خبرگزاری میزان |
2 روز پیش

ایجاد شهرک ها نواحی صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی در استان ها resize

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام شاتا، با تصمیم مجمع عمومی سازمان صنایع کوچک و شهر‌ک‌های صنعتی ایران، این سازمان مجاز شده است نسبت به ایجاد یا توسعه حداکثر پنج شهرک یا ناحیه صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی در هر استان اقدام نماید.

همچنین بر اساس این مصوبه، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران مجاز شده است نسبت به واگذاری اراضی برای ایجاد یا توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی یا بخشی از اراضی در اختیار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی تحت پوشش خود با ارائه حداقل خدمات زیربنایی و به‌صورت اقساط ۱۰ ساله به منظور استقرار نیروگاه‌های خورشیدی برای تأمین بخشی از برق مورد نیاز شهرک‌ها و نواحی صنعتی اقدام کنند.

در این مصوبه، وزارت جهاد کشاورزی مکلف شده است نسبت به واگذاری اراضی از محل منابع ملی و با مشخصات فنی مناسب بر اساس درخواست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اقدام کنند.

وزارت نیرو نیز در بخش دیگر این مصوبه مکلف شده است برق تولیدی توسط واحد‌های تولیدی انرژی خورشیدی مستقر در این شهرک‌ها و نواحی صنعتی را با نرخ‌های مصوب و در چارچوب قرارداد‌های خرید تضمینی برق تجدید پذیر خریداری کنند.

همچنین در این مصوبه، بانک مرکزی نیز مکلف شده است تسهیلات لازم برای ایجاد و توسعه واحد‌های تولیدی انرژی خورشیدی مستقر در این گونه شهرک‌ها و نواحی صنعتی را با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و اقساط هفت ساله اعطاء کنند.

درپی این مصوبه مجمع عمومی سازمان صنایع کوچک و شهر‌ک‌های صنعتی ایران، هیأت مدیره این سازمان نیز به‌عنوان مجمع عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها، نحوه ایجاد، توسعه و واگذاری حق بهره برداری زمین به متقاضیان نیروگاه‌های خورشیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی را منوط به رعایت شرایط لازم به این شرح تصویب کرد:

۱- ارائه مجوز از وزارت نیرو (سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا)

۲- میزان زمین قابل تخصیص به متقاضیان ایجاد نیروگاه خورشیدی بر اساس مساحت عرصه مندرج در مجوز صادره (وفق بند ۱) که از طریق وزارت نیرو بر اساس استاندارد‌های فنی و ظرفیت برق تولیدی مشخص شده، تعیین می‌شوند.

۳- شرکت‌های استانی مراتب ظرفیت‌های موجود شهرک‌ها و نواحی صنعتی را برای متقاضیان استقرار نیروگاه‌های خورشیدی به وزارت نیرو (سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا)) منعکس می‌نمایند. (شرکت‌های استانی موظف‌اند هر سه ماه یک بار اطلاعات مربوط به این بند را به‌روز رسانی و به ساتبا اعلام کنند.)

۴- سطح خدمات قابل ارائه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تخصصی نیروگاه‌های خورشیدی و توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی موجود، منطبق با بند (ب) مصوبه مجمع عمومی سازمان، حداقل برابر با سطح ۶ خدمات می‌باشد. قیمت واگذاری اراضی موصوف بر اساس پیوست شماره ۳ دستورالعمل بهره برداری تعیین می‌شود.

۵- استقرار واحد‌های نیروگاه‌های انرژی خورشیدی تنها در زون‌های دارای کاربری صنعتی (برق و الکترونیک) امکان پذیر می‌باشد.

٦- تغییر فعالیت واحد‌های صنعتی برای استقرار واحد‌های نیروگاه‌های خورشیدی با درخواست متقاضی و رعایت مفاد بند (۱) و اخذ تأییدیه از سازمان حفاظت محیط زیست (برای زون‌هایی که کاربری آن‌ها غیر از برق و الکترونیک می‌باشد) امکان پذیر است.

۷- واگذاری زون‌های کارگاهی و صنفی برای استقرار واحد‌های نیروگاه‌های خورشیدی ممنوع می‌باشد.

۸- نحوه دریافت حق بهره برداری از زمین برای واحد‌های نیروگاه‌های خورشیدی به‌صورت ۲۰ درصد نقد و مابقی به‌صورت اقساط ۱۰ ساله می‌باشد.

بر اساس این گزارش وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، نیرو، امور اقتصادی و دارایی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، مجمع عمومی سازمان صنایع کوچک و شهر‌ک‌های صنعتی ایران را تشکیل می‌دهند.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۵ شهرک و ۳۲۴ ناحیه صنعتی و سه منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، ۸۱ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری، ۹۳ هزار و ۹۲۳ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۴۸ هزار و ۱۲ واحد صنعتی و سه هزار و ۱۴۵ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۶۲ هزار و ۲۴۳ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.
 
 
 
  • بیشتر بخوانید:
  • کاهش هزینه تأمین برق در شهرک‌های صنعتی با استفاده از انرژی‌های نوین و خورشیدی

 

انتهای پیام/

 


#‌اقتصاد#‌اخباراقتصاد منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، برای بسیاری از داوطلبان کنکور، میزان شهریه شبانه یا نوبت دوم مورد سوال واقع می شود. رشته محل های شبانه یا نوبت دوم، رشته محل هایی هستند که در دانشگاه های دولتی برگزار می شوند ولی دانشجو باید بابت تحصیل در رشته محل های شبانه یا نوبت دوم شهریه بپردازد.

1 روز پیش

زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ویروس کرونا نیستند ولی در صورت ابتلا، احتمال بروز بیماری شدیدتر در آن‌ها وجود دارد. بنابراین سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند زنان باردار نیز واکسن بزنند. 

پریروز

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

پریروز

پیش‌فروش جدید تارا به زودی آغاز می‌شود, بر اساس اطلاعات به‌دست آمده، طرح جدید پیش‌فروش تارا، جدیدترین محصول ایران‌خودرو آغاز می‌شود.

پریروز

قیمj بیت کوین در ساعت 12 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران روی 47 هزار و 167 دلار قرار داشت و تغییرات قیمتی آن در 24 ساعت و 7 روز گذشته مثبت بود.

پریروز

وام ارزان با سود پایین/ شرایط وام جدید بانک ملی چیست؟

پریروز

ناصر فریادشیران معاون ورزشی باشگاه استقلال می‌گوید مجریان برنامه فوتبال برتر خارج از اصول حرفه‌ای رفتار می‌کنند.

پریروز

مسئول روابط عمومی وارد کنندگان موبایل درباره ماجرای غیرفعال شدن موبایل‌های «شیائومی» در ایران توضیحاتی ارائه کرد.

پریروز

شکری نیا گفت: شبکه سپهر ویژه برنامه «سین» را با هدف معرفی برنامه‌ های شاخص شبکه‌ ها و بخش های مختلف صداوسیما تولید می‌ کند.

پریروز

معاون ورزشی باشگاه استقلال به شدت از رفتار دو مجری گلایه دارد و در مصاحبه‌ای به دلایل آن پرداخت.

پریروز

روز قبل خبر رسید که گوشی‌های شیائومی در برخی از کشورها از جمله ایران به صورت خودکار غیرفعال می‌شود. دلیل این مساله تحریم اعلام شده بود. اما حالا انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید فقط برخی از گوشی‌های شیائومی لاک می‌شود. اما کدام‌ها؟

پریروز

حمید استیلی به علت پارگی مینیسک زیر تیغ جراحان رفت و زانوی آسیب دیده خود را جراحی کرد.

پریروز

​بانک صادرات ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد سهامداران شرکت دامداری «تلیسه نمونه» با نماد «تلیسه» می‌توانند از روز دوشنبه ٢٢ شهریورماه ١٤٠٠ به مدت یک سال برای دریافت سود سهام این شرکت در سال مالی منتهی به ٣٠ اسفندماه ٩٩ به شعب بانک صادرات ایران در سراسر کشور مراجعه کنند.

پریروز

رئال مادرید فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا را با پیروزی آغاز کرد و در خانه اینتر با یک گل بازی را به سود خود به پایان رساند. پورتو هم در حضور طارمی یک تساوی ارزشمند را برابر اتلتیکو مادرید در اسپانیا کسب کرد.

پریروز

مهاجم سرشناس پاری سن ژرمن در دیدار برابر کلوپ بروژ مصدوم شد و نتوانست به بازی ادامه دهد.

پریروز

بیشتر...