تیتر برتر |
1 ماه پیش

فولاد سنگان پیشتاز بومی سازی صنایع در شرق کشور تیتربرتر

نیک فرجام، معاون توسعه و تکنولوژی فولاد سنگان:

به گزارشتیتربرتر؛معاون توسعه و تکنولوژیفولاد سنگانبا اشاره به ضرورت ایجاد واحد مهندسی کارخانه و لزوم فعالیت واحد بومی سازی و ساخت داخل گفت: با برنامه ریزی و تدوین نقشه راه متناسب، گام نخست با انتخاب مشاور برداشته شد و با شناسایی قطعات مورد نیاز واحد های تولیدی، تعمیراتی  و دفتر فنی یا اخذ اطلاعات کامل از شرکت های مرتبط با حوزه مورد فعالیت بالغ بر نیاز 5 هزار مدرک در بخش گندله و 6 هزار مدرک در بخش کنسانتره شناسایی گردید.

ذکر این نکته در اینجا ضروری است که با توجه به عدم حضور مشاوران خارجی و همچنین عدم همکاری شرکت های سازنده خارجی، مدارک فنی کارخانه کنسانتره دارای نواقص ها و مشکلات عدیده ای بوده که در حال حاضر فاز بررسی و استخراج  اطلاعات آن آغاز شده است.

وی با اشاره به اهمیت تولید مداوم و پیوسته در راستای تامین پایدار مواد و همچنین لزوم شناسایی قطعات و تجهیزات گلوگاهی و استراتژیک کارخانه گفت: با تشکیل کمیته تخصصی در حوزه مهندسی ساخت داخل و با حضور نفرات موثر شناسایی قطعات و تجهیزات استراتژیک با اولویت های تولیدی بررسی و در دستور کار قرار گرفت که خوشبختانه نتایج حاصل از این کار تیمی در سال اول منجر به ساخت رولر اسکرین با استخراج تکنولوژی متفاوت با دیگر سازندگان و متناسب با متد روز و نیاز خط تولید گندله و بسیار نزدیک به مشابه خارجی تولید شد.

نیک فرجام  شاخصه اساسی بومی سازی در مرحله اول را اعتماد به متخصصین داخلی استان عنوان کرد و افزود: نظر به توانمندسازی تولیدکنندگان و سازندگان بومی در استان خراسان رضوی، و از آنجا که ساخت پاروهای میکسر و ممبران های فیلتر پرس ، که جزء قطعات پرمصرف و با اهمیت در تولید می باشد، پس از بررسی های کارشناسی تولیدکننده برتر در استان شناسایی و با ساخت نمونه اول و تعریف پروژه های بهبود، مشکل مرتفع و بومی سازی در سطح مورد نظر با موفقیت انجام شد.

وی با اشاره به رویکرد ویژه فولاد سنگان در سال جاری مبنی بر بومی سازی 50 قطعه در کارخانه گفت: در سال 99 با توجه به رویکرد فولاد سنگان در این حوزه ، برنامه ای جهت بومی سازی حدود 50 قطعه در برنامه کاری بخش مهندسی ساخت داخل قرار گرفته و از این رو کمیته مزبور سه تجهیز استراتژیک شامل: یاتاقان بابیتی فن های پروسس که از نظر سایز از منحصر بفرد ترین یاتاقان های بکار رفته در صنایع بوده و همچنین سیلندر جک هیدرولیک که با توجه به فشار کاری و بالطبع تکنولوژی ساخت همچنین دقت و حساسیت از نظر تکنولوژی ساخت بخصوص در مبحث متریال، قطر سوراخ و طول آن از خاص ترین سیلندر های بکار رفته در صنایع می­باشدرا توانست بسازند.

معاون توسعه و تکنولوژی فولاد سنگان با اشاره به ساخت خاص ترین رولر فیدرهای گندله سازی در کشور ابراز داشت: رول های مصرفی تجهیز رولر فیدر قبل از کوره های پخت جزء تجهیزات و قطعات مصرفی گلوگاهی، پر استهلاک و پر هزینه بوده که با توجه به ماهیت کار و نتایج حاصل از تجهیز فوق انتخاب تکنولوژی ساخت شامل انتخاب متریال، روش تولید، عملیات حرارتی و ماشین کاری آن با  طول 4 متری در قطر قسمت بشکه ای آن، از خاص ترین رول های حال حاضر صنایع محسوب می­شود.

با راه اندازی و تولید در کارخانه کنسانتره سازی و تمرکز ویژه بر تولید مستمر، نیاز به نگهداری و بازیابی قطعات و تجهیزات مهم پر واضح بوده و یکی از قطعات مزبور لاینرهای بال میل و سگ میل بوده که از اینرو بخش مهندسی ساخت داخل با استفاده از تکنولوژی اسکن سه بعدی نسبت به تهیه دفترچه فنی ساخت آنها اقدام و جهت ساخت این لاینرها با دو شرکت سازنده داخل توانمند و دارای تجربیات مشابه عقد قرارداد شده است.

وی با اشاره به اینکه صیانت از محیط زیست جز ارزش های سازمانی فولاد سنگان است، افزود: فولاد سنگان تلاش نموده تا ضمن انجام وظیفه ذاتی خویش، مبنی بر تولید ایمن و پایدار، همواره بعنوان همسایه ی خوب صنعتی نیز دستورالعمل های محیط زیستی را انجام داده و در این راستا واحد کنسانتره با سرلوحه قرار دادن استراتژی های کلان شرکت در زمینه مسائل زیست محیطی، تولید کنسانتره را در قالب با باطله ی خشک تولید نموده و این رو واحد کنسانتره دارای بزرگترین و پیشرفته ترین دستگاه های فیلتر پرس در دو بخش محصول و باطله است.

لازم بذکر است، با توجه به آنچه پیش تر مطرح گردید (عدم همکاری شرکت های خارجی، مشاور خارجی و همچنین ویروس کرونا) پارچه های فیلتر پرس بخصوص در بخش باطله نه تنها نمونه یدک برای آن ارسال نشده، بلکه از نظر تعدادارسالی نیز کامل نبوده و بعضا اطلاعات فنی بسیار ناقصی در این زمینه داشته است.

نیک فرجام با توجه به بهره گیری فولاد سنگان از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان در حوزه بومی سازی گفت: واحد مهندسی ساخت داخل ظرف مدت یک ماه با شناسایی چند تولید کننده برتر در حوزه های برزنت، فیلتر پرس و دانش بنیان و پس از ساخت نمونه های اولیه و پایش های مستمر و تعریف پروژه های بهبود، نیاز و وابستگی به خرید خارج در این خصوص را برطرف نمود و با توجه به اینکه رویکرد واحد مهندسی ساخت داخل شرکت فولاد سنگان مبنی بر رسیدن به اهداف و تعریف اصولی بومی سازی می­باشد، ساخت داخل یک قطعه یا تجهیز با قطع وابستگی در حوزه های تأمین متریال، تجهیزات و ماشین آلات و مهمتر تکنولوژی تولید، خواهان آن است تا با مشارکت با سازنده توانمند اقدام به ساخت کامل پارچه های فیلتر پرس مشابه نمونه خارجی و بصورت یک تکه نماید.

چنانچه پیش تر نیز اشاره گردید فیلتر پرس های این مجموعه بزرگترین فیلتر پرس کشور بوده همچنین از نظر مواد اولیه فاقد مشابه خارجی بوده است.#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

محمدعلی ابراهیمی گفت: در سیستان و بلوچستان در گذشته برای بیدار کردن مردم در هنکام سحر از آیین های دهل زدن، سحرخوانی و روشن کردن فانوس استفاده می شد که امروزه با توسعه ابزار ارتباط جمعی و رسانه ها برخی از این آیین ها به فراموشی سپرده شده است.

9 دقیقه پیش

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان را با صدای « توحید منفرد» بشنوید.

9 دقیقه پیش

مهرداد طاهری از آغاز طرح نظارت و پایش بر بازار کالاهای ماه رمضان در ایرانشهر خبر داد و گفت: 5 پرونده تخلف کالا به ارزش 23 میلیون ریال در این شهرستان طی بازدید به عمل آمده بازرسان اداره صمت تشکیل شد.

9 دقیقه پیش

ساخت و ساز غیر اصولی و ناقص یک سالن ورزشی نیمه تمام در دلگان باعث ریزش سقف آن بر اثر باد شد، اتفاقی که طبق گفته مردم منطقه نشان از ضعف مدیریت متولیان در احداث پروژه های عمرانی است.

10 دقیقه پیش

محمد دیوجان گفت: بر اساس دستورالعمل ابلاغی از سوی مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار، حق الزحمه ثبت نام به همراه مشاوره شغلی در دفاتر کاریابی سال جاری به دفاتر کاریابی سیستان و بلوچستان ابلاغ شد.

10 دقیقه پیش

طی تفاهم نامه‌ای بین بسیج سازندگی استان و سازمان تبلیغات اسلامی فارس، ۱۰۰ خانه عالم توسط بسیج سازندگی و کمک جهادگران گروه‌های جهادی در استان فارس در سال ۱۴۰۰ احداث، بازسازی و تکمیل می‌شود.

11 دقیقه پیش

فرمانده انتظامی شهرستان آبادان از دستگیری سارقان حرفه‌ای خودرو و کشف خودرو‌های سرقتی کمتر از ۲۴ ساعت در شهرستان خبر داد.

14 دقیقه پیش

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران زنجان گفت: اباصلت غفاری پدر شهید مرتضی غفاری از شهدای زنجان دار فانی را وداع گفته و به فرزند شهیدش پیوست.

یک ربع پیش

مدیرکل استاندارد استان همدان گفت: اقلام پرمصرف از نظر کیفیت و دارا بودن نشان استاندارد کنترل می‌شوند تا مشکلی برای مصرف‌کنندگان پیش نیاید.

یک ربع پیش

کارگران معدنی در ترکیه در حال افطار در عمق ۶۳۰ متری زمین

نیم ساعت پیش

حبیبی گفت: برای امروز وزش تندباد‌های لحظه‌ای و رگبار پراکنده در ارتفاعات شمال، غرب و جنوب استان کرمان پیش بینی می‌شود.

نیم ساعت پیش

حمایت از مشاغل خانگی طرحی است که از سال ۹۰ آغاز شده و تا امروز منجر به ایجاد ۸۲۵ کارگاه خانگی در استان همدان شده است.

نیم ساعت پیش

تیم فوتسال آیندگان هرمزگان در دیداری خانگی مقابل تیم سفیر گفتمان تهران متحمل شکست سنگینی شد.

نیم ساعت پیش

اخبار منتشر شده در فضای مجازی خبر از به فروش گذاشته شدن یک زندان قدیمی در آمریکا می‌دهند.

نیم ساعت پیش

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آبفای استان یزد از پیشرفت ۷۰ درصدی عملیات آبرسانی به ۱۲ روستای شهرستان خاتم خبر داد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...