خودروتک |
1 ماه پیش

شکست قرعه کشی خودرو برای شناسایی مصرف کننده واقعی

شکست قرعه کشی خودرو برای شناسایی مصرف کننده واقعی

دبیر انجمن قطعه‌سازان از فساد و رانت در قرعه‌کشی خودروسازان خبر داد؛ موضوعی که با توجه به تاکید مسؤولان و خودروسازان بر سلامت این فرآیند، حالا نیاز به شفاف‌سازی دارد.

به گزارش خودروتکبه نقل از فارس، در حالی که طبق اعلام وزارت صنعت و شرکت های خودروساز، قرعه کشی خودرو با حضور نمایندگان وزارت صمت، دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی، پلیس راهور ناجا و سایر نهاد‌های ذی‌ربط صورت می‌گیرد و در عین حال، شرکت کنندگان در این قرعه کشی ها از فیلترهای مختلفی اعم از نداشتن پلاک جاری و یا عدم خرید خودرو از خودروسازان طی دوسال قبل و همچنین «در رهن بودن سند خودرو» رد می شوند، دبیر انجمن قطعه سازان از رانت  ۵۰ هزار میلیارد تومانی دلالان در فروش خودرو به روش قرعه کشی خبر داده است.

به گفته مازیار بیگلو، دبیر انجمن قطعه سازان خودرو، به طور میانگین در هر خودرو ۵۰ میلیون تومان رانت در بازار میان دلالان، واسطه گران و سوداگران توزیع می‌شود.

وی می گوید: اگر رانت و سود میانگین ۵۰ میلیون تومان را به ازای یک میلیون دستگاه خودرو محاسبه کنیم به عدد ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسیم، یعنی عدد غیر قابل باوری میان دلالان و سوداگران توزیع می‌شود در صورتی که جمع زیان دو خودروساز و قطعه‌سازان حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان است.

این مطلب در حالی از سوی بیگلو مطرح شده که طبق اعلام وزارت صنعت و خودروسازان، قرعه کشی شفاف ترین و سالم ترین راه برای عرضه خودرو با قیمت کارخانه است و اصولاً برندگان آن باید از شرایط خاصی برخوردار باشند که قطعاً این شرایط شامل حال دلالان نمی شود و اگر بخواهیم ادعای مسئولان مبنی بر سلامت قرعه کشی ها را قبول کنیم، نمی توانیم بپذیریم که این خودروها به دلالان عرضه می شود، مگر اینکه خودروسازان با روش هایی، قرعه کشی را دور بزنند و خودروها به افرادی غیر از مردم و ثبت نام کنندگان تعلق گیرد. چرا که نمی توان مردم عادی را به عنوان دلال و واسطه در نظر گرفت و گفت به این دلیل که کالایی را با نرخ مصوب دریافت می کنند، پس دلال هستند. عرضه خودرو با قرعه کشی روشی است که مدیران دولتی و خودروسازان در شرایطی که بازار با کمبود عرضه خودرو به اندازه تقاضای موجود روبرو است، مصوب و اجرایی کرده اند.

اگر بپذیریم که خودروهای تولیدی ایران خودرو و سایپا به دلالان تحویل داده است، ارگان‌های نظارتی باید در این خصوص بررسی لازم را انجام داده و شفاف سازی کنند که چرا خودروسازان، تولیداتشان را به واسطه‌ها عرضه کرده‌اند؟

دبیر انجمن صنایع قطعه‌سازی خودرو می گوید: با بررسی‌های انجام شده ۶۰ درصد از خودرو‌های فروش رفته در طرح قرعه کشی‌ها پیمایش نداشته و از گارانتی آن‌ها استفاده نشده است، یعنی حدود ۶۰ درصد از این خودرو‌ها برای حفظ ارزش پول و نه برای مصرف واقعی در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

حتی اگر فرض کنیم گارانتی این خودروها به دلیل عدم مراجعه مالکان، باطل شده و مردم برای حفظ ارزش پول خود در قرعه کشی شرکت کرده اند، نمی توان عنوان «دلال» را به مردم و برندگان قرعه کشی داد. زیرا این روش عرضه و شرایط آن، از سوی مسئولان دولتی و خودروسازان تعیین شده و خریداران نیز از راهی دیگر موفق به خرید نشده اند مگر اینکه همراهی خودروسازان با دلالان اتفاق افتاده باشد. در این صورت نظارت دستگاه های ناظر نیز زیر سوال می رود چرا که طبق اعلام خودروسازان، قرعه کشی ها با نظارت سازمان های مرتبط صورت می گیرد و اسامی و کد ملی برندگان هر مرحله از قرعه کشی در اختیار ناظران قرار می گیرد.

نارضایتی از قیمت گذاری خودروها

در حال حاضر قیمت گذاری خودرو هم مورد انتقاد مردم است و هم مورد انتقاد خودروسازان. مردم معتقدند قیمت خودروهای داخلی بالا است و در بازار انحصاری خودرو، هزینه بالایی به دلیل بهره وری پایین شرکت های خودروساز به مردم تحمیل می شود. در مقابل، خودروسازان و قطعه سازان نیز معتقدند قیمت گذاری خودرو باید آزاد باشد و نرخ ها توسط خودروسازان تعیین شود. مکانیزمی که در بازاری غیرانحصاری و در صورت آزادبودن واردات خودرو، پذیرفتنی است.

بیگلو دبیر انجمن قطعه سازان، قیمت گذاری دستوری را بزرگترین مانع در صنعت قطعه‌سازی و به تبع آن در صنعت خودروسازی به عنوان صنعت بالادستی آن دانسته و می گوید: امیدواریم در سال ۱۴۰۰ این مشکل یک بار برای همیشه حل شود، زیرا مزایای قیمت‌گذاری دستوری به جیب عده قلیلی می‌رود و آن هم اعداد بسیار بزرگی است که نصیب دلالان و سوداگران می‌شود.

وی ادامه می دهد: به دلیل وجود سوداگری، نیاز واقعی بازار خودرو مشخص نیست و نمی‌دانیم چه تعداد خودرو مورد نیاز بازار است. از این رو با شرایط کنونی حتی اگر ۱۰ میلیون خودرو هم تولید شود به دلیل وجود تقاضا‌های کاذب بازهم نیاز را پوشش نخواهد داد.

خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

علیرضا معتمدی کارگردان فیلم رضا در صفحه شخصی خود در اینستاگرام واکنش صریحی به جنایت صهیونیست‌ها نشان داد و نوشت: شرم بر دنیای غرب و سازمان‌های بین‌المللی و استانداردهای دوگانه‌شان. شرم بر دولتمردان آمریکایی حامی اسرائیل.

لحظاتی پیش

مدیر گروه ورزش شبکه سه سیما تأکید کرد که ویژه برنامه "فوتبال برتر" همزمان با پخش نود و پنجمین شهرآورد تهران امروز ساعت ۱۸:۳۰ روی آنتن می‌رود.

3 دقیقه پیش

مدافع میانی تیم فوتبال سایپا بعد از دیدار با پیکان به تمرینات گروهی این تیم اضافه خواهد شد.

4 دقیقه پیش

تست دوپینگ سیدجلال حسینی حاشیه های زیادی را به همراه داشته است.

5 دقیقه پیش

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: با راه‌اندازی چند واحد بزرگ مرغداری در مناطق مختلف استان تهران، ظرفیت تولید مرغ تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.

14 دقیقه پیش

مهندس یوسف عرفانی نسب مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی طی دیداری با ابراهیم رستمی فرماندار کمیجان ضمن بحث و تبادل نظر در خصوص وضعیت آبرسانی به روستاهای این شهرستان ، از پروژه های در حال اجرا ، بازدید نمودند.

یک ربع پیش

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی گفت: میزان تردد در جاده‌های استان در روز عیدفطر امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ( یکم شوال)، ۴۱ درصد کاهش داشت.

یک ربع پیش

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ارتباط با تزریق واکسن کووید ۱۹ برای کودکان و مادران باردار، نکاتی را توضیح داد.

یک ربع پیش

هزاران اردنی با برپایی راهپیمایی در کمک و حمایت از فلسطین و نیز محکومیت حملات صهیونیست ها در مرزهای اردن و فلسطین تجمع کردند.

یک ربع پیش

در حالی که قرار بود از سه شنبه گذشته تا فردا ۲۵ اردیبهشت ممنوعیت تردد در استان‌های کشور اعمال شود، به نظر می‌رسد این مصوبه چندان جدی گرفته نشده است؛ چرا که امروز به ویژه در محورهای شمالی ترافیک سنگینی از ساعت‌ها پیش به سمت تهران به وجود آمده است.

یک ربع پیش

گندله سنگ آهن شرکت صنعتی و معدنی اپال پارسیان سنگان در بازار اصلی بورس کالا پذیرش شد تا شمار عرضه کنندگان و تنوع محصولات معدنی در بورس بیشتر شود.

یک ربع پیش

بیشتر افراد زمانی که به یائسگی فکر می‌کنند، قاعدگی نامنظم و گرگرفتگی در ذهن‌شان نقش می‌بندد اما در برخی زنان ممکن است یک وضعیت دیگر نیز روی دهد: مه مغزی!

یک ربع پیش

«اگنس کالامار» دبیر کل جدید سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به تهدید نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به انجام حملات بیشتر علیه غزه، با یادآوری آمار شهدای آن، افزود بهای حملات را در درجه اول غیرنظامیان می‌پردازند.

یک ربع پیش

یک شرکت ترکیه‌ای از توقف برق‌رسانی خود به لبنان به دلیل تاخیر بیروت در تسویه حساب با این شرکت خبر داد.

یک ربع پیش

جواد امام در واکنش به سخنان منتسب به یک نماینده مجلس و همچنین توییت یک فعال رسانه ای اصولگرا درباره دیدار سید حسن خمینی با رهبر معظم انقلاب گفت: این روایت ها جعلی و غلط است و روایت درست این دیدار همان بود که پیش از این سیدیاسر خمینی تشریح کرد.

یک ربع پیش

بیشتر...