انتظار فعالان اقتصادی برای توسعه صادرات خبرنامه دانشجویان ایران

یکی از انتظارات فعالان بخش خصوصی از دولت جدید ایجاد زمینه‌هایی برای توسعه صادرات است به زعم آنها در این زمینه اصلاح نرخ نیمایی می‌تواند به صادر کننده‌ها برای افزایش صادرات انگیزه بدهد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ یکی از چالش‌های فعلی اقتصاد ایران افزایش صادرات است.طبق آمارها با توجه به محدودیت‌هایی که در زمینه صادرات نفت وجود دارد باید زمین‌هایی ایجاد شود تا صادرات کالاهای غیرنفتی نیز افزایش یابد، با این حال به‌زعم فعالان اقتصادی و همینطور بخش خصوصی یکی از چالش‌های موجود برای افزایش صادرات شکاف نرخ ارز نیمایی و بازار آزاد است که انگیزه صادرات را از بین برده است.

در واقع صادر کنندها با مشتقات فراوان کالاهای خود را صادر می‌کنند اما سود اصلی آن نصیب وارد کننده‌ها می‌شود. صادرکننده‌ها مجبورند ارز خود را نزدیک به ۴۰درصد ارزان‌تر از قیمت بازار در سامانه نیما عرضه کنند درحالی‌که بخش عمده هزینه‌های آنها به غیراز حامل‌های انرژی به نرخ آزاد محاسبه می‌شود در چنین شرایطی اما وارد کننده‌ها با خرید این ارز ارزان قیمت از سامانه نیما، سودهای کلانی به‌دست می‌آورند.

در چنین شرایطی روز گذشته پیمان سنندجی رئیس کمیسیون حمل‌ونقل اتاق بازرگانی تهران، ضمن اشاره به اینکه اصلاح نرخ ارز و تأکید بر تک نرخی شدن آن، ازجمله مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی در دولت چهاردهم است، معتقد است که الزام برای عرضه‌ ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما، با هدف کنترل نرخ ارز، قطعا معضلاتی را به‌دنبال خواهد داشت.به‌گفته او اصلاح نرخ ارز نیمایی و هدایت آن به سمت تک‌نرخی شدن، درخواست‌ مکرر فعالان بازار است. چندی پیش ۱۰ انجمن بزرگ اقتصادی نیز با ارسال نامه‌ای به مقام معظم رهبری خواستار واقعی‌سازی نرخ ارز نیما به‌صورت شناور مدیریت شده بودند. حال باید دید دولت چهاردهم چه اقدامی در این زمینه انجام خواهد داد.#‌اخبار منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

برای داشتن یک سفر عالی و بی دردسر در ایام نوروز، بهتر است قبل از شروع مسافرت، خودروی خود را چک کنید.

7 ساعت پیش

حکم نهایی پرونده شرکت «مدیران خودرو» درباره غیر استاندارد بودن قطعه اکسل عقب خودروی ایکس ۵۵ تولیدی این شرکت ۳۱ اردیبهشت اعلام می‌شود.

6 ساعت پیش

فشار افکار عمومی در هفته های اخیر برای تمدید قرارداد مهدی قایدی باشگاه را به تکاپو واداشت.

6 ساعت پیش

در پی انتشار مطلبی در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر افزایش قیمت محصولات ایران‌خودرو، پیگیری‌ها و بررسی‌های خبرگزاری ایسنا نشان می‌دهد که قیمت‌ محصولات این شرکت منطبق با آخرین قیمت‌های مصوب شورای رقابت است.

7 ساعت پیش

رئیس پلیس راهور فراجا اعلام کرد که علیرغم قطعی شدن نرخ‌های جدید جرائم رانندگی، زمان قطعی اجرای آن هنوز مشخص نشده است.

6 ساعت پیش

در نمای روبرو، وفاداری سازنده به نسخه‌ی مشهور ۱۹۵۷ دیده می‌شود و با این هدف، چراغ‌های نسبتا کوچک دایره‌ای همراه با جلوپنجره‌ی دوگانه که فضای باریکی برای عبور هوا دارد، در آخرین مدل فیات 500 دیده می‌شود.

6 ساعت پیش

وزیر صمت بیان کرد: آنچه که وزارت صمت دنبال می‌کند این است که زمینه را برای تامین نیاز فراهم کند؛ حال نیاز چه بخواهد از داخل تأمین شود، چه از خارج.

6 ساعت پیش

یحیی گل‌محمدی یک روز قبل از بازی فولاد و الفیصلی در مرحله حذفی لیگ قهرمانان به حمایت از نکونام و تیمش پرداخت.

6 ساعت پیش

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌های خودرو گفت: حادثه‌ای که چندی پیش دررابطه با مونتاژی‌های ام‌وی‌امx۵۵ اتفاق افتاد، بازار خودروهای چینی را هم خراب کرده است.

6 ساعت پیش

بیشتر...