بهداشت نیوز |
3 روز پیش

یبوست را به راحتی درمان کنید!! | بهداشت نیوز Write Email

یبوست را به راحتی درمان کنید!!
یبوست یکی از بیماریهای روده ای است که برای بیمار مشکلات بسیاری ایجاد می کند. این بار با یک روش طبیعی یعنی برگ سنا یبوست را درمان کنید.
به گزارشبهداشت نیوز، سنا یکی از معروفترین داروهای گیاهی است که سوء مصرف از آن بسیار شایعتر از مصرف صحیح آن است سنا در پیشگیری از بروز یبوست، اگزمای فصلی،  رماتیسم
موثر میباشد.
 
بخشهای مورد استفاده : برگ و میوه که برگ آن موثرتر است.
 
خواص سنا :
_ جلوگیری از باز جذب آب و املاح از روده : با افزایش میزان املاح معدنی در روده(‌الکترولیتها) و جلوگیری از بازجذب آب حجم مدفوع افزایش یافته و منجر به اسهال می‌شود.
_ افزایش ترشح کلر به داخل روده : افزایش ترشح کلر منجر به اسهال ترشحی می‌شود.
_ افزایش حرکات روده
 
موارد مصرف سنا :
پیشگیری از بروز یبوست : در افرادی که کوتاه مدت باید اجابت مزاج نرم داشته باشند (مثل بواسیر و شقاق )
 
درمان یبوست : ازمسهل‌هایی است که بصورت خوراکی در عرض 5تا7ساعت اثرش ظاهر می‌شود. {(خوراکی) معادل وکمکی}
 
چاقی : در رژیم‌های لاغری از این گیاه استفاده و سوء استفاده میشود.{(خوراکی) کمکی}
 
رماتیسم : در درمانهای رماتیسم بعنوان پاک‌کننده بدن از مواد زاید همراه با داروهای دیگر در دوره‌های کوتاه مدت مورد مصرف دارد.Anti dyscratic therapy  {(خوراکی ) کمکی}
 
اگزما : بعنوان پاک‌کننده بدن از مواد زاید در کوتاه مدت استفاده میگردد. {(خوراکی) کمکی}
 
موارد احتیاط و منع مصرف سنا :
_ در انسداد روده منع مصرف دارد.
_ در التهاب دستگاه گوارش مثل ورم معده، ورم روده، روده تحریک‌پذیر ممنوع است.
_ در بیرون‌زدگی مقعد و بواسیر مصرف سنا با دز کم و با احتیاط مجاز است چرا که تحریک شدید روده منجر به بیرون‌زدگی بیشتر مقعد و یا گیر افتادن بواسیر می‌شود.
_ مصرف بیش از 8-10 روز منجر به اختلالات آب و املاح میگردد.
_ در بچه های زیر 12 سال احتمال اختلال آب و املاح بیشتر بوده و بهتر است از مسهل‌های دیگر استفاده شود.
_ در رژیمهای لاغری با توجه به محدودیت‌های غذایی توام باعث تشدید اختلالات آب و املاح می‌گردد لذا باید کوتاه مدت‌تر و با احتیاط مصرف گردد.
_ در بیماران قلبی و کلیوی که نسبت به بقیه به تغییرات املاح و آب حساسییت بیشتری دارند سنا حتی در دوره‌های کوتاه مدت نیز توصیه نمی‌شود.
_ در افراد مسن جدار روده ضعیفتر است و احتمال وجود انسداد نسبی بیشتر می‌باشد مخصوصاً در بیمارانی با سابقه ورم التهابی روده ( کولیت اولسروز Ulcerative Colitis  بیماری کرونCrohn Disease) منع مصرف مطلق دارد چرا که می‌تواند منجر به بروز بیماری کولون بزرگ شده و سمی‌Toxic Mega Colon گردد که بواسطه افزایش حجم در نقطه‌ای از روده که جدار آن ضعیف بروز میکند ومیتواند منجر به پارگی روده عفونت حفره شکم و حتی مرگ گردد.
 
تداخلات دارویی سنا :
_ سنوزایدها ممکن است آسیب کلیوی ناشی از مسکن‌ها و کم‌آبی ناشی از آنها را تشدید نمایند لذا از مصرف توام اآنها بخصوص در بیماران کلیوی باید اجتناب کرد.
_ سنا با کوتاه نمودن زمان حضور داروها در روده از جذب کامل ْآنها جلوگیری می‌کند.
_ بدلیل دفع پتاسیم از مصرف توام آن با داروهایی که تغییرات پتاسیم تاثیر زیادی در عملکرد یا احتمال سمیت دارو دارد اجتناب باید کرد. {مثل دیگوگسین و داروهای ضد اختلال ضربان قلب}
_ مصرف توام با ادرار آور‌های تیازیدی ( هیدروکلروتیازید(Hydrochlorothiaside ومخصوصاً مدر لوپ( فورسمایدForesmide) باعث افزایش احتمال کمبود پتاسیم و دیگر املاح و آب بدن می‌گردد.
_ در کسانیکه داروهای جلوگیری از بارداری مصرف می‌کنند با کاهش سطح استروژن منجر به اختلال عملکرد دارو میشود.
_ در مصرف توام با ایندومتاسین Indomethacen اثر گیاه کاهش می‌یابد.
_ در حضور نیفدیپین Nifedipine  بعلت بسته بودن کانالهای کلسیمی ‌اثر سنا مهار می‌گردد.
_  با اختلال در تجمع پلاکتی منجر به افزایش احتمال خونریزی در حضور وارفارین می‌گردد.
 
مصرف سنا در دوران بارداری :
با توجه به اثرات تحریکی بافت رحم و احتمال ایجاد ناهنجاریهای ژنتیکی و از طرفی اثرات تسکین دهنده انقباضات رحمی ‌و اثر ملینی مناسبی که برای زنان باردار دارد مصرف آن زیر نظر پزشک مجاز است.
 
مصرف سنا در دوران شیردهی :
در مواردی که بیش از حد استفاده شود اثرات ملینی بر شیرخوار دارد.
 
در رژیم‌هایی که برای درمان رماتیسم و درماتیت در گیاه درمانی در نظر گرفته می شود پاکسازی بدن از مواد زاید و سپس تحریک و تنظیم متابولیسم طبیعی بدن مد نظر میباشد در این راه از سه عنصر در درمان استفاده می‌شود.
 
1 ) آنتی دیسکراتیک  Anti dyscratic، گزنه، گل قاصدک ....
2 ) مسهل Laxative   ، سنا، ریوند .....
3 ) معتدل کنندهCarminative ، رازیانه، بادرنجبویه
 
 


#‌اخبار_بهداشت
منبع: بهداشت نیوز


تبلیغات

مطالب مرتبط

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت که چهار مورد جدید ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران شناسایی شده و ناقلان آن تحت درمان قرار گرفته‌اند.

4 دقیقه پیش

در راستای حفظ انفال و عرصه‌های ملی، در کمتر از یکماه ۶۲ هکتار از اراضی ملی استان اصفهان به ارزش بالغ بر ۵ هزار میلیارد ریال رفع تصرف و از ید متصرفان خارج شده‌است.

7 دقیقه پیش

مهدی مهدوی‌کیا کاپیتان سابق تیم ملی برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال به‌عنوان نایب رئیس پیشنهادی علی کریمی اقدام کرده و به دنبال رفع مشکل قانونی ثبت‌نامش است.

8 دقیقه پیش

زلزله ای به بزرگی ۴.۳ ریشتر بخش هایی از آذربایجان شرقی را لرزاند.

یک ربع پیش

مدیر عامل شرکت مخابرات ایران در سفر یک روزه به اصفهان با اعلام این مطلب،بیان کرد : شرکت مخابرات ایران به عنوان قدیمی ترین شرکت پیشرو در صنعت ICT کشور، می تواند توسعه دهنده فضای کسب و کار در این حوزه باشد.

یک ربع پیش

مواد روانگردان شیشه جدید با رنگ و لعاب خاص,اده مخدر شیشه شکل نقل و شکلات,

یک ربع پیش

حرم مطهر امام رضا(ع) در روز شهادت حضرت زهرا (س) حال و هوای دیگری دارد.

یک ربع پیش

متخصصان حرفه ای تصادف ساختگی دستگیر شدند.

یک ربع پیش

دومین شبِ مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور رهبر انقلاب برگزار شد.

یک ربع پیش

رفتار‌های غیراخلاقی نه از سوی ورزشکاران معمولی و کمتر شناخته شده بلکه عمدتا از سوی افرادی صورت می‌گیرد که گا‌ها جزو نامداران رشته خود هستند و همه حساب ویژه‌ای روی آن‌ها باز می‌کنند.

یک ربع پیش

معاون جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی گفت: ۹۸نفر نجاتگر یکم با شرکت در بازآموزی مهارتی و آمادگی جسمانی موفق به اعزام به آزمون درجه ایثار شدند.

یک ربع پیش

فرماندار سرخس گفت: یکی از مهمترین نیازهای بیمارستان لقمان سرخس دستگاه سی.تی.اسکن است که این دستگاه خریداری شده است و در مرحله آماده‌سازی فضای لازم برای نصب آن هستیم.

1 ساعت پیش

رسانه‌های بلژیکی از شیوع گسترده کرونای انگلیسی بین ساکنان یک خانه سالمندان در بلژیک خبر داده‌اند که حدود دو سوم ساکنان آن را آلوده کرده است.

11 ساعت پیش

اگر گشت‌زنی B-52H با هدف ارعاب یا هشدار به ایران است شما باید آن میلیاردها دلار را برای سلامت مالیات‌دهندگان خود خرج می‌کردید.

12 ساعت پیش

یک پایگاه داده فدرال در آمریکا گزارش داد که تاکنون 55 نفر از شهروندان این کشور پس از دریافت واکسن‌های «فایزر-بیون‌تک» و «مدرنا» فوت کرده‌اند.

12 ساعت پیش