شبکه دانشگاهی در شناسایی موانع توسعه به مدیریت خراسان رضوی کمک کند ایسنا

شبکه دانشگاهی در شناسایی موانع توسعه به مدیریت خراسان رضوی کمک کند

ایسنا/خراسان رضویاستاندار خراسان رضوی پشتوانه نخبگانی را مکمل انجام استاندارد امور اجرایی دانست و گفت: شبکه دانشگاه‌ها جهت شناسایی موانع توسعه به مدیریت استان کمک کنند.

محمدصادق معتمدیان در نشست با تعدادی از اعضای شبکه علمی دانشگاهیان استان که در محل استانداری برگزار شد بعد از استماع نظرات و سخنان مطرح شده توسط اعضای جلسه، ضمن اشاره به صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی و گردشگری به عنوان ۵ پیشران خراسان رضوی اظهار کرد: انجام درست امورات اجرایی نیاز به پشتوانه‌های فکری دارد چرا که این دو مکمل یکدیگر هستند. 

استاندار خراسان رضوی گفت: در چندماه اخیر تلاش کردیم در خصوص مسائل استان از جمله با سفر به شهرستان‌های مختلف و گفت‌وگوی مستقیم و چهره به چهره با قشرهای مختلف، بررسی میدانی داشته باشیم تا بعد از آن بتوانیم نتیجه مطالعات انجام شده را اجرایی کنیم.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی، مرزهای طولانی و دروازه ورود آسیای میانه، یکی از ظرفیت‌های مغفول مانده خراسان رضوی را بخش معدن دانست و افزود: یکی از بخش‌هایی که باید روی آن متمرکز شده و از ظرفیت دانشگاه‌ها استفاده شود بخش معدن و مطالعات مربوط به آن است.

معتمدیان با بیان اینکه در حوزه معادن ریل گذاری‌هایی انجام شده است، تاکید کرد: افرادی که صلاحیت حرفه‌ای، فنی و مالی دارند باید معادن را در اختیار داشته باشند.

استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه خراسان رضوی در بخش صنعت از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است و این استان یکی از قطب‌های صنایع تبدیلی کشور به شمار می‌رود، بیان کرد: به همین سبب یکشنبه‌ها برنامه‌ای تحت عنوان "یکشنبه‌های صنعت" برای بررسی مسایل و مانع‌زدایی از صنایع، از این واحدها بازدید میکنیم و در ادامه نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تشکیل می‌شود.

وی با اشاره به حوزه تجارت و مرزهای مشترک به عنوان یکی دیگر از مزیت‌های استان در خصوص وضعیت مرز دوغارون بیان کرد: این مرز وضعیت مناسبی نداشت و بعضا توقف طولانی کامیون‌ها پشت مرز قابل قبول نبود. لذا بر روی روان سازی مرز دوغارون به عنوان یکی از اصول اساسی اقتصاد مقاومتی متمرکز شدیم و این مشکل حل شد.

معتمدیان در بخش دیگری از سخنان خود به بخش گردشگری پرداخت و گفت: در حوزه گردشگری و زیارت زیرساخت‌های خوبی در استان وجود دارد، هر چند که کرونا ضربات شدیدی به صنعت گردشگری استان وارد کرد.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: باید بتوانیم از ظرفیت‌های منطقه‌ای از جمله کشورهای فارسی زبان استفاده کنیم و در این راستا معرفی جاذبه‌های استان می‌تواند تاثیرگذار باشد.

وی ضمن درخواست از شبکه دانشگاه‌ها جهت شناسایی موانع توسعه گفت: هر چقدر بتوانیم این موانع را برطرف کنیم در واقع مسیر توسعه و آبادانی را تسهیل تر کرده‌ایم.

معتمدیان پیشنهاد کرد: نماینده تام الاختیاری از شبکه دانشگاهی استان در کمیته و کارگروه‌های مربوط به موضوعات آب، زیارت، تجارت بین‌الملل و خام فروشی محصولات کشاورزی استان به عنوان عضو ناظر حضور داشته باشد تا بر تطبیق این موارد با سند آمایش سرزمینی نظارت کند.

استاندار خراسان رضوی ابراز کرد: بافت پیرامونی حرم مطهر با همدلی همه دستگاه‌های اجرایی، قضایی و تولیت آستان قدس رضوی پس از برگزاری جلسات فشرده، با خرد جمعی و اقناع منطقی پس از ٢٥ سال به سرانجام رسید و در شورای عالی معماری مصوب شد.

وی در ادامه در خصوص حاشیه شهر مشهد متذکر شد: حاشیه شهر مشهد باید از نظر سرانه‌های فرهنگی، ورزشی و درمانی به شرایط بهتر و مطلوب تری برسد.

معتمدیان اضافه کرد: توسعه باید متوازن باشد نه اینکه خراسان رضوی را فقط مشهد و یا توسعه را فقط محدود در توسعه اقتصادی بدانیم.

استاندار خراسان رضوی بر لزوم هویت بخشی به ساکنین حاشیه شهر مشهد تاکید کرد و گفت: باید نگاه به حاشیه شهر را تغییر داده و به مردم حاشیه شهر هویت بدهیم.

بر اساس گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، وی خاطرنشان کرد: بر اساس دستوری که معاون اول رئیس جمهور به رئیس کل بانک مرکزی و تعدادی از بانک‌های عامل کشور صادر کردند، حدود ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار از طریق ماده ۵۶ و در واقع به عنوان فاینانس داخلی از طریق بانک‌ها به پروژه‌های عمرانی استان در دو بخش اختصاص خواهد یافت.

گفتنی است؛ به دلیل محدودیت‌های کرونایی برخی از اعضای شبکه علمی دانشگاهیان استان در این جلسه حضور داشتند.

در ابتدای جلسه هر یک از اعضای شبکه دانشگاهیان به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پیرامون مسائل توسعه‌ای استان پرداختند.

انتهای پیام #‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

"جن ساکی"، سخنگوی کاخ سفید با تأکید بر آنکه هیچ اقدام یا تحریمی از سوی آمریکا مردم کره شمالی را هدف نگرفته، گفت: شرایط دشوار کره شمالی نتیجه اقدامات رهبر این کشور است.

4 دقیقه پیش

خیلی وقت‌ها بعد از این که شیفتم تمام می‌شد، در راه خانه گریه می‌کردم یا زمان‌های استراحت در هنگام نماز خواندن، خوردن غذا و... خودم و همکارانم به خاطر تجربه این شرایط ناگوار اشک می‌ریختیم. با اینکه همیشه همه همکاران زحمت می‌کشیدند و از جان مایه می‌گذاشتند، اما فایده‌ای نداشت و بیماران پشت سر هم از دست می‌رفتند.

4 دقیقه پیش

سخنگوی ستاد سهام عدالت گفت:تا کنون سهام عدالت ۱۲۰ هزار نفر از اموات به وراث منتقل شده است.

9 دقیقه پیش

شرکت بوئینگ در مورد شناسایی نقص فنی تازه در برخی هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس هشدار داده، البته این نقص مربوط به سیستم برقی این هواپیماست.

یک ربع پیش

رئیس کلانتری 154 چیتگر از دستگیری یک سارق منزل خبر داد و گفت: متهم به 5 فقره سرقت در ویلا شهر اعتراف کرد.

یک ربع پیش

پوستر یازدهمین دوره‌ جوایز آکادمی فیلم کوتاه ایران با طرحی از آرمین رنگانی منتشر شد.

یک ربع پیش

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 4 تهران از برگزاری پویش 21 به صورت مجازی و با هدف ارتقاء سلامت دهان و دندان شهروندان این منطقه خبر داد.

نیم ساعت پیش

رئیس جمهور در پانزدهمین سال روز ملی فناوری هسته‌ای به شکل حضوری و ویدئوکنفرانس دستور آغاز بهره‌برداری و رونمایی از ۱۳۳ دستاورد و پروژه ملی هسته‌ای را صادر کرد.

نیم ساعت پیش

ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا ورزشگاه های میزبان برای مسابقات گروه سوم انتخابی جام جهانی 2022 را تایید کرد.

نیم ساعت پیش

گروه استان‌ها- رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه سوءمدیریت عامل اصلی افزایش آمار شیوع ویروس کرونا در کشور است، گفت: پیش از نوروز در زمینه شیوع گسترده کرونا در صورت رهاسازی سفرهای نوروزی هشدارهای لازم را به رئیس جمهور دادیم.

نیم ساعت پیش

معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد از صدور ۶۷هزار فقره جریمه کرونایی خودروها در استان از ابتدای شروع طرح خبر داد.

نیم ساعت پیش

واحدهای خدمات پس از فروش موبایل در مدت محدودیت‌های جدید کرونایی، مشغول به ارائه خدمات خواهند بود و اگر مدت گارانتی موبایل برخی مشتریان طی این دو هفته به پایان برسد، واحدهایی که امکان خدمت‌دهی در این ایام را ندارند، باید مهلت تعویض و تاریخ اتمام گارانتی دستگاه را تا دو هفته به تعویق اندازند.

نیم ساعت پیش

گروه استان‌ها - رئیس ستاد انتخابات استان اردبیل گفت: بیش از 3 هزار نفر در انتخابات شورای روستاها ثبت‌نام کردند.

نیم ساعت پیش

مسابقات جهانی فوتبال هفت نفره که قرار بود مهرماه امسال در اسپانیا برگزار شود، به دلیل تشدید بیماری کرونا از سوی فدراسیون جهانی لغو شد.

نیم ساعت پیش

مهین فرهادی زاد تدارکات فدراسیون تنیس برای فرآیند آماده سازی تیم ملی بانوان را مثبت ارزیابی کرد و گفت : فدراسیون تدارکات خوبی را برای رشد و تعالی تنیس بانوان بوجود آورده است .

نیم ساعت پیش

بیشتر...