خبرآنلاین |
4 روز پیش

یک متخصص: نگران وقوع اپیدمی آنفلوانزا هستیم خبرآنلاین

یک متخصص: نگران وقوع اپیدمی آنفلوانزا هستیم

ایلنا نوشت: عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بسیاری از مسائل درمورد واکسن و کرونا هنوز مشخص نیست، از جمله اینکه واکسیناسیون در چه فاصله ای باید تکرار شود که ایمنی جامعه در سطح قابل توجهی حفظ شود.

«مهرداد حق‌ازلی»، عضو کمیته علمی کشوری کرونا درباره آخرین وضعیت شیوع این بیماری در کشور گفت: ما در شاخه پایین‌رو پیک پنجم هستیم و استان هایی که قرمز بودند به تدریج به رنگ های زرد و چند مورد آنها به رنگ آبی درآمده اند. در چند هفته گذشته یک افزایش جزئی داشتیم که کنترل شد و مجددا وضعیت ابتلا رو به کاهش است. میزان واکسیناسیون افزایش قابل توجهی پیدا کرده است و همانطور که می‌دانید روز چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) صد میلیون دوز واکسن تزریق شده است که تعداد زیادی از واکسن های تزریق شده؛ دوز اول است. نزدیک به یک میلیون نفر نیز دوز سوم واکسن را دریافت کرده اند.

او افزود: این مساله باعث می‌شود بهتر بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم اما به مفهوم این نیست که پروتکل های بهداشتی و اجتماعی را رعایت نکنیم و فاصله اجتماعی را درنظر نگیریم. بهداشت دست‌ها و همچنین زدن ماسک را باید رعایت کنیم و باید از تجمعات در فضاهای محدود حتما خودداری کنیم. وجود تهویه هوا هم مساله مهمی برای کنترل کروناست.

حق‌ازلی در ارتباط با افزایش آمار ابتلا در کشورهای اروپایی با وجود پوشش بالای واکسیناسیون گفت: یک علت اینکه آمار ابتلا دوباره در کشورهای اروپایی افزایش پیدا کرده این است که جمعیت‌های مخالف واکسن در این کشورها وجود دارند. دوم اینکه از فاصله نه ماه تا یک سال از تزریق واکسن در این کشورها گذشته بود و به این علت که تکلیف واکسن دوز سوم را روشن نکرده بودند، به نظر می‌رسد به دلیل افت سطح ایمنی جامعه درحال حاضر در برخی کشورها مانند اتریش، آلمان، انگلیس و دانمارک مجددا افزایش شیوع رخ داده است که آن‌ها هم قرنطینه های شهری و منطقه‌ایشان را دوباره شروع کرده‌اند و دوباره به صورتی قابل توجه محدودیت‌های اجتماعی را رعایت می‌کنند.

او افزود: این نشان می‌دهد که واکسن توامان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند اپیدمی را کنترل کند. بسیاری از مسائل درمورد واکسن و کرونا هنوز مشخص نیست، از جمله اینکه واکسیناسیون در چه فاصله‌ای باید تکرار شود که ایمنی جامعه در سطح قابل توجهی حفظ شود. همانطور که می‌دانید در ایران مصوب شده است که افراد بالای ۶۰ سالی که واکسن سینوفارم زده‌اند حتما دوز سومشان را بعد از چهار ماه تزریق کنند. بالاخره این ملاحظاتی است که ما در کشورمان براساس تجربیات خودمان و دیگر کشورها پیاده می‌کنیم تا بتوانیم ایمنی جامعه را در سطحی نگه داریم که دچار اپیدمی های گسترده با مرگ و میرهای بالا نشویم.

حق‌ازلی گفت: مهم ترین نگرانی که درحال حاضر وجود دارد این است که وارد فاز اپیدمی آنفلوانزا شویم. چون همانطور که می‌دانید، تشابهات زیادی میان برخی علایم کرونا و آنفلوانزا وجود دارد. البته محافظت هایی که ما برای کرونا پیش بینی کرده ایم، می‌تواند به صورت قابل توجهی از اپیدمی آنفلوانزا هم جلوگیری کند. ما به صورت گسترده در افرادی که لازم بوده است واکسیناسیون آنفلوانزا را انجام داده‌ایم و این واکسیناسیون هنوز هم درحال انجام است. مهم ترین مساله باز هم رعایت پروتکل‌های بهداشتی درمورد هردو بیماری است، زیرا شواهدی از مشابهت میان علایم این دو بیماری وجود دارد  و می‌تواند اشتباهات قابل توجهی در تشخیص و درمان آن رخ دهد که در پیش آگهی مریض ها بسیار تاثیر گذار است.

او افزود: دیگر نگرانی درحال حاضر این است که سطح پروتکل‌ها کاهش پیدا کند و این ویروس مجددا در سطح جامعه گسترش پیدا کند. گسترش همزمان بیماری آنفلوانزا و کرونا می‌تواند به سیستم درمان فشار قابل توجهی وارد کند و باعث شود بستری و مرگ و میر افزایش پیدا کند که امیدواریم مردم با رعایت پروتکل‌ها به خودشان در وهله اول و بعد سیستم درمانی کمک کنند که از امکان ابتلای گسترده این دو بیماری جلوگیری کنند. 

حق‌ازلی گفت: چیزی که ثابت شده این است که افرادی که دو نوبت واکسینه می‌شوند، احتمال ابتلایشان در شش ماه اولیه بعد از واکسیناسیون به صورت قابل توجهی کم و احتمال ابتلا به فرم‌های شدید بیماری و مرگ و میر برای آن‌ها بسیار کمتر می‌شود. اما اطلاعات ما درمورد ایمنی طولانی مدت واکسن کافی نیست و واکسن ها هم ممکن است اثراتشان متفاوت باشد و هنوز تحقیقات در این مورد درست انجام نشده است.

او افزود:  این تصور برای افراد واکسینه شده مبنی براینکه پروتکل‌ها را رعایت نکنند، اشتباه ترین طرز فکر است. افراد واکسینه شده حتما باید پروتکل ها را رعایت کنند، به دو علت؛ یک اینکه خودشان مبتلا نشوند و دو اینکه برخی افراد واکسینه شده به دلیل ایمنی که دارند ویروس را دریافت می‌کنند و به راحتی به جامعه منتقل می‌کنند و افرادی که واکسینه نشده اند را مبتلا می‌کنند. به همین خاطر هم به خاطر خودشان و هم به خاطر شکسته شدن چرخه ویروس حتما افرادی که دو نوبت واکسن زده اند هم حتی اگر کم تر از شش ماه از واکسیناسیونشان گذشته باشد، باید پروتکل ها را به صورت گسترده رعایت کنند.

او درارتباط با قرنطینه هوشمند افزود: قرار نیست محدودیت ها برداشته شود، بلکه قرار است هوشمند شود و براساس اینکه افراد واکسینه شده اند یا نشده اند و علایم و تست هایشان، برخی محدودیت ها برای آنها برقرار می‌شود. براساس یکسان سازی بانک های اطلاعات افراد مشخص می‌شود که محدودیت ها برای افراد چگونه انجام شود. واکسینه شده ها محدودیت رعایت پروتکل‌ها را دارند و مفهومش این نیست که این افراد نباید چیزی را رعایت کنند. 

حق‌ازلی گفت: سرعت واکسیناسیون ممکن است در برخی روزها کاهش پیدا کند اما درحال حاضر ذخیره مناسبی هم از واکسن های داخلی و هم خارجی در اختیارمان است و از این نظر نگرانی نداریم، مهم مراجعه مردم است که به موقع برای واکسیناسیون اقدام کنند.

۴۷۲۳۳#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فارس نوشت: رئیس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه مشی اعتدالی را سرلوحه کارم قرار خواهم داد، گفت: نباید شاهد بی‌تدبیری‌هایی باشیم که برای نظام هزینه و خوراکی مسموم برای معاندین و رسانه‌های دشمن ایجاد کند.

4 روز پیش

فارس نوشت: فایزر اعلام کرد که یکی از کارمندانش اسناد محرمانه مربوط به واکسن‌های این شرکت را به سرقت برده است.

4 روز پیش

ایرنا نوشت: معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: در حال انعقاد قرارداد با وزارت بهداشت هستیم تا در روزهای آینده این واکسن با ورود به سبد واکسیناسیون در اختیار هموطنان قرار گیرد.

4 روز پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: افراد دارای عزت نفس پایین ترجیح می‌دهند با فرد ناخوشایند و منفی‌نگر صحبت کنند تا اینکه به بحث و شفاف‌سازی روابط بپردازند.

4 روز پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: مدیرکل دفتر بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره موارد مشمول واکسن آنفلوآنزا گفت: واکسن ایرانی آنفلوآنزا تفاوتی با نوع خارجی ندارد.

4 روز پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: رییس قوه قضاییه امروز با خانواده‌های محکومین امنیتی، حوادث آبان ۹۸ و جرائم عمومی دیدار کرد.

4 روز پیش

بنابر اعلام وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته ۴هزار و ۸۵۰ مبتلای جدید کرونا در کشور شناسایی شدند و متاسفانه ۹۶ بیمار نیز جان خود را از دست دادند.

4 روز پیش

ایرنا نوشت: رئیس پلیس فتا ناجا اعلام کرد: آبان ماه امسال، اعضای ۶ باند فعال در حوزه شرط‌بندی و قمار در سراسر کشور، توسط کارشناسان پلیس فتا شناسایی و دستگیر شدند.

4 روز پیش

ایسنا نوشت: وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه پیک کرونا در کشور فروکش کرده ولی باید بدانیم که همیشه احتمال پیک بعدی وجود دارد.

4 روز پیش

ایمنا نوشت: محققان معتقدند که گرم شدن آب‌ها باعث می‌شود پرندگان برای دریافت غذای بیشتر مهاجرت کنند، استرس بیشتری داشته باشند و روابط عاشقانه آن‌ها خراب شود.

4 روز پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: یک مطالعه پزشکی تازه نشان داده است که سطوح پایین ویتامین D خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

4 روز پیش

ایسنا نوشت: مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان ورزش شهرداری تهران اعلام کرد: فعالیت ۱۲۰۰ ایستگاه ورزش شهروندی در بوستان های پایتخت به دلیل تشدید آلودگی هوا از روز پنج شنبه چهارم آذرماه تا اطلاع بعدی متوقف شد.

4 روز پیش

فردی به دلیل عدم بازگشت هدیه‌ای که به داماد داده بود از او شکایت کرد.

5 روز پیش

وکیل حجت الاسلام و المسلمین علی‌اکبر ناطق‌نوری از به نتیجه رسیدن شکایت موکلش از حمید رسایی به دلیل ایراد اتهاماتی در خلال رسیدگی به پرونده اکبر طبری خبر داد و گفت: حمید رسایی به "نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی " در دادگاه بدوی محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر دادسرای ویژه روحانیت نیز عینا تایید گردید.

5 روز پیش

تسنیم نوشت: سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تصمیمات عجولانه گرفت، گفت: در این زمینه کمیسیون نیز تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا است.

5 روز پیش

بیشتر...