1 روز پیش
1 بازدید

برای مراقبت از سلامت روانی کودکان چه کار کنیم؟

سلامت روانی فرزند به اندازه سلامت جسمی او بسیار مهم است، به ویژه زمانی که موضوع رفتار و تحصیلات او مطرح است.

به گزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازشیراز، لیلا قهرمانی کارشناس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکهسلامت روانی فرزندبه اندازه سلامت جسمی او بسیار مهم است، به ویژه زمانی که موضوع رفتار و تحصیلات او مطرح است، اظهار کرد: آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها نشان می‌دهد که یک پنجم کودکان سالانه یک اختلال روانی را تجربه می‌کنند، در حالی که همه مشکلات روانی قابل پیشگیری نیست، اما می‌توان با انجام برخی اقدامات، تا حدودی به حفظ سلامت روانی کودکان کمک کرد.

او با بیان اینکه رابطه فرزند با والدین نقش بسزایی درسلامت روانیفرزند دارد، گفت: احساس امنیت با اعتماد بین والدین و فرزند شکل می‌گیرد؛ والدین باید به فرزندشان اطمینان بدهند که قصد برآورده کردن نیاز‌های جسمی و هیجانی او را دارند، این نیاز‌ها شامل رفع گرسنگی، تشنگی، حفاظت او از سرما یا گرما و ترس و غم و ناراحتی است.

لیلا قهرمانی تصریح کرد: والدین باید به قول و وعده‌هایی که به فرزندشان می‌دهند وفادار و پایبند باشند، از بین بردن تهدیدات، عمل کردن به وعده‌ها و مراقبت از فرزند موجب جلب اعتماد بین والدین و فرزند می‌شود.

او با بیان اینکه رابطه والدین با فرزند یک رابطه مهم و حیاتی است، اما وجود این رابطه به تنهایی اهمیت ندارد، اضافه کرد: فرزند با داشتن سلامت روانی می‌تواند روابط متعددی با سایر اعضای خانواده از جمله پدربزرگ و مادربزرگ، اقوام، خویشان و دوستان و همسایگان داشته باشد؛ حتی اگر والدینی که دوست دارند اوقات فراغت و تنهایی را با فرزندشان سپری کنند، باید به آن‌ها فرصت دهند تا با اطرافیان ارتباط برقرار کنند.

این متخصص افزود: اوقات بازی فرزندتان را با همسالان، همسایگان و یا دوستانش تعیین و تنظیم کنید؛ به یاد داشته باشید که شما نیز بهترین دوست دوران کودکی برایتان مهم بود، این رابطه می‌تواند سلامت روانی فرزندتان را تغییر دهد.

آموزش روش‌های مدیریت استرس به فرزندان برای مراقبت از سلامت روانی آن‌ها

لیلا قهرمانی اظهار کرد: در حالی که حفاظت فرزند از حوادث تروما اهمیت بسزایی دارد و این بهترین کاری است که والدین می‌توانند انجام دهند، اما استرس می‌تواند موجب تشدید مشکلات روانی شود بنابراین والدین نمی‌توانند فرزندشان را از تجربه استرس دور کنند، زیرا استرس بخشی از زندگی است.

او گفت: مخالفت با دوستان، کناره گیری از تیم ورزش و انجام تکالیف درسی از جمله مواردی است که گاهی اوقات برای فرزندان اتفاق می‌افتد، بنابراین مهارت‌های لازم برای مقابله با این شرایط را به فرزندتان بیاموزید، کار‌هایی که فرزندتان می‌تواند برای حفظ آرامش و دوری از استرس انجام دهد را شناسایی کنید و او را در شرایط سخت و دشوار به انجام این کار‌ها تشویق کنید.

شکل گیری و ترویج عادت‌های سالم برای مراقبت از سلامت روانی کودکان

این متخصص بیان کرد: داشتن یک رژیم غذایی سالم، خواب کافی و ورزش و تحرک نه تنها برای حفظ سلامت جسمی بلکه برای حفظ سلامت روانی فرزندتان نیز ضروری است، بنابراین رشد و ترویج عادت‌های سالم را برای حفظ سلامت فکر و بدن به فرزندتان بیاموزید.

او اضافه کرد: رشد عزت نفس می‌تواند موجب بهبود سلامت روانی فرزندتان شود و این یک موضوع دو بُعدی برای والدین محسوب می‌شود، زیرا والدین سهم بسزایی در تقویت عزت نفس فرزندشان دارند و والدین باید شیوه رشد عزت نفس را به فرزندشان بیاموزند.

روش‌های رشد عزت نفس برای مراقبت از سلامت روانی کودکان

لیلا قهرمانی افزود: عباراتی مانند «تو باهوش‌ترین فرد در مدرسه هستی» کمکی به رشد عزت نفس فرزندتان نمی‌کند، از تشویق و تمجید فرزندتان به انجام کار‌هایی که کنترلی بر آن‌ها ندارد مانند میزان هوش پرهیز کنید؛ از تلاش و کوشش او در انجام وظایف تمجید کنید و هرگز در تمجید و تعریف‌ها اغراق نکنید.

این کارشناس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه فرصت استقلال را برای فرزندتان مهیا کنید، تصریح کرد: کودکان نسبت به استقلال و مستقل بودن در انجام وظایف شان احساس خوبی دارند، بنابراین اینکه والدین بتوانند شیوه لباس پوشیدن را به فرزندشان آموزش دهند و یا ضمن اعتماد، او را در تهیه یک ساندویچ خانگی یاری کنند، حس خوبی را در کودکان به وجود آورده و این باعث می‌شود که کودکان شایستگی خود را در انجام وظایف به والدین نشان دهند.

او گفت: زمانی که فرزندتان می‌گوید «من در درس ریاضی هیچگاه موفق نخواهم بود»، والدین باید او را تشویق کرده و حتی موفقیت جزیی او را مورد تمجید قرار دهند، اما این جملات به رشد کلامی کودک کمکی نمی‌کند؛ زمانی که فرزندتان افکار منفی نسبت به خودش دارد و گاهی این سوال را مطرح می‌کند که برای بهتر شدن چه کاری باید انجام دهد، به فرزندتان کمک کنید که نتایج موفقیت آمیز را به تصویر بکشد.

رشد مهارت‌های جدید برای مراقبت از سلامت روانی کودکان

این متخصص اضافه کرد: به فرزندتان کمک کنید تا استعداد‌ها و علایقش را کشف کند؛ او را در انجام فعالیت‌ها مشارکت دهید و تشویق کنید تا با سخت کوشی، کار را به بهترین شیوه ممکن انجام دهد.

لیلا قهرمانی ادامه داد: کودکی که دارای سلامت جسمی و روانی است، نیاز به بازی دارد؛ به راستی بزرگسالان نیز نیاز به بازی دارند، بنابراین هم اکنون کار و سایر وظایف تان را کنار بگذارید و فقط روی فرزندتان متمرکز شوید و قدری از زمان روزانه خود را را صرف فرزندتان کنید.

او بیان کرد: والدین ضمن بازی با فرزندشان نه تنها به ایجاد و شکل گیری یک رابطه کمک می‌کنند، بلکه زمینه آرامش و آسایش خود را نیز فراهم می‌کنند؛ کودکان، دیدن والدین و حضور آن‌ها را در کنار خود و رهایی آن‌ها از هرگونه نگرانی و دلواپسی را بسیار لذت بخش می‌دانند.

انتهای پیام/#‌اخبار
منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران


مطالب پیشنهادی

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و چهره نزدیک به عارف می‌گوید:با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی که انتظار داشتیم مجلس دهم این قانون را لغو بکند، بیشتر توسعه پیدا کرده است. 

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

چه کسی کشتی طوفان‌زده وزارت کشاورزی را به ساحل می‌رساند؟

چند ماهی است که گمانه زنی برای سکانداری وزارت جهاد کشاورزی بدون نتیجه ادامه دارد.

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

توئیت دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با هشتگ اجتماع قلب‌ها

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در توییتر نوشت: نیمه شعبان نماد انتظار امیدآفرین و پیش‌برنده برای نسل ما بوده است.

کف کردن روغن | دلایل و از بین بردن کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو

کف کردن روغن و رفع کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو و نکات استفاده از روغن سرخ کردنی و نکات روغن سالم را در پرشین وی بخوانید

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

سلیمی‌نمین:هوچی‌گری،هم در جریان اصولگرا هست هم اصلاح‌طلب

عباس سلیمی‌نمین می‌گوید: آن چیزی که امروز جامعه را نسبت به عملکردها سرخورده و بی اعتماد کرده سیاست‌ورزی بیمار است. در سیاست ورزی بیمار، افراد و گروه‌ها به جای اینکه خودشان را اثبات کنند، نیروی مقابل را تخریب می‌کنند، هوچی‌گری می‌کنند و تهمت می‌زنند.

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

پیام تسلیت روحانی، جهانگیری و لاریجانی به تولیت آستان قدس رضوی

رئیس جمهوری در پیامی درگذشت همشیره مکرمه حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی را تسلیت گفت و از درگاه ایزدمنان برای آن فقیده سعیده غفران و رضوان الهی مسالت کرد.

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

موفقیت حقوقی و مهم ایران در از بین بردن توقیف ۱.۶ میلیارد دلار /رسیدگی روند درخواست از صندوق بین‌المللی پول از سوی رئیس جمهور

رئیس جمهور درگفت وگو با رئیس کل بانک مرکزی به بررسی روند درخواست وام از صندوق بین المللی پول، پرداخت.

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

مطالب مرتبط