4 ساعت پیش

تاثیر بحران‌های جهانی بر بازار سرمایه کشور به علت وجود تحریم‌ها روند پرشتابی ندارد اما اثر تغییرات قیمتی بر بازار کامودیتی‌ها به تدریج در داخل کشور مشاهده می‌شود.

4 ساعت پیش

فیلم سینمایی «جنگ جهانی سوم»، به نویسندگی هومن سیدی، آرین وزیردفتری و آزاد جعفریان و کارگردانی و تهیه‌کنندگی هومن سیدی این روز‌ها در شمال کشور در حال فیلمبرداری است.

4 ساعت پیش

اثر مثبت حذف سود مرکب این است که تعهدات فعالان اقتصادی که دچار مشکل شده اند را کاهش می‌دهد.

5 ساعت پیش

نشست خبری «ذبیح‌الله خداییان» سخنگوی قوه قضاییه، امروز (چهارشنبه ۵ آبان ماه) برگزار و از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت به صورت زنده پخش می‌شود.

5 ساعت پیش

رئیس کل دادگستری استان البرز در آیین تحلیف ۱۶ کارشناس جدید مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان بر نقش آن‌ها در کاهش اطاله دادرسی و افزایش رضایت ارباب رجوع تاکید کرد.

6 ساعت پیش

معاملات گواهی سپرده سیمان از روز یکشنبه ۹ آبان ماه با پذیرش ۱۰ انبار شرکت سیمانی در بورس کالا راه‌اندازی می‌شود تا از این پس خریداران خرد سیمان فقط با در ا ختیار داشتن کد سهامداری از این طریق تامین نیاز کنند.

6 ساعت پیش

بیشتر...