تنظیم خانواده |
۱ هفته پیش

ویاگرا: خطرناک است، با احتیاط میل شود

دکترعلی اخوان بهبهانی
وایاگرا رامی‌توان به جرات سرشناس‌ترین داروی درمان ناتوانی‌های جنسی در بین مردم دانست امااطلاعات ناقص در مورد آن موجب مصرف غلط این دارو و افزایش عوارض جانبی آن شده است؛چرا که باورهای نادرست زیادی در مورد این دارو که در بیش از 23 میلیون نفر در سراسرجهان مورد استفاده قرار می‌گیرد ، وجود دارد.
برخی از داروها در ابتدای تولیدخود به منظورهای دیگری ساخته شده بودند ولی پس از آزمایش‌ها، عوارض جانبی را ایجادکردند. سیلدنافیل که بیشتر با نام تجاری خود یعنی وایاگرا شناخته می‌شود برای اولینبار توسط شرکت دارویی فایزر ساخته و برای درمان آنژین صدری(بیماری قلبی) مورداستفاده قرار گرفت. در طی آزمایش‌های این دارو دیده شد در اثر مصرف‌، افزایش نعوظرخ می‌دهد. از آن به بعد، از 27 مارس 1998 این دارو به عنوان اولین داروی درمانناتوانی‌های جنسی در آمریکا استفاده شد.


وایاگرا چه کار می‌کند
در اغلبمردها گاه گاهی‌ ‌اشکالات در نعوظ تجربه می‌شود ولی اگر مکررا اتفاق افتد، احتیاجبه درمان دارد. دیابت، بالا بودن فشار‌ ‌خون، مشکلات قلبی، عدم تعادل هورمونی ومسائل پروستات عوارض بعضی از داروها‌ ‌مخصوصا داروهای ضد فشار خون و روانگردان‌،اضطراب، افسردگی و عدم اعتماد به نفس از جمله عواملی‌ ‌هستند که احتمال اختلالاتنعوظ را افزایش می‌دهد.
وایاگرا با شل کردن عضلات آلت تناسلی مردانه باعث نفوذمقدار بیشتری خون به آن شده و در نتیجه‌ ‌میزان نعوذ را افزایش‌ ‌می‌دهد ‌‌و‌اغلببرای درمان اختلال نعوذ در مردان مورد‌ ‌استفاده قرار می‌گیرد اما موارد مصرف دیگرینیز دارد ، که با نظر پزشک تعیین می‌شود‌.
البته بررسی پژوهشگران ایتالیایینشان می‌دهد در مردانی که از این دارو استفاده می‌کنند، میزان هورمون جنسیتستوسترون هم افزایش می یابد.
این قرص به راحتی و به سرعت از دستگاه گوارش جذبمی‌شود. وایاگرا توسط آنزیم‌های کبدی متابولیزه می شود و کبد و کلیه در دفع آن نقشدارند.
سیلدنافیل یا وایاگرا به‌صورت قرص‌هایی با پوشش آبی رنگ 25 ، 50 ، و 100میلی گرمی در دسترس مصرف کنندگان قرار دارد‌.

حتی یک قرص‌
معمولاسیلدنافیل را به صورت یک قرص در زمان مورد نیاز مصرف می‌کنند‌،‌‌این‌زمان می‌توانداز‌ ‌نیم تا 4 ساعت ( و معمولا یک ساعت) قبل از تصمیم به مقاربت مصرف ‌شود. همزمانیغذاهای چرب همراه این دارو‌‌‌‌باعث تاخیر در شروع تاثیر آن می شود‌.
در مورداغلب‌ ‌بیماران درمان با قرص 50 میلی‌گرمی آغاز می‌شود. البته توجه داشته باشید حتیدر صورت استفاده از وایاگرا باز هم جهت ایجاد نعوظ احتیاج به تحریکات فیزیکی و ذهنیو تمایل بیمار به ایجاد نعوظ‌ ‌وجود دارد‌.

آن روی سکه
وایاگرا‌داروی‌ نسبتا پر‌عارضه‌ای است. طبیعتا همه‌ این عوارض اهمیت یکسانی ندارند و براساس نوعشان حتی می‌توانند با‌ ‌خطر‌ ‌مرگ‌ ‌همراه شوند. ‌برخی از عوارض جانبیشایع‌ ‌وایاگرا شامل سردرد ،قرمزی و احساس گرما در صورت و قسمت فوقانی بدن،ناراحتی‌ ‌معده، ترس از نور، احساس نبض، آبریزش بینی، احتقان بینی، عطسه‌های مکرر‌‌،تغییرات بینائی،آبی رنگ به نظر رسیدن‌ ‌اجسام و اسهال است.
از جمله واکنش هایحساسیتی نسبت به این دارو می‌توان به احساس بسته شدن حنجره، تورم لب‌ها، زبان وصورت، همچنین پیدایش کهیر، درد قفسه‌ ‌سینه و ضربان نامنظم قلب ، گزگز و سنگینیسینه ، بازو یا گردن و فک تحتانی ، تورم‌ ‌پاها ، کوتاهی نفس و احساس منگی طولانیمدت یا شدید اشاره کرد.
نعوظ بیش از حد‌ دردناک و‌ ‌طولانی مدت ( بیش از 4 ساعت)هم از دیگر عوارض این دارو است.
سکته قلبی ناشی از مصرف سیلدنافیل به ندرت دربیماران فاقد سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی و بدون مصرف همزمان با داروهایمستعد کننده مشکلات قلبی- عروقی گزارش شده است.
افت فشار خون، آسیب عضلات قلب وایجاد لخته در عروق نیز با مصرف سیلدنافیل گزارش شده است.

تداخلات دارویی
برخی از داروها باعث تغییر اثربخشی و عوارض این‌ ‌دارو می‌شوند، برای مثالداروهای قلبی حاوی نیترات ، سایر داروهای مورد استفاده‌ ‌برای اختلال نعوظ ، برخیداروهای ضد ایدز، سایمتیدین، فنوباربیتال، کارباماز پین، ریفا‌مپین با‌سیلدنافیلتداخل اثر دارند و‌ ‌مصرف همزمان آنها‌ ‌باید بسیار با احتیاط صورت گیرد.
نیتروگلیسیرین یا داروهای نیتراتی مانند ایزوسورباید، مونو نیترات‌ایزوسورباید،دی‌نیترات، ‌قرص‌ها یا اسپری زیر‌ ‌زبانی نیتروگلیسیرین‌ ‌نوارها و برچسب ترابوستینیترو گلیسیرین، نیز منع مصرف همزمان با این دارو را دارند.

وایاگرا کورمی‌کند؟
به‌تازگی محققان سازمان غذا ودارو در امریکا تحقیقات گسترده ای را برایبررسی تاثیر داروی وایاگرا بر ایجاد نوعی کوری شروع کرده اند .این فرم از کوریاصطلاحاNAIONنام دارد و اغلب در مردان مبتلا‌ به مرض قند یا مبتلایان به بیماریهای قلبی که به اختلال در نعوظ‌منجر می‌شوند ، پدید می آید.
طبق گزارش سازمانغذا و داروی آمریکا 50 مورد از این بیماری در مصرف کنندگان وایاگرا گزارش شده است.امادر مورد اینکه آیا واقعاNAIONرا نیز باید از عوارض این دارو دانست یا نه، بایدگفت هنوز راه نسبتا زیادی برای تائید یا رد این مسئله در پیش است.

داروسرگرمی نیست
بسیاری از کارشناسان آگهی‌های تلویزیونی شرکت‌های داروییتولیدکننده داروهای ضد ناتوانی جنسی مانند وایاگرا در جهان را علت اصلی روی آوردنجوانان به مصرف این داروها می‌دانند. هرچند این دارو بدون نسخه پزشک نباید استفادهشود اما در تلویزیون‌های خارجی و بسیاری از سایت‌های اینترنتی تبلیغ شده و فروشاینترنتی هم دارد به طوری که در فاصله بین سال‌های 1999 تا 2001 نزدیک به 1میلیارددلار فروش داشته است.
وایاگرا در اصل برای مردان سالمندای که دچار مشکلات جنسیهستند، تولید شده بود. اما آمارهای اخیر حاکی از آن است که از هنگام ورود این داروبه بازار در سال1998 تعداد موارد تجویز آنها برای افراد زیر 45 سال، درصدافزایش یافته است.
حتی بسیاری از مردان جوان که دچار هیچ مشکلی هم نیستند،اذعان می کنند که به مصرف تفریحی این دارو روی آورده‌اند. اما آیا مصرف چنینداروهایی به خصوص در درازمدت خطری برای سلامتی مردان جوان ندارد؟
در حال حاضراجماع نظری در این مورد وجود ندارد. امروزه این دارو که اسامی عامیانه‌ای هم پیداکرده‌، مثل<آقای آبی)Mr. Blue( >، سکستازی( Sextasyبه ترکیب وایاگرا واکستازی می‌گویند) و ویتامینV، از سوی بسیاری از افراد به صورت تفریحی مصرف می‌شودو این در حالی‌است که این داروها اصولاً برای مصارف تفریحی طراحی نشده اند.


8توصیه مهم درباره وایاگرا
1-  استفاده از این دارو در‌ ‌افراد مسن‌‌‌،خصوصا کسانی‌که از داروهای خاصی‌ ‌مثل‌ ‌نیترات‌ها‌ ‌( که در داروهای بیماران قلبیاستفاده می‌شود) استفاده می کنند، باید با نظر مستقیم پزشک مربوطه و تجویز او صورتگیرد ، در غیر این‌صورت‌ ‌می‌تواند مخاطره آمیز باشد.
2-در صورتی‌که‌ ‌نعوظ‌‌بیشتر از 4 ساعت به طول انجامد، بدلیل احتمال آسیب به آلت تناسلی، مراجعهپزشک‌ضروری است.
3-  مصرف سیلدنافیل در بیماران مبتلا به اختلالات خونریزی دهندهیا زخم معده و دوازده بایستی با احتیاط صورت گیرد.
4-  در‌ ‌صورتی‌که‌ ‌در خلالنزدیکی علائمی مثل منگی ، گیجی ، تهوع ، یا دردهای‌ ‌قلبی ( درد سینه، احساس سفتی وفشار در سینه، کرختی ، گزگز و درد در قفسه سینه یا شانه و فک تحتانی ) درمصرف کنندهپدید آمد،‌ ‌از ادامه فعالیت جنسی‌ باید ‌خودداری کرد و سریعا به پزشک مراجعه‌کرد.
5-
مصرف بیشتر از یک قرص سیلدنافیل در روز توصیه نمی‌شود.
6-
در صورت مصرفاتفاقی بیش از مقادیر توصیه شده، بیمار را باید سریعا ًبه بیمارستان منتقل کرد.
7-
دارو را باید دور از نور و رطوبت در دمای زیر 30 درجه سانتیگراد، درون جعبهدر بسته نگهداری کرد.
8-
با توجه به احتمال بروز عوارض قلبی شدید ناشی از مصرفاین دارو توصیه می‌شود که فقط تحت نسخه پزشک مصرف شود. مهم‌ترین نوصیه این است‌:هیچگاه از سر تفنن یا کنجکاوی این دارو را مصرف نکنید

دکترعلی اخوان بهبهانیتاریخ قرار گیری مطلب بعدی : 3/2/1386#‌پزشکی #‌بهداشتی منبع: تنظیم خانواده

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

علت درد بیضه ها

4 ساعت پیش

به تازگی متوجه شدم که شوهرم به من خیانت کرده و شوکه شده‌ام,مدارکی دارم که شوهرم بهم خیانت می کنه چکار کنم

5 ساعت پیش

تفاوت ها و ويژگی های مردان و زنان

5 ساعت پیش

زنم بهم شک داره,همسرم می‌گوید جواب تماس‌های همکاران خانم را نده

3 روز پیش

علت‌های رایج جدایی در سال های آغازین زندگی

3 روز پیش

تغییر رنگ ادرار،تغییر رنگ ادرار نشانه چیست

3 روز پیش

در واقع کرونا از طریق رابطه جنسی منتقل نمی شود بلکه ریسک ابتلا را به علت تماس افزایش می دهد،اگر یکی از زوجین کرونا داشته باشد یا مشکوک به کرونا باشد نباید رابطه جنسی داشته باشد

3 روز پیش

کدام نوع هپاتیت با رابطه جنسی منتقل می شود

3 روز پیش

تفاوت مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه

3 روز پیش

افزایش شانس باروری,باردار شدن,چطور سریع باردار شویم

4 روز پیش

چرا طلاق عادی شده

4 روز پیش

تاثیر نشستن بر میل جنسی

4 روز پیش

بیشتر...