خبرگزاری میزان |
۱ هفته پیش

خرید گندم مواد غذایی شرق ایران توسط انگلیس resize

خبرگزاری میزان - با وجود بی‌طرفی ایران در جنگ جهانی اول، در طول این جنگ به ضربات و خسارت جبران ناپذیری بر پیکره میهن و ملت ما وارد آمد. ورود بی‌محابای قوای بیگانه و نیروهای متخاصم به خاک ایران در فقدان یک دولت قوی و متمرکز و دارایی سامانه اداری کارآمد، هرج و مرج و ناامنی و پراکندگی و بی‌ثباتی را دامن زده و به تشدید ضعف دولت مرکزی و ضخامت حال و وضع اقتصادی و اجتماعی مردم ایران انجامید. در نتیجه ایران بی‌طرف که با هیچ کشوری در جنگ نبود، تقریباً به اندازه یک کشور در حال جنگ خسارات و خرابی تحمل کرد.

در میان آن همه نابسامانی و بدبختی، بروز قحطی بزرگ و فراگیر در ایران مزید بر علت شد. قحطی‌ای که علاوه بر خشکسالی چند ساله، حضور نیرو‌های بیگانه - به ویژه قوای انگلیس - در تشدید آن مؤثر و بلکه از علل اصلی آن بود؛ در نتیجه آن شمار زیادی از مردم ایران، در ابعادی باورنکردنی به ورطه مرگی هولناک افتادند.
 
کتاب «قحطی بزرگ» بازبینی و تکمیل شده کتاب نخست «محمدقلی مجد» درباره قحطی بزرگ ۱۹۱۹_۱۹۱۷ است که در ۲۰۰۳ منتشر شد. خبرگزاری میزان در سلسله برش‌هایی، به بازخوانی این کتاب می‌پردازد.
 

***

انگلیسی‌ها و خرید گندم و مواد غذایی در شرق ایران

سرلشگر دبلیو. ئی. آر دیکسون، سربازرس «نیروی اشغالی شرق ایران» و مسئول تامین آذوقه و تدارکات، اطلاعات مفصلی درباره خرید مواد غذایی توسط انگلیسی‌ها ارائه می‌کند. همان طور که در فصل دو اشاره شد، انگلیسی‌ها و روس‌ها در تابستان ۱۹۱۵ شرق ایران را اشغال کردندو انگلیسی‌ها نیروی موسوم به «نیروی اشغالی شرق ایران» را تشکیل دادند. با خروج قوای روسیه در پاییز ۱۹۱۷، انگلیسی‌ها بعد از اشغال مشهد در ۱۱ مارس ۱۹۱۸ به سوی مرز روسیه پیشروی کردند دیکسون می‌نویسد:
هنگامی که خراسان نیز به دست نیرو‌های انگلیس افتاد. انواع آذوقه و ارزاق برای خودشان و حیواناتشان در دسترس بود و نه تنها می‌توانستند از این ارزاق و آذوقه استفاده کنند بلکه امکانات حمل و نقل (که اگر آذوقه در محل نبود باید از آن برای حمل و نقل آذوقه استفاده می‌کردند و اکنون با بودن آذوقه در محل این امکانات آزاد شده بود) را در مناطق خشک و بی آب و علف که در قلمرو عمل پلیس شرق بود، به کار گیرند؛ و همین کار را هم کردند.

دیکسون تاکید می‌کند که با آن که مهمات و وسایل پزشکی باید از هندوستان آورده می‌شد، نان، گوشت، غله و علوفه «در محل یا خراسان» قابل تهیه بود. درست در زمانی که دنسترفورس به غرب ایران فرستاده شد، یک «هیئت نظامی» به فرماندهی سرلشگر مالسون به مشهد اعزام شد. هدف اعلام شده این نیرو برخورد احتمالی با «موج ترک و آلمان»، ساماندهی اطلاعات و تدارکات محلی به منظور آمادگی برای نیروی بزرگتری است که انتظارش می‌رفت. دیکسون می‌افزاید:
پیش از آن که مسئله اعزام نیرویی به شمال شرق ایران به استعدادی بیش از نیروی کوچکی که پیش از این در آن جا مستقر بوده بتواند مطرح شود، ضروری است که آمادگی گسترده در نیروی اشغالی شرق ایران ایجاد شود تا آن را قادر سازد کار‌های تدارکاتی و نگهداری یک نیروی بزرگ را انجام دهد.

دیکسون پیاپی اظهار می‌دارد که مجبور بوده است به سرعت برای نیروی بزرگ انگلیسی که قرار بود به شرق ایران بیاید آذوقه تهیه کند و همه چیز را برای ورودش آماده کند. او اعلام می‌کند که در مقام افسر ارشد تامین تدارکات و آذوقه، این وظیفه او بوده است که «از منابع محلی بیشترین بهره برداری» را بکند.

جومین، بزرگ‌ترین روستایی که در منطقه گناباد در میانه راه قائنه و تربت واقع شده و مقر نایب حکمران است، به یک دپوی جمع آوری تبدیل شده و به صورت «مرکز گردآوری منابعی عمل می‌کند که از منطقه قابل تهیه بوده و سپس در ظرفیت خالی حمل و نقل برای حرکت به سوی مناطق شمالی بارگیری می‌شوند» حاکم تربت، دیکسون را ترغیب کرده بود که حمل تمام خرید غله انگلیسی‌ها را خود بر عهده بگیرد و از به کار گرفتن دیگر افراد خرده پا که «آخر پدرسوخته‌ها» هستند حتماً خودداری کند. دیکسون با زیرکی از پذیرفتن این پیشنهاد طفره می‌رود. در خاش دپوی دیگری پیش از این برپا شده بود:
اینجا که یکی از معدود نقاط حاصلخیز در این منطقه غیرقابل سکونت است، مقری برای هراساندن سرحدی‌ها و همچنین گردآوری آذوقه تولیدی این منطقه ایجاد شده است.
 
  • بیشتر بخوانید:
  • تلاش انگلیس برای محدود کردن تجارت ایران با بین‌النهرین
 
انتهای پیام/


#‌خبر_سیاسی#‌اخبارسیاست منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یک فرقه انحرافی و دروغین که مدعی زمینه سازی ظهور حضرت مهدی (عج) بود؛ توسط سربازان گمنام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در استان قم شناسایی و مورد ضربه قرار گرفت.

8 دقیقه پیش

در المپیک ۲۰۲۰ توکیو، وزنه‌بردار گرجستانی موفق شد با مهار وزنه ۲۲۳ کیلوگرمی، رکورد جهان را بشکند.

9 دقیقه پیش

سردار حمیدی با بیان اینکه اولین گواهینامه شماره ی یک مربوط به سال ١٣٠٧ بوده است، گفت: اولین تصادف منجر به فوت در سال ١٣٠۵ اتفاق می افتند که فردی بنام درویش خوان که نوازنده موسیقی بوده است در این تصادف فوت می کند

یک ربع پیش

عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی گفت: در ابتدا در کمیسیون تلفیق مجلس، رقم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان پیشنهاد شد که متاسفانه در ادامه این رقم به ۸۹ هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

یک ربع پیش

انتشار تصویر هشت بانوی نویسنده، زبان‌شناس، شاعر، ریاضی‌دان، فعال اجتماعی، مجتهد و عارف، مترجم، هنرمند نگارگرِ ایرانی در قاب «تمبر»، پاسداشت و نکوداشتی از جامعه اصیل و فرهیخته بانوان ایران‌زمین است.

یک ربع پیش

امید نورافکن مدافع چپ تیم فوتبال سپاهان گفت: شاید برخی تیم‌ها اگر جای ما بودند، سرد می‌شدند و می‌گفتند تا کی باید رقابت عادلانه نباشد.

یک ربع پیش

تا پیش از این کمبود قطعات الکترونیکی اصلی‌ترین مشکل ب ام‌ و برای عرضه خودرو بود، اما حالا یک مشکل جدید جلوی پای این شرکت خودروسازی قرار گرفته است.

نیم ساعت پیش

محمدرضا گرایی با شکست حریف اوکراینی‌اش چهارمین فرنگی‌کار تاریخ کشتی ایران شد که مدال طلای بازی‌های المپیک را از آن خود کرده است.

نیم ساعت پیش

طبق نتایج یک پژوهش، کشور آلمان در مقایسه با کشورهای همجوار خود شاهد مرگ‌ومیر کمتری در اثر کرونا بوده و این نتیجه حاصل مقایسه داده‌های ۱۰۰ کشور است.

نیم ساعت پیش

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور بعد از ظهر امروز چهارشنبه در دیدار «دنیس مونکادا» وزیر امور خارجه نیکاراگوئه گفت: ایستادگی در مقابل مطامع ناحق آمریکا، نیکاراگوئه را به الگویی برای کشورهای آمریکای لاتین و حرکت‌های ضد استکباری کشورهای این منطقه تبدیل کرد.

نیم ساعت پیش

دولت روزانه ۱.۲ میلیارد تومان برای پر کردن استخر خانه‌های لاکچری یارانه می‌دهد.

نیم ساعت پیش

وزنه بردار فوق سنگین ایران نایب قهرمان بای های المپیک توکیو شد و اولین مدال نقره کاروان ایران را کسب کرد.

نیم ساعت پیش

شیث رضایی مدافع سابق پرسپولیس معتقد است حتی اگر یکی از پیشکسوتان استقلال هم وزیر شود بازهم پرسپولیس قهرمان خواهد شد.

نیم ساعت پیش

تبریز- شهردار کلانشهر تبریز گفت : عدم تغییر کاربری فضای سبز، از جمله افدامات مهمی است که برای اولین بار در شهرداری کلانشهر تبریز صورت گرفته است.

نیم ساعت پیش

نایب‌رئیس حزب عدالت و توسعه ترکیه به‌عنوان نماینده ویژه رئیس‌جمهور این کشور به همراه رئیس پارلمان ترکیه در مراسم تحلیف ریاست جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهند کرد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...