چرا کاهش نرخ رشد جمعیت در کشور رخ داده است hd2 all tv logo

گروهدانشگاه و كنكورعلمی پزشکی
تاریخ انتشار۱۹ فروردين ۱۴۰۰۲۲:۵۷
کد خبر۷۷۲۰۱۰۶
دانلود PDF
نظر دادن

رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی به بیان توضیحاتی درباره کاهش فوق العاده نرخ رشد جمعیت در کشور پرداخت.

به گزارشخبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،محمد جواد محمودی رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت وگوی زنده خبر ۲۱ گفت: کمترین میزان رشد جمعیت در تاریخ کشور در سال ۱۳۹۸ رخ داده و رشد جمعیت ۹۵ صدم درصد بوده که از این میزان حدود ۷ دهم درصد کاهش یافته است.   

او در ادامه بیان کرد: اگر میزان تولید را تقسیم بر کل میزان جمعیت کشور که حدود ۸۴ میلیون نفر است بکنیم به ازای هر هزار نفر ۱۳ و نیم نفر تولد یا به عبارتی ۱.۳۵ درصد تولد داشته ایم. اگر نرخ مرگ و میر را از این میزان کم کنیم که نرخ آن  به طور متوسط ۵ در هر هزار نفر بوده است و امسال با توجه به شیوع کرونا ۶ در هر هزار نفر بوده باشد و ۶ در هزار را در ۱۳.۵ در هزار کم کنیم میزان کاهش رشد جمعیت به صورت دقیق ۷.۳ دهم درصد می‌شود.  

رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این یک دهم درصد‌ها کاهش جمعیت در بلند مدت فوق العاده تاثیر گذار است.   نرخ رشد جمعیت ما در سال گذشته کاهش داشته و به کمتر از یک درصد  و به صورت دقیق ۹۵ صدم درصد بوده است.  

محمودی افزود: علت کاهش فرزندآوری این است که متولدین دهه ۶۰ از جرگه ازدواج و فرزند آوری خارج شده اند که به این علت ناخودآگاه نرخ فرزند آوری کم می‌شود و در کنار آن عواملی مثل دخالت دولت و تدوین قانون تنظیم خانواده و شرایط اقتصادی و ساختار‌های فرهنگی و اجتماعی، افزایش مشارکت زنان، اشتغال زنان، توسعه اقتصادی باعث شده که نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا نرخ رشد جمعیت کاهش پیدا کند.  

به گفته ی این مقام مسئول، اتفاقی که در کشور ما افتاده این است که شدت رشدِ کاهش جمعیت خیلی بالاتر رفته است.  

رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در اردیبهشت ماه ۹۳ سیاست‌های کلی جمعیت را داشته ایم و قبل از آن دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدامات ملی و راهبردی را برای افزایش نرخ باروری تصویب کرده و بعد از آن این سیاست‌ها به مجلس ارسال شده و طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده را کمیسیون‌های مختلف در دست بررسی داشته اند و خوشبختانه در سال جاری طرح جامع جمعیت با ۷۴ ماده شامل تشویق‌های مادی و معنوی تصویب شده و ۱۴ فرودین ماه برای تصویب نهایی به شورای نگهبان ارسال شده است.  

او ادامه داد: کلیات این طرح به این صورت است که متولی افزایش جمعیت مشخص شده و ستاد ملی جمعیت در دولت به ریاست رئیس جمهوری باید برای اجرا، برنامه ریزی تشکیل شود، البته ستاد عالی جمعیت و خانواده برای نظارت و ارزیابی و راهبری تشکیل شده است. قانون تنظیم خانواده تاکنون جاری بوده اما بحث محدودیت برای فرزند چهارم لغو می‌شود. مشوق‌های مادی برای فرزند آوری در طرح جوانی جمعیت در نظر گرفته شده تا خانواده‌ها تشویق به فرزند آوری شوند. سازگار کردن شرایط کار زنان و فرزند آوری، وام ازدواج، وام مسکن، بیمه و ... در این طرح در نظر گرفته شده تا بانوان به بچه دار شدن تشویق شوند. بر اساس تحقیقات موجود مشخص است که بانوان علاقه به فرزند آوری دارند، ولی مشکلات موجود باعث می‌شود اقدام به این کار نکنند.  

رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان تاکید کرد: مهم ترین مسئله در این طرح بحث ضمانت اجرایی این قوانین است و برای این طرح هر دستگاهی که از اجرای این قانون سرپیچی کند در صورتی که ستاد عالی جمعیت این گزارش را تائید کند و به شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس و قوه قضائیه ارسال کند برخورد با دستگاه‌های مختلف صورت خواهد گرفت.  

انتهای پیام/ 

رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی به بیان توضیحاتی درباره کاهش فوق العاده نرخ رشد جمعیت در کشور پرداخت.#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

استاندار گفت: گیلان در معرض شتاب خیلی تند به سمت اوج گیری ابتلا به کرونا قرار دارد.

نیم ساعت پیش

عبدالفتاح السیسی و قیس سعید در قاهره درباره آخرین تحولات جنگ لیبی گفتگو کردند.

نیم ساعت پیش

تیم ملی فوتسال ایران پیش از حضور در جام جهانی در یکی از دو کشور روسیه یا بلاروس اردو خواهد زد.

نیم ساعت پیش

شهروندان اسرائیلی شنبه شب اعتراضات هفتگی علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم را پس از آنکه در اواخر مارس گذشته به دلیل انتخابات متوقف شده بود ، از سرگرفتند.

نیم ساعت پیش

دو مرد هندی با آموزش میمون ها، از آن‌ها برای سرقت در دهلی نو استفاده می‌کردند.

نیم ساعت پیش

لباس عجیب داماد اندونزی در جشن عروسی اش به سوژه رسانه‌های داخلی و خارجی تبدیل شد.

1 ساعت پیش

دیروز هم بحث اصلی در شبکه‌های اجتماعی کرونا بود اما این بار کاربران درباره تعطیلی‌ها و محدودیت‌های سراسری ۱۰ روزه که از دیروز آغاز شده صحبت می‌کردند. کاربران زیادی به اینکه بسیاری از کسب و کارها به فعالیت‌شان ادامه داده‌اند و متروها و اتوبوس‌ها شلوغ است اشاره می‌کردند.

1 ساعت پیش

درگذشت پرنس فیلیپ همسر ملکه بریتانیا خبری بود که بین کاربران ایرانی هم بازتاب زیادی داشت. البته بسیاری از نوشته‌ها درباره این موضوع شکل و شمایل طنز داشت اما کاربرانی هم به نحوه پوشش این خبر در شبکه بی‌بی سی فارسی و زندگی پرنس فیلیپ پرداختند:

1 ساعت پیش

جانشین ستاد مقابله با کرونا استان قزوین با بیان اینکه طرح شهید سلیمانی در کنترل کرونا بسیار مؤثر بوده است بر استمرار آن در پیک چهارم تاکید کرد.

1 ساعت پیش

رئیس سازمان انرژی اتمی از صادرات رادیودارو به هند، لبنان، سوریه، عراق و برخی از کشورهای اروپایی خبر داد.

1 ساعت پیش

عصیان چهارم کرونا در ایران، قرمز شدن مجدد نقشه و تراژدی غمبار مرگ‌ها در کشور، درحالیست که متخصصان امر علاوه بر رعایت پروتکل‌ها، واکسیناسیون را تنها راهکار برون‌رفت کشور از وضعیت فعلی می‌دانند؛ این در شرایطی است که توزیع واکسن کرونا در ایران هنوز به یک میلیون دُز هم نرسیده است.

2 ساعت پیش

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن گفت: پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکن ملی در برخی از شهرها به ۴۰ درصد رسیده است.

2 ساعت پیش

معاون وزیر اقتصاد گفت: تا آخر اردیبهشت همه بانک‌ها کارت اعتباری سهام عدالت صادر می‌کنند.

2 ساعت پیش

معاون دادستان عمومی و انقلاب خرم‌آباد از انهدام باند بزرگ مواد مخدر در لرستان توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) خبر داد.

2 ساعت پیش

یک فوق تخصص حنجره، نسبت به جدی گرفتن عوارض گرفتگی صدا که بیش از دو هفته طول بکشد، هشدار داد.

2 ساعت پیش

بیشتر...