خبرآنلاین |
1 ماه پیش

راهکاری برای تشخیص اینکه نیاز به عمل بینی دارید یا جراحی زیبایی خبرآنلاین

راهکاری برای تشخیص اینکه نیاز به عمل بینی دارید یا جراحی زیبایی

فارس نوشت: متخصص گوش و حلق و بینی با اشاره به اینکه چطور باید متوجه سینوزیت مزمن خودمان بشویم، به تشریح راه‌های تشخیصی و تفاوت انحراف بینی با پولیپ پرداخت.

اسدالله مهدوی در برنامه «طبیب» با اشاره به اینکه در صورت چهار زوج سینوس داریم، اظهار کرد: در شرایط طبیعی داخل سینوس‌ها باید هوا رد و بدل شود، زمانی که سینوس‌ها کدورت پیدا کند به آن بیماری‌های سینوس اطلاق می‌شود و در اغلب موارد با سرماخوردگی همراه است و ما به آن رینوسینوس یا بیماری‌های بینی و سینوس می‌گوئیم چون تمام سینوس‌ها به بینی راه پیدا کرده و از آنجا تخلیه می‌شوند.

این پزشک متخصص با تأکید بر اینکه عمده مشکلات مردم ما سینوزیت مزمن است که به درگیری سینوس بیش از 12 هفته اطلاق می‌شود، گفت: سینوزیت‌های مزمن به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ سینوس‌های بدون پولیپ و سینوس‌های با پولیپ، پولیپ در واقع رشد بیش از حد مخاط سینوس‌هاست که به شکل گوشت اضافی وارد بینی می‌شود و این یک تفاوت عمده با انحراف بینی دارد ولی عموما مردم این دو را با هم اشتباه می‌گیرند.

وی در ادامه تصریح کرد: سینوزیت مزمن یک تعریف بسیار ساده دارد که همه بینندگان می‌توانند این تشخیص را بگذارند و متوجه شوند که سینوزیت دارند یا نه، این علائم دو دسته‌اند، علائم اصلی و علائم فرعی، هر بیماری که دو تا از این علائم اصلی را داشته باشد سینوس مزمن دارد، افرادی که دو معیار فرعی و یک معیار اصلی دارند هم تشخیص ما سینوزیت مزمن است.

مهدوی همچنین یادآور شد: گرفتگی بینی، ترشح از بینی، ترشح پشت حلق، کاهش بویایی یا از بین رفتن بویایی، احساس پری صورت و درد صورت جزء معیارهای اصلی است که هر شخصی دو تا از آنها را داشته باشد یعنی سینوس مزمن دارد، معیارهای فرعی هم شامل سردرد، درد دندان، درد گوش و سرفه است، اینها جزء معیارهای فرعی هستند. بهترین روش تشخیص نیز آندوسکوپی سینوس و سی‌تی اسکن است، که در آن متوجه می‌شویم پولیپ دارد یا نه. 

این پزشک متخصص گوش و حلق و بینی در خصوص تفاوت پولیپ و انحراف بینی نیز توضیح داد: با وجود اینکه هر دو باعث گرفتگی بینی می‌شود از این جهت مهم است که پروسه درمانی متفاوتی دارند، در انحراف بینی تنها یک طرف بینی دچار گرفتگی می‌شود اما در پولیپ بینی این گرفتگی متناوب تغییر می‌کند، در درمان انحراف بینی هیچ دارویی مؤثر نیست و فقط با جراحی درمان می‌شود. 

وی همچنین ادامه داد: اما در پولیپ و سینوزیت‌ها خط اول درمان دارویی است که به صورت چهار هفته بیمار را تحت درمان قرار داده و پس از آن نیز سی‌تی اسکن می‌گیریم اما در نهایت با جراحی آندوسکوپی می‌توان آن را عمل کرد. منشأ پولیپ اغلب آلرژی است و چون آلرژی کامل درمان نمی‌شود به مرور زمان باید منتظر عود پولیپ باشند، اما دلیل اینکه آن را جراحی می‌کنیم آن است که این بیمار نمی‌تواند نفس بکشد تکلم کاملا تودماغی است، اینها عمل می‌کنند که بتوانند درست تنفس کنند اما اگر تحت مراقبت باشند می‌توانیم این عود را هم کنترل کنیم.

مهدوی با اشاره به اینکه یکی از طبقه‌بندی‌های سینوزیت مزمن، سینوزیت آلرژیک است، اظهار کرد: در این شرایط فرد مرتبا حالت سرماخوردگی، عطسه و ترشح دارد و تفاوت آن با سینوزیت‌های چرکی در آن است که درمان همان است اما آنتی‌بیوتیک برای آنها نیاز نیست و دارروهای آلرژیک هم می‌دهیم، برخی از این افراد نگران کرونا هم می‌شوند که نمی‌توانیم بگوئیم که حتما شک به کرونا را کنار بگذارند، اما اینها افرادی بودند که قبل از کرونا هم این علائم را داشتند لذا اگر با علائمی مثل سرفه و تنگی نفس همراه نباشد می‌توانیم بگوئیم کرونا نیست.   

وی در پایان با تأکید بر اینکه انحرافی که در سی‌تی اسکن می‌بینیم معیاری برای عمل نیست، یادآور شد: بیماری که با وجود انحراف راحت تنفس می‌کند، گرفتگی ندارد، خواب راحت دارد و با دهان باز نفس می‌کشد این بیمار کاندید عمل نیست، در حالیکه یک بیمار با وجود انحراف کم، گرفتگی زیاد دارد که حتما باید عمل شود، سن بلوغ یعنی  18 سالگی سن مناسبی برای عمل بوده و اگر مایل به عمل زیبایی هستند بهتر است با هم انجام شود.

47231#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایران نوشت:اوایل فروردین مرد جوانی ناپدید شدن همسرش را به پلیس گزارش کرد و گفت همسرم روز گذشته برای خرید از خانه خارج شد، اما دیگر برنگشت. با اینکه می‌دانستم بدون اطلاع من جایی نمی‌رود با این حال با دوست و فامیل و آشنا تماس گرفتم ولی خبری از او نبود تا صبح منتظرش ماندم و بعد به سراغ بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها رفتم اما بی‌نتیجه بود.حالا از شما می‌خواهم همسرم را پیدا کنید.

2 ساعت پیش

مجموعه مهمترین اخبار کرونایی امروز را اینجا بخوانید.

12 ساعت پیش

ایسنا نوشت: مدیر کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور، از ابتلای رییس این سازمان به بیماری کرونا خبر داد.

14 ساعت پیش

ایسنا نوشت: یک عضو شورای شهر تهران در درخواستی خطاب به وزیر بهداشت بر لزوم انتشار فهرست دریافت کنندگان واکسن کرونا در مجموعه مدیریت شهری کشور تاکید کرد.

14 ساعت پیش

عضو کمیته کشوری واکسن کرونا با حضور در برنامه «طبیب» با تأکید بر اینکه خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن کرونا تحولی در بحث واکسیناسیون است، تصریح کرد: تا زمانی که ۷۰ درصد جمعیت واکسن نزنند ویروس از چرخش نیفتاده و نمی‌توان بیماری را کنترل و احساس ایمنی کرد.

15 ساعت پیش

ایرنا نوشت: سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نمودار موارد ابتلا و بستری روزانه به علت کووید ۱۹ در کشور همچنان شیب تند صعودی دارد و همه استان‌ها با افزایش جدی بیماران بستری و موارد سرپایی مواجه هستند.

15 ساعت پیش

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلام شناسایی هزار و ۸۷۲ مورد جدید ابتلا به کرونا، نسبت به فاجعه وضعیت کرونا در استان اصفهان ابراز نگرانی کرد.

16 ساعت پیش

ایرنا نوشت: معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان علی‌آباد به دلیل تزریق غیرقانونی واکسن کرونای پارکبانان این شهر به برخی از مدیران شهرداری برکنار شد.

16 ساعت پیش

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران بزرگ درباره ترفند سودجویان برای کلاهبرداری از شهروندان با ارسال پیامک شرکت در طرح کمک معیشتی ماه رمضان هشدار داد.

17 ساعت پیش

ایسنا نوشت: سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقتی در شش استان هشدار داد.

18 ساعت پیش

ایسنا نوشت: بنابر اعلام وزارت بهداشت طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۱هزار و ۳۱۲ بیمار جدید کووید-۱۹ شناسایی شدند و متاسفانه ۳۱۹ تن نیز جان باختند.

19 ساعت پیش

ماجرای سوء استفاده مدیران آبادانی از سهمیه واکسن پاکبان‌ها در روزهای اخیر خبرساز شد.

19 ساعت پیش

محک در کنار ۱۷ مؤسسه معتبر و متولی حمایت از کودکان مبتلا به سرطان در نقاط مختلف جهان، ۱۵ استاندارد تعریف شده در زمینه مراقبت‌های روانی- اجتماعی از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌هایشان که از سوی بنیاد حمایت از بیماران مبتلا به سرطان «معجزه متی» ارائه شده است، را تائید و به کار بسته است. این استانداردها معرف حمایت‌هایی است که کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌هایشان بهتر است دریافت کنند و نیازهای روانشناختی- مددکاری آنها از زمان تشخیص بیماری تا بهبودی یا حتی پس از پایان زندگی را بیان می‌کند.

19 ساعت پیش

ایسنا نوشت: سراسر تهران به رنگ قرمز کرونایی درآمده و در هفته اخیر افزایش روند بستری و فوتی ناشی از کرونا در این کلانشهر همچنان تداوم یافته و بار بسیار بالایی دارد.

19 ساعت پیش

ایسنا نوشت: جزییات تعرفه‌های پزشکی سال ۱۴۰۰ اعلام شد.

20 ساعت پیش

بیشتر...