خبرگزاری رضوی |
3 ماه پیش

حضرت فاطمه الگوی همسرداری تربیت فرزند است رضوی

حضرت فاطمه الگوی همسرداری و تربیت فرزند است
به گزارشخبرگزاری رضوی، سیده زینب رضوانی با اشاره به موفق بودن حضرت فاطمه سلام الله علیها در زندگی خانوادگی افزود: ۳ نوع خانواده داریم متزلزل, متعادل و متعالی. خانواده حضرت زهرا یک خانواده متعالی هستند. تمام قوانین سیستم خانوادگی با مادری حضرت زهرا اداره می‌شود. قوانینی نظیر ساختار قدرت، سیستم عشق و قدرت، مرزبندی، نقش‌ها و…
وی ادامه داد: به عنوان مثال در حدیث کساء می‌بینیم که با چه لحنی همسر و فرزندانش را صدا می‌زند و زمینه اقتدار دهی به همسر را فراهم می‌کند و با این الگو جایگاه فرزندان را نیز تبیین می‌کند یا به عنوان نمونه‌ای دیگر در ۹ سال زندگی مشترک درخواست‌هایش بسیار کم یا اصلاً در خواستی نداشته و یا به شکل غیر مستقیم عنوان می‌کردند.
وی در زمینه مهر و عطوفت مادرانه حضرت زهرا تصریح کرد: در مدل الگوی همسرداری ۳ مدل مهر و اقتدار, انعطاف نفوذناپذیری, تغافل و قدردانی وجود دارد. حضرت زهرا مهر و اقتدار را که سرچشمه عشق و قدرت در خانواده است را در نهایت کمال انجام می‌دهد. در مدل انعطاف نفوذ ناپذیری مرزهای زندگی را در هر شرایطی چه در آن زمان که فقر و تنگدستی اتفاق می‌افتد حفظ می‌کند. به طوری که حتی برای اقوام و همسایگان هم لب به سخن باز نمی‌کند. با این روش از نظر اقتصادی از ناحیه همسر به شوهر فشار وارد نمی‌شود.
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به آرایستگی حضرت فاطمه سلام الله علیها برای همسرش افزود: حضرت فاطمه بسیار از عطر و مشک و زیور آلات برای همسرشان استفاده می‌کردند اطاعت پذیری بسیار بالایی داشتند. از هر لحاظ چه از لحاظ آراستگی, لحن سخن گفتن, نحوه برخورد با همسر در همه زمینه‌ها در خانواده نقش خود را به خوبی ایفا می‌کنند.
وی ادامه داد: زمانیکه حضرت علی از جنگ‌ها بر می‌گشتند یک روز حضرت فاطمه در حال آسیاب کردن بود گوشه لباس خانم آغشته به آرد نان می‌شود در به صدا در می‌آید لباسش را تکان می‌دهد و بدون آنکه به فرزندانش بگوید خودشان با شادمانی به استقبال همسرش می‌رود در را باز می‌کند شمشیر از دست همسرش می‌گیرد و به تعریف و تمجید از او می‌پردازد.
وی حضرت زهرا را الگوی مناسبی برای زنان دانست و گفت: حضرت فاطمه می‌تواند الگوی خوبی برای زنان ما باشد. زنان نباید نا امید شوند و بگویند ما در جایگاه حضرت زهرا نیستیم. هر اندازه که آنها برای گرمی زندگیشان قدمی بردارند می‌توانند به حضرت نزدیکتر شوند. حتی اگر همسر شأن در جایگاه امام علی نباشد و یکی از زوجین با همدیگر همراه نبودند اگر یکی از آنها خوب کار کند به تدریج سیستم خانوادگی را به الگوی متعالی می‌تواند پیش ببرد. نباید نا امید شد.
رضوانی با اشاره به نامگذاری این روز به نام روز مادر گفت: حضرت زهرا نماد ایجاد کننده عشق و قدرت در همسرداری و نماد عواطف و آداب شیوه‌های تربیتی در تربیت فرزند در خانواده بودند. بطوریکه نقش مادری را به طور کامل انجام داده و به شکل یک الگوی کامل در آمده‌اند لذا روز ولادت ایشان را روز مادر نامیدند تا مادران با پشتوانه این مادر عظیم الشان بتوانند رسالت خود را بهتر متوجه شوند و به بهانه این روز هم که شده با مطالعه کتاب‌ها و یا شرکت در کارگاه‌ها بتوانند نقش مادری و همسرداری را بهتر انجام دهند.
وی با توجه به تقارن این روز با تولد امام خمینی رحمه الله علیه تصریح کرد: هر انسانی در این عالم جایگاه ویژه ای دارد لذا اگر بتواند جایگاه ویژه اش را پیدا کند موفق می‌گردد. مادر امام خمینی توانست جایگاه ویژه اش را پیدا کند و فرزندی به نام امام تربیت کند تا بتواند نقش انقلابی در مبارزه با طاغوت داشته باشد. ایشان از مادرشان حضرت زهرا الگو برداری کردند. حضرت زهرا سلام الله علیها نقش مدافع ولایت, امامت و رسالت خود را به نحو احسن انجام داد. در عصر حاضر نیز این ویژگی در وجود مادر امام خمینی تحقق پیدا کرد و در سیره تربیتی فرزندش به گونه‌ای رفتار کردند تا او بتواند در مقابل ظلم بایستد و مبارزه کند. امام خمینی هم به پاس قدردانی از مادر خود و همه مادران که با الگو گیری از حضرت زهرا گام بر می‌داشتند این روز را روز مادر نامگذاری کردند.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۵۲ بیمار کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و متاسفانه چهار نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.

2 ساعت پیش

تهران_ روابط عمومی قلب تپنده هر سازمان و تلفیقی از دانش و مهارت بوده که پل ارتباطی بین داخل و خارج از هر مجموعه محسوب می شود.

2 ساعت پیش

رئیس جمهور با تاکید بر اهتمام دولت به اجرای برنامه نهضت ملی مسکن، این برنامه را از اولویت‌های اساسی دولت خواند و به دستگاه‌های مسئول در این زمینه دستور داد مانع‌تراشان در مسیر تحقق جهش ساخت مسکن را از روند اجرای این طرح کنار بگذارند.

2 ساعت پیش

برد 2-1 استقلال در هفته بیست و هفتم لیگ برتر فوتبال برابر فولاد و شکست پرسپولیس با همین نتیجه برابر سپاهان باعث شد آبی‌پوشان پایتخت 3 هفته مانده به پایان لیگ برتر، قهرمانی شان را قطعی کنند.

3 ساعت پیش

مهم‌ترین اخبار برای بورس امروز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت کدام است؟

2 ساعت پیش

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت از شناسایی ۳۵۲ بیمار جدید و فوت ۴ بیمار کووید ۱۹ در کشور خبر داد.

3 ساعت پیش

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکنون صادرات سالیانه بخش معدن و صنایع معدنی کشور به بیش از ۱۲ میلیارد دلار افزایش یافته و ۳۸ درصد ارزش بازار بورس ایران متعلق به شرکت‌های این بخش است.

3 ساعت پیش

بندرعباس-عضو شورای شهر بندرعباس اظهار کرد: برخی مدیران شهرداری هنوز جایگاه شورا را درک نکرده یا به دنبال دهن‌کجی به نمایندگان مردم هستند.

2 ساعت پیش

روزنامه فایننشال تایمز هشدار داد دولت ها وقت و منابع زیادی را صرف کاهش هزینه های فزاینده انرژی به دنبال حمله روسیه به اوکراین کرده اند اما این جنگ بذر بحرانی به مراتب بزرگتر در زمینه ناامنی غذایی را افشانده است.

3 ساعت پیش

بیشتر...