عصر ایران |
۱ هفته پیش

کشف حبابی داغ که در مدار سیاهچاله کهکشان ما می چرخد فیلم

محققان می‌گویند که نقاط داغ شناسایی‌شده در طول موج‌های فروسرخ می‌تواند در نتیجه حباب‌های گازی تشکیل شده باشد که هنگام سرد شدن تنها در طول موج‌های بلندتر نور قابل مشاهده هستند.

ستاره شناسان یک "نقطه داغ" درخشانِ در حال چرخش در اطراف سیاهچاله عظیم قلب کهکشان راه شیری ما یعنی کمان ای*(Sagittarius A*) مشاهده کرده‌اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، محققانی که این کشف را انجام داده‌اند تصور می‌کنند که این "نقطه داغ" می‌تواند حبابی از گاز داغ باشد که به دور سیاهچاله کمان‌ای* با ۳۰ درصد سرعت نور می‌چرخد. این کشف می‌تواند به اخترشناسان و اخترفیزیکدانان کمک کند تا محیط خشن مرکز کهکشان راه‌شیری و به ویژه اطراف کمان‌ای* را درک کنند.

ماسیک ویلگوس(Maciek Wielgus)، اخترفیزیکدان موسسه ماکس پلانک آلمان، می‌گوید: ما فکر می‌کنیم که به حباب داغی از گاز نگاه می‌کنیم که به دور کمان‌ای* در مداری شبیه به مدار سیاره عطارد می‌چرخد، با این تفاوت که در عرض حدود ۷۰ دقیقه یک دور کامل می‌زند. این کار به سرعت شگفت‌انگیزی در حدود ۳۰٪ از سرعت نور نیاز دارد!

ویلگوس گروهی را رهبری کرد که داده‌های رصدی را با استفاده از تلسکوپ آرایه میلی‌متری/زیر میلی‌متری آتاکاما(ALMA)، متشکل از ۶۶ آنتن رادیویی پراکنده در سراسر صحرای آتاکاما در شمال شیلی، به عنوان بخشی از کار تلسکوپ افق رویداد(EHT) برای تصویربرداری از سیاه‌چاله‌ها جمع‌آوری می‌کنند.

تلسکوپ آلما همراه با تلسکوپ‌های دیگر در تلسکوپ افق رویداد، رصد سیاهچاله‌های پرجرم را در سال ۲۰۱۷ آغاز کرد. این فعالیت‌ها به ثبت اولین تصویر از یک سیاهچاله در سال ۲۰۱۹ منتهی شد. ابرسیاهچاله‌ای در قلب کهکشان مسیه ۸۷(M۸۷) که در فاصله ۶۰ میلیون سال نوری از ما قرار دارد. اوایل سال جاری، همین همکاری‌ها از اولین تصویر از کمان‌ای* پرده برداشت.

آلما در آن زمان داده‌های اضافی دیگری را نیز به طور همزمان با انجام مشاهدات کمان‌ای* ثبت کرد. ویلگوس و گروهش در درون آن داده‌ها سرنخ‌هایی از ماهیت کمان‌ای* و محیط اطراف آن یافتند.

این کشف از آن جهت به دست آمده که تلسکوپ آلما برخی از داده‌های خود را پس از انفجار یا شعله‌ور شدن پرتوهای ایکس از قلب کهکشان راه شیری، جمع آوری کرده است. دانشمندان پیش از این شراره‌های این چنینی را به فعل و انفعالات مغناطیسی در حباب‌های گازی داغ که با سرعت‌ زیاد در اطراف کمان‌ای* می‌چرخند، نسبت داده بودند.

محققان می‌گویند که نقاط داغ شناسایی‌شده در طول موج‌های فروسرخ می‌تواند در نتیجه حباب‌های گازی تشکیل شده باشد که هنگام سرد شدن تنها در طول موج‌های بلندتر نور قابل مشاهده هستند.

اخترشناسان و اخترفیزیکدانان با استفاده از آلما می‌توانند تابش امواج رادیویی قطبی شده از کمان‌ای* را مطالعه کنند و از آن برای بررسی میدان مغناطیسی احاطه کننده ابرسیاهچاله استفاده کنند. دانشمندان امیدوارند که بررسی‌های جدید با محدود کردن بهتر شکل میدان مغناطیسی و جزئیات محیط اطراف کمان‌ای* به این تحقیق کمک کند.

علاوه بر این، نتایج به دست آمده به تأیید تحقیقات قبلی انجام شده بر اساس داده‌های ابزار GRAVITY در تلسکوپ بسیار بزرگ(VLT) در شیلی کمک می‌کند.

محققان اکنون امیدوارند که این تلسکوپ‌ها بتوانند این نقاط داغ را در طول موج‌های متعدد دنبال کنند تا شاید نقطه عطفی در درک فیزیک شراره‌های مرکز کهکشان‌ راه‌شیری باشد.

ویلگوس در پایان گفت: امیدوارم روزی به راحتی بگوییم "می‌دانیم" در کمان‌ای* چه می‌گذرد.

مقاله‌ای مربوط به این یافته‌ها در ماه سپتامبر در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.

logo-vidتماشاخانه
حجاب، قانونی که دلبخواه اجرا می‌شود؛ چرا در انتخابات یا هر مراسم حکومتی، خبری از گشت ارشاد نیست؟ شل حجاب‌های خودی؟!! (فیلم)

حجاب، قانونی که دلبخواه اجرا می‌شود؛ چرا در انتخابات یا هر مراسم حکومتی، خبری از گشت ارشاد نیست؟ شل حجاب‌های خودی؟!! (فیلم)

logo-vid

ببینید| زلزله در تایوان پل‌های بزرگی را در هم شکست

logo-vidفیلم های دیگر
کانال عصر ایران در تلگرام
عضویت در اینستاگرام عصر ایران
نظرات کاربران
15 سال پیش در چنین روزی


#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

هفتصد و هشتاد و یکمین جلسه شورای فرهنگ عمومی امروز سه شنبه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ در سالن جلسات وزارتخانه برگزار شد.

9 ساعت پیش

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی از آغاز فرایند تحت پوشش بیمه قرار گرفتن رانندگان تاکسی جدید خبر داد و گفت: این فرایند شروع شده و فایل‌ها در دست تبادل است. کار مرحله به مرحله پیش می‌رود، باید فهرست‌ها پالایش و افراد جدید از سوی همان مبادی ذی‌صلاح برای بیمه معرفی شوند. 

10 ساعت پیش

مباحث اول و دوم فصل هفتم باب سوم (دادرسی نخستین) قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب (در امور مدنی) از مواد ۱۴۹ تا ۱۵۷  موضوعات «تامین دلیل و اظهارنامه» پرداخته است.  

10 ساعت پیش

شیراز - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از برگزاری برنامه‌ای با عنوان هفته فرهنگی تاجیکستان با حضور مقام‌های عالی فرهنگی آن کشور در شیراز خبر داد.

9 ساعت پیش

تهران - مقتدا صدر رهبر جریان صدر عراق در توئیتی آمادگی خود برای آغاز گفت وگوی سیاسی را اعلام کرد.

9 ساعت پیش

شهردار منطقه ۲۲ با اشاره به اینکه فعالیت های مدیریت شهری در این دوره مردم محور است، گفت: بودجه ۱۴۰۲ براساس اولویت نیازهای مردمی صورت خواهد گرفت و کارشناسان مربوط باید در این راستا نیازسنجی کنند.

10 ساعت پیش

محیط‌بانان و جنگلبانان در شرایط کمبود امکانات با متخلفان صید و شکار و قاچاقچیان چوب مواجه می‌شوند و با چالش‌های حقوقی دست به گریبان هستند؛ چالش‌هایی که بر عملکرد آنان می‌تواند تاثیرگذار باشد.

9 ساعت پیش

برخی منابع در شبکه‌های اجتماعی از آزادی حسین ماهینی بازیکن سابق پرسپولیس خبر می دهند.

9 ساعت پیش

مشهد ـ به همت معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی، مراسم ویژه‌ای به مناسبت سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

9 ساعت پیش

بیشتر...