خبرگزاری رضوی |
1 ماه پیش

شورای راهبردی موکب داران اربعین تشکیل می شود رضوی

رئیس قرارگاه اربعین ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات:
شورای راهبردی موکب‌داران اربعین تشکیل می‌شود
به گزارش سرویس دین و زندگیخبرگزاری رضوی، همایش مدیران مواکب حسینی ویژه بانوان و مدیران امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات، امروز با حضور حجت‌الاسلام صدیقی امام جمعه موقت تهران، مجید نامجو، رئیس قرارگاه اربعین ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات، علی‌اصغر پورمحمدی، معاون فرهنگی و مشارکت‌های ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات، غلامرضا کرمی، مسئول مرکز پژوهش و نشر آثار ستاد توسعه و بازسازی عتبات و جمعی از بانوان خادم و موکب‌دار اربعین برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام صدیقی، امام جمعه موقت تهران ضمن تقدیر از خدمات بانوان در موکب‌های اربعین، گفت: جنگ اقتصادی سخت‌تر از جنگ نظامی و جنگ فرهنگی سخت‌تر از جنگ اقتصادی است. قدر خودتان را بدانید و در ساماندهی مواکب و برپایی مراسم سبک، حضرت زینب (س) را در پیش بگیرید. ایشان زمان‌شناسی می‌کرد و هر زمان مناسب بود، افشاگری انجام می‌داد و هر زمان مناسب بود، گریه می‌کردند. موکب‌داری شما جانشینی حضرت زینب (س) و تبعیت از حضرت زهرا (س) است.

زهرا سعیدی مبارکه، مسئول امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات نیز با تأکید بر اینکه این نشست‌های علمی ادامه خواهد داشت، گفت: روز گذشته کارگاه‌های اشتغال موکب‌داران برگزار شد و امروز نیز با حضور مسئولان مختلف، مباحث اربعین آسیب‌شناسی شد.

وی تصریح کرد: اگر زن تراز انقلاب به زیارت اربعین می‌رود، حداقل باید مقدمات و خدمات بهداشتی و رفاهی برای او مهیا باشد.

در ادامه مراسم، چند نفر از بانوان مسائل و مشکلات موکب داران خانم در اربعین را مطرح کردند. یکی از بانوان موکب‌دار، گفت: باید زودتر به ما اجازه بدهند برای برپایی موکب‌ها به عراق برویم تا قبل از رسیدن زائران همه چیز را مهیا کنیم. همچنین درست است که ملت عراق پذیرایی خوبی از زائران می‌کنند، اما باید مدت زیارت برای زائران محدود باشد و درست نیست زائران طولانی در موکب‌ها بمانند. در مسیر هم باید سرویس بهداشتی و حمام احداث شود، چون عراق توان ساخت این سرویس‌ها را ندارد.

یکی دیگر از موکب‌داران از استان اصفهان، گفت: در اداره گمرک عدم همکاری لازم را می‌بینیم و اتلاف وقت در گمرک مشکلات زیادی ایجاد می‌کند. امکانات رفاهی و بهداشتی در مرز‌ها بسیار محدود است و رانندگان کامیون که چند روز در مرز‌ها می‌مانند، دچار مشکل می‌شوند.

وی افزود: ما دو هزار و ۵۰۰ نفر را در موکبمان اسکان می‌دهیم که نیاز است یک روحانی حضور داشته باشد و به سؤالات شرعی مردم را پاسخ دهد، همچنین موکب‌دارانی که برای بار اول مستقر می‌شوند، نیاز است ابتدا آموزش‌هایی را دریافت کنند.

یکی دیگر از موکب‌داران از ایلام، گفت: در ایلام هر خانه بیت‌الحسین (ع) و میزبان زائران است و با توجه به کثرت زائران عبوری از مرز مهران نیاز است به این استان توجه بیشتری شود.

متأسفانه دو هفته مانده به اربعین مسئولان به فکر رفع مشکلات می‌افتند؛‌ای کاش در طول سال موانع مرتفع شود. از سوی دیگر این استان در طول سال میزبان زائران و مسافران عراقی است که نیاز است امکانات لازم به مردم این منطقه ارائه شود.

وی به این مسئله هم اشاره کرد که موکب‌داران عراقی از اینکه زائران ایرانی از شربت آن‌ها نمی‌خورند و موکب‌داران ایرانی مدام صدا می‌کنند چای ایرانی، شربت ایرانی، غذای ایرانی ناراحت می‌شوند و پیشنهاد کرد تخم شربتی به موکب‌های عراقی هدیه داده شود تا آن‌ها هم شربت ایرانی تهیه کنند.

لزوم آموزش فرهنگ عراقی به موکب داران ایرانی
یکی دیگر از موکب‌داران بر لزوم آموزش فرهنگ عراقی به موکب‌داران ایرانی تأکید کرد و گفت: این شناخت به تعامل بهتر با مردم عراق کمک می‌کند.

دیدار با مقام معظم رهبری از مطالبات بانوان موکب‌دار بود که از مسئولان حاضر در مراسم خواسته شد برای تحقق آن تلاش کنند. بیمه شدن خادمان اربعین، تأمین اتوبوس برای تردد زائران، ارائه مجوز به موکب‌داران برای جمع‌آوری نذورات بازسازی عتبات، راه‌اندازی بخش فرهنگی در موکب‌ها، دعوت شدن بانوان به جلسات ستاد‌های اربعین، تغییر ساختار کمیته امور بانوان و خارج شدن از بخش کمیته جذب و توزیع عادلانه امکانات بین بخش آقایان و بانوان از دیگر مطالبات بانوان موکب‌دار بود.

موکب‌دار دیگری خواستار نگاه تخصصی‌تر به موکب‌داری بانوان شد و گفت: بانک‌ها به موکب‌داران وام نمی‌دهند، چون این مسئله برای آن‌ها تعریف نشده است.

در پایان مراسم نیز مجید نامجو، رئیس قرارگاه اربعین ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات با تأکید بر اینکه تلاش می‌کند موارد مطرح شده پیگیری شود، گفت: موضوع اربعین فقط بر عهده ایران نیست و ما با یک کشور دیگر در ارتباط هستیم و مرزی وجود دارد لذا نیاز است موضوعات به طور کامل با عراق هماهنگی شود. عراق قوانین و فرهنگ متفاوتی دارد که باید به آن‌ها توجه کرد.

وی افزود: ستاد توسعه و بازسازی مقرر کرده اربعین را تقویت کند، به همین دلیل یک قرارگاه برای اربعین در ستاد تعریف شده است و در حال تعیین افرادی هستیم که بخش‌های مختلف را اداره کنند.

شورای راهبردی موکب‌داران تشکیل می‌شود
نامجو اضافه کرد: تصمیم گرفته‌ایم شورای راهبردی تشکیل دهیم و بین موکب‌داران انتخاب برگزار کنیم و از هر استان یک نماینده انتخاب شود. کار شورای راهبردی، تشکیل کمیته‌های تخصصی است که در طول سال نیاز‌ها را بررسی و به ما ارائه کند تا پیگیری و مقدمات رفع مشکلات را فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: موکب‌های ما باید هویت حقوقی و مردم‌نهاد داشته باشند و در این خصوص به وزارت کشور نامه داده‌ایم تا موضوع بررسی شود که در حال پیگیری آن هستیم.

غلامرضا کرمی، مسئول مرکز پژوهش و نشر آثار ستاد توسعه و بازسازی عتبات نیز گفت: در اربعین گذشته بخشنامه کردیم که یک رابط مستندساز در موکب‌ها تعیین و اقدامات موکب‌ها را مستندسازی کند تا از این مستند‌ها استفاده کنیم.

در این مراسم همچنین از تلاش‌های یوسف افضلی، معاون سابق فرهنگی و مشارکت‌های ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات تشکر و علی اصغر پورمحمدی، به عنوان معاون جدید فرهنگی ستاد معرفی شد.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تصاویری از آناهیتا افشار، بازیگر نقش «شیرین» در سریال «پوست شیر» در فضای مجازی منتشر شده که مورد توجه کاربران قرار گرفته است.

2 روز پیش

بسیاری از ستاره های هالیوود برای دستیابی به شهرت و موفقیت از لذت های زندگی خانوادگی دست می‌کشند.

2 روز پیش

انتشار تصویر تبلیغ عطر گوگوش، خواننده مشهور ایرانی در شبکه‌های اجتماعی موجی از انتقادها را در فضای مجازی برانگیخت تا آنجا که واکنش این هنرمند معروف را به دنبال داشت.

2 روز پیش

خبرگزاری تسنیم به برخی شایعات درباره کشته شدن یک جوان در کرمانشاه با تیراندازی ماموران نیروی انتظامی واکنش نشان داد.

2 روز پیش

سخنان اخیر رئیسی درباره درباره دادگاه لاهه با واکنش متفاوت علی ضیا، مجری معروف صداوسیما مواجه شد.

2 روز پیش

مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی مبلغی معادل یک ماه مستمری در قالب عیدی پرداخت می‌شد، اظهارات سخنگوی شبکه ملی تشکل‌های مردم‌نهاد افراد دارای معلولیت حاکی از آن است که هنوز عیدی مددجویان پرداخت نشده است.

2 روز پیش

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول گروه صنعتی ایران‌خودرو ضمن تاکید بر ادامه تولید خودرو پارس اعلام کرد: دو محصول پارس و آریسان۲ موفق شدند آزمون ایمنی عابر پیاده را با موفقیت پشت سر بگذارند.

2 روز پیش

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی پایتخت از قتل یک زن 40 ساله به دست همسرش در شرق تهران خبر داد.

2 روز پیش

تصویری از محمدرضا حیاتی، گوینده اسبق صداوسیما و همسرش در کنار سیدجواد هاشمی، بازیگر معروف و ژاله درستکار در فضای مجازی پربازدید شده است.

2 روز پیش

بیشتر...