خودروتک |
۱ هفته پیش

چرا قیمت ماشین ارزان نمی شود

چرا قیمت ماشین ارزان نمی شود؟

رکود تورمی به مهمان چند ماه گذشته بازار خودرو بدل شده است؛ هر چند فعالان بازار خودرو از کاهش قابل توجه حجم معاملات می گویند اما قیمت ها هر چند در مقاطعی کاهش را هم ثبت کرده اند اما روند کلی بازار صعودی است و در بهترین حالت قیمت ها بدون تغییر باقی مانده است.

به گزارشخودروتکبه نقل از اقتصادآنلاین؛ هر چند بخشی از شرایط حاکم بر بازارخودرورا می توان ناشی از فضای ملتهباقتصاد ایراندانست اما نگاهی به بازار خودرو نشان می دهد که سیاست‌های اشتباهی که طی چند سال گذشته اتخاذ شده و همچنان ادامه دارد، تا چه اندازه بر التهاب بازار افزوده است.

مهم ترین اشتباه سیاست گذاری را می توان‌ اصرار بر قیمت گذاری دستوری دانست؛‌ سیاستی که به فاصله قیمتی عجیب میان قیمت بازار و کارخانه منجر شده است. اتفاقاً هر چقدر شدتقیمت گذاریدستوری و عدم توجه به عرضه و تقاضا بیش تر باشد، شاهد فاصله قیمتی بیش تر میان قیمت کارخانه و بازار و همچنین اوج گیری شدیدتر قیمت ها در بازار آزاد هستیم.

برای درک این موضوه نگاهی به صورت های مالیایرانخودرو در فصل بهار می اندازیم؛  گروهپژویکی از محصولاتی است که بیش‌ترین زیان ناخالص را برایایران خودروبه همراه دارد؛ به گونه ای که این شرکت از فروش هر دستگاه از محصولات پژو در بهار امسال به طور ناخالص زیان حدود ۲۰ میلیون تومانی را متحمل شده است. این موضوع حاکی شدت قیمت گذاری دستوری در این محصولات دارد. حالا نگاهی به بازار آزاد برخی از مدل‌های این خودرو می اندازیم.

قیمت مصوب پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در حالی حدود ۱۵۰ میلیون تومان است که قیمت این خودرو در بازار به بیش از ۳۰۰ میلیون تومان می رسد؛ به بیان دیگر قیمت بازار و کارخانه این محصول اختلاف بیش از دو برابری را نشان می دهد. همچنین قیمت این خودرو در فروردین ماه امسال حدود ۲۷۸ میلیون تومان بوده که در پایان هفته دوم مرداد به حدود ۳۰۲ میلیون تومان رسیده است.

پژو پارس TU5 یکی دیگر از محصولات پر تقاضایخانوادهپژو محسوب می شود که اختلاف دو برابری میان قیمت کارخانه و بازار آزاد دارد؛ قیمت مصوب این خودرو حدود ۱۷۷ میلیون تومان است و در بازار آزاد حدود ۳۷۵ میلیون تومان معامله می شود. همچنین قیمت این خودرو از ابتدای سال افزایش حدود ۲۵ میلیون تومانی را نشان می دهد.

قیمت خودروهای محبوب در بازار

حالا نگاهی به برخی از محصولات سایپا می اندازیم؛ به عنوان مثال خانواده X200 یا همان کوییک، ساینا و تیبا. در این گروه از محصولات سایپا به نظر می رسد شدت قیمت گذاری دستوری کم تر بوده است؛ به گونه ای که صورت های مالی فصل بهارسایپانشان می دهد که تقریبا هزینه تمام شده و قیمت مصوب این گروه از خودروها تقریبا برابر بوده است. حالا نگاهی به بازار آزاد این خودروها می اندازیم.

قیمت مصوب کوییک معمولی در بازار آزاد حدود ۱۶۸ میلیون تومان است و در بازار آزاد حدود ۲۱۰ میلیون تومان معامله می شود. به بیان دیگر اختلاف قیمت مصوب و بازار آزاد این خودرو حدود ۲۵ درصد است. روند قیمتی این خودرو هم از ابتدای سال نشان می دهد که نه تنهاافزایش قیمتنداشته بلکه حتی کاهش قیمت را هم تجربه کرده است؛ قیمت این خودرو در فروردین امسال حدود ۲۲۵ میلیون تومان بوده که این عدد در هفته دوم مرداد ماه به ۲۱۰ میلیون تومان رسیده است.

نکته قابل توجه دیگر این است که دو خودرو کوییک و کوییک R از فرآیند قرعه کشی خارج شدند و همزمان با این موضوع شاهد کاهش قیمت در بازار آزاد بودیم؛ قیمت کوییک R در هفته دوم مرداد کاهش ۵ میلیون تومانی را ثبت کرد و این رقم برای کوییک معمولی حدود دو میلیون تومان بوده است.

به طور کلی هرچند عوامل متعددی در شرایط کنونی بازار خودرو دخیل هستند و توجه به چند عامل،‌ کم اهمیت جلوه دادن موضوع بشمار می رود اما نگاهی به این اعداد و ارقام نشان می دهد که قیمت گذاری دستوری و عدم توجه به عرضه و تقاضا تا چه اندازه می تواند بر ابعاد بحران بیافزاید. بنابراین به نظر می رسد که سیاست هایی همچون قیمت مصوب و قرعه کشی خودرو هر چند با اهداف کنترل بازار و کمک به مصرف کننده نهایی اتخاذ شده اما تنها بر ابعاد بحران افزوده است؛ به بیان دیگر سیاست های اشتباه خود به مانعی برایکاهش قیمت هابدل شده است. در این میان شاید نهایی شدن برجام و یاواردات خودروبتوان بخشی از التهابات بازار را کنترل کند اما تا زمانی که شاهد ادامه سیاست گذاری اشتباه باشیم، به نظر می رسد دوباره با وارد شدن کوچک ترین شوک بهاقتصادایران، بازار خودرو دچار التهاب شود.

 

خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به مهمترین اهداف پیاده‌روی اربعین گفت: موکب‌داران باید سیره امام حسین(ع) را به زائران تبیین و یادآوری کنند که باید توسط مبلغان انجام شود.

1 ساعت پیش

رضا عطاران برای مقطعی در زمان ممنوع الکاری مجبور شد به شغلی بسیار متفاوت تر از بازیگری رو بیاورد.

1 ساعت پیش

سرپرست دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش از آغاز به کار «سامانه رتبه‌بندی» از امروز خبر داد و جزئیات و نحوه بارگذاری مدارک لازم از سوی فرهنگیان را تشریح کرد.

1 ساعت پیش

براساس تحقیقات جدید، ویتامین هایی مانند B۱۲ و فولات ممکن است بتوانند برخی از آسیب های کبد را معکوس کنند.

1 ساعت پیش

قیمت سمند LX امروز چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ به ۳۱۱ میلیون تومان و قیمت پراید ۱۳۱ به ۱۸۳ میلیون تومان رسید.

1 ساعت پیش

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۵۳ هزار و ۴۶۱ دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

1 ساعت پیش

تهدید روسیه در شمال آمریکا و آلاسکا فقط یک نمایش نیست و در واقع روسیه چیزی فراتر از یک پیام ارسال می‌کند.

1 ساعت پیش

برخی اخبار غیررسمی حکایت از آن دارد که ساپینتو، سرمربی استقلال از اتفاقاتی که در شروع لیگ برتر ایران رخ داده متعجب است و گلایه‌هایش را با مدیران باشگاه هم در میان گذاشته است.

1 ساعت پیش

تیم ملی ب والیبال ایران در دیدار ‌نهایی بازی‌های کشورهای اسلامی موفق به شکست کامرون شد تا والیبال مردان ایران به چهارمین قهرمانی خود در این رقابت‌ها دست یابد.

1 ساعت پیش

بیشتر...