5 روز پیش
2 بازدید

قفسه‌های داروخانه‌ها به جای دارو، انباشته از گرد و خاک است - نظام سلامت

قفسه‌های داروخانه‌ها به جای دارو، انباشته از گرد و خاک است

سلامت نیوز:مسوول فني داروخانه‌اي در شمال تهران، نسخه مشتري را مي‌آورد با سه ورق قرص و روي سه رديف از نوشته‌هاي نسخه، خط مي‌كشد و رو به مشتري مي‌گويد: «اينها اصلا موجود نيست. اگر هم بود، تحت پوشش بيمه نبود و بايد با قيمت آزاد تهيه مي‌شد.»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،مسوول فني سه ورق قرص را داخل كيسه پلاستيكي مي‌اندازد و مي‌گويد: «دكتر 100 عدد نوشته ولي اين دارو سهميه‌بندي شده و به هر مشتري بيشتر از 30 قرص نمي‌توانيم بدهيم. بايد هر 10 روز يك‌بار نسخه بياوريد و باقي دارو را بگيريد.»اعلام كمبودهاي دارويي، چند وقتي است كه به خط قرمز مسوولان حوزه سلامت تبديل شده است.

مسوولان جديد جمعيت هلال‌‌احمر كه از جمله نهادهاي داراي مجوز واردات دارو هستند، ظرف روزهاي اخير به كل منكر هرگونه كمبود دارويي شده‌اند در حالي كه قفسه‌هاي داروخانه‌ها، در حال خالي شدن از داروهاي حياتي است. وزير و معاونان وزارت بهداشت هم، فعلا فقط درباره «كرونا» و «پروتكل بهداشتي» حرف مي‌زنند و انگار موجودي و ذخاير دارو، تكميل است و خط توليد داخلي با ظرفيت صددرصدي در حال كار است و واردات دارو و مواد اوليه هم برقرار است و دسترسي به مهم‌ترين كالاي استراتژيك كشور، هيچ مشكلي ندارد.

در مقابل اين حجم انكار و بي‌تفاوتي، صاحب يك داروخانه در مركز تهران از تغيير و افزايش هفته‌اي قيمت داروها خبر مي‌دهد و ضمن آنكه در مزاحي تلخ مي‌گويد: «بايد يك كارمند جديد استخدام كنيم كه هر هفته، قيمت فاكتورها و درصد افزايش قيمت را محاسبه كند تا با فروش به قيمت قديمي هفته قبل، سرمان كلاه نرود.»

با ذكر مصداق از افزايش چراغ خاموش قيمت دارو مي‌گويد كه به ‌طور متوسط، قيمت دارو ظرف هفته‌هاي گذشته حدود 300درصد افزايش قيمت داشته و از قيمت آسپرين 80 ايراني مثال مي‌زند كه از 12 هزار و 500 تومان به 40 هزار تومان افزايش يافته است. مثال‌هاي ديگري هم دارد از جمله اينكه قيمت آنتي‌بيوتيك‌ها 30درصد افزايش يافته و تاكيد مي‌كند اين افزايش قيمت، فقط مربوط به داروهاي ايراني بوده چون داروي خارجي الان اصلا امكان واردات ندارد.

چرا ندارد؟ مسوول يكي از شركت‌هاي وارد‌كننده دارو جواب اين سوال را مي‌دهد: «شركت‌هاي خارجي ديگر به ما دارو نمي‌فروشند. مي‌گويند شما تحريم هستيد و ما اجازه فروش دارو به شما نداريم. البته اگر هم مي‌فروختند، ارزي نداريم كه بتوانيم با آن دارو بخريم.»اين مسوول شركت وارد‌كننده دارو به عنوان مصداق اشاره مي‌كند كه ظرف چند ماه گذشته، فروش داروي «ادويل» (نام تجاري يك داروي مسكن) و «گلوكوفاژ» (يكي از داروهاي بيماران ديابتي) به واردكنندگان ايراني ممنوع شده و جواب فروشندگان هم، دليلي جز تحريم ايران و نگراني از مجازات‌هاي امريكا نبوده است.

مسوولان فني داروخانه‌ها اما فهرست‌هاي مفصل‌تري از داروهاي ناياب و كمياب در دست دارند. مسوول فني يكي از داروخانه‌هاي شرق تهران به «اعتماد» مي‌گويد كه هفته‌هاست سهميه بسيار كمي از داروهاي هورموني، داروهاي قلبي و داروهاي تنفسي دريافت مي‌كنند به‌گونه‌اي كه ناچار شده‌اند براي بسياري از داروهاي پرمصرف حياتي همچون داروهاي قلبي و رقيق‌كننده خون، محدوديت توزيع قائل شوند به اين نحو كه به هر بيمار، تعدادي بسيار كمتر از مندرجات نسخه پزشك معالج دارو بدهند تا براي تمام مراجعان، امكان دسترسي به دارو مهيا باشد و در عوض از همه مراجعان بخواهند كه نسخه خود را حداقل هفته‌اي يك‌بار تمديد كنند تا تحويل باقي داروي مورد نياز هم امكان‌پذير شود.

اين مسوول فني در جواب تاييد مي‌كند كه با اين رويه، بيماران حتما هزينه بيشتري متحمل مي‌شوند چون مثلا براي دريافت يك بسته 100تايي از قرص «پلاويكس» كه مشمول سهميه‌بندي به دليل كمبود است، بايد سه‌بار هزينه ويزيت براي تجديد نسخه بدهند چون داروخانه‌داران ناچار شده‌اند براي جلوگيري از نشت دارو به بازار آزاد، اين دارو را صرفا به ‌ازاي تحويل نسخه با تاريخ روز عرضه كنند. شرايط امروز دسترسي به دارو در ايران بي‌شباهت به ماه‌هاي پاياني دولت دهم نيست.

از نيمه دوم سال 1391، به دنبال افزايش قيمت ارز و تشديد تحريم‌ها، دولت توزيع ارز دولتي را براي گروه‌هاي كالايي دهگانه، سهميه‌بندي كرد و دارو، با وجود آنكه در اين اولويت دهگانه قرار گرفت، اما كمبود دارو و ناياب شدن بسياري اقلام دارويي به دليل امتناع شركت‌هاي توليد‌كننده خارجي از همكاري با ايران، دسترسي بيماران به داروهاي پرمصرف وارداتي و حياتي را بسيار محدود كرد به‌گونه‌اي كه در همان زمان، مشاهدات از داروخانه 13 آبان كه از جمله داروخانه‌هاي پرمراجعه براي دريافت داروهاي گرانقيمت يارانه‌اي و حياتي است، نشان مي‌داد كه مبتلايان بيماري‌هاي خاص و صعب‌العلاج، به دليل كمبود شديد دارو، ناچار بودند يك روز در ميان و از راه‌هاي بسيار دور خود را به داروخانه برسانند تا سهميه داروي خود را به صورت روزانه خريداري كنند.

حالا مشكل، چندوجهي است. مشكل امروز، همزماني كمبود دارو به دليل شدت يافتن تحريم‌ها با كاهش شديد درآمد‌هاي ارزي دولت و اتمام ذخاير ارزي است. چند روز قبل رييس اتاق بازرگاني ايران و چين اعلام كرد:

«آمار 6 ‌ماهه ابتداي امسال نشان مي‌دهد تا پايان سال احتمالا 30 ميليارد دلار درآمد حاصل از صادرات غيرنفتي داشته باشيم، در صورتي كه اين رقم در سال گذشته به 40 ميليارد دلار مي‌رسيد. درنتيجه در سال جاري و در بهترين حالت 35 تا 40 ميليارد دلار درآمد ارزي خواهيم داشت در صورتي‌ كه مصارف ارزي ما در صرفه‌جويانه‌ترين حالت بالاي 50 ميليارد دلار است اما درآمد نفتي ايران در سال جاري در خوش‌بينانه‌ترين حالت به 5 ميليارد دلار خواهد رسيد.»كاهش ذخاير ارزي، به كل اقتصاد كشور آسيب مي‌زند اما فعلا صحبت از وضعيت تامين و دسترسي به داروست كه حرف‌هاي داروخانه‌داران تهران نشان مي‌دهد وضعيت دسترسي به اين كالاي حياتي به هيچ‌وجه خوب نيست.

مسوول فني يك داروخانه مي‌گويد: «دارو تنها كالايي است كه نمي‌شود نخريد. بيمار، حاضر است تمام زندگي‌اش را بفروشد كه دارو تهيه كند. پس بايد منتظر سقوط معيشتي بسياري از بيماران باشيم؛ شرايطي بدتر از سال 90 و 91 كه بيماران به خاطر هزينه درمان، فرش و خانه‌شان را هم مي‌فروختند.»ظرف يك سال گذشته و به دنبال شدت نوسانات اقتصادي و از جمله افزايش نرخ تورم و اوج افسار گسيخته قيمت ارز، صاحبان 10 داروخانه در شهر تهران ورشكست شده و به دليل ناتواني از تامين هزينه نگهداشت محل كسب، ملك را به مالك تحويل داده‌اند.

اين داروخانه‌ها در خيابان‌هاي پررونق و پرتردد شهر بودند؛ در بلوار كشاورز، خيابان عراقي، خيابان پاسداران، ميدان تجريش، خيابان نواب و... مالك يكي از داروخانه‌هاي تعطيل شده مي‌گويد، آخرين رقم اجاره ماهانه كه از مستاجرانش مي‌گرفته، 25 ميليون تومان بوده است. صاحب يك داروخانه در شمال تهران به «اعتماد» مي‌گويد: «در شرايط اقتصادي امروز كشور و با رقم فعلي دستمزدها و هزينه‌هاي جاري و اجاره‌بهاي ملك تجاري، داروخانه بخش خصوصي اگر نتواند روزي 7 ميليون تومان فروش داشته باشد، ورشكست مي‌شود.

تا دو سال گذشته، بيشترين درآمد نقد و آني داروخانه‌هاي بخش خصوصي از محل فروش لوازم آرايشي بهداشتي بود چون بيمه‌ها هميشه به داروخانه‌ها بدهكارند و بنابراين، نقدينگي صاحب داروخانه هميشه چند ماه در سازمان‌هاي بيمه‌گر بلوكه مي‌شود. از دو سال قبل كه واردات لوازم آرايشي بهداشتي ممنوع شد و قدرت اقتصادي مردم هم كاهش يافت، همان اقلام موجود آرايشي بهداشتي داروخانه هم فروش نمي‌رود چون مردم حالا ترجيح‌شان به خريد كالاهاي بسيار ضروري است و لوازم آرايشي بهداشتي خارجي، جز براي عده‌اي معدود، اولويت زندگي و سبد خانوار نيست.

البته سازمان غذا و دارو اخيرا، قيمت داروي ايراني را بدون اعلام قبلي افزايش داده و هر چند روز يك‌بار، قيمت اقلام دارويي با افزايش اعلام نشده به دست ما مي‌رسد ولي اين افزايش، جبران هزينه‌هاي ما نيست و ماه‌هاست كه درآمد و مخارج داروخانه‌هاي خصوصي هيچ همخواني ندارد.»اين صاحب داروخانه به مي‌گويد كه انباشت مطالبات داروخانه‌داران در سازمان‌هاي بيمه‌گر يك مشكل هميشگي بوده و تازگي ندارد و از بيمه سلامت و سازمان تامين اجتماعي و بيمه نيروهاي مسلح و بنياد شهيد به عنوان بدحساب‌ترين سازمان‌هاي بيمه‌گر نام مي‌برد اما اين تاكيد را هم دارد كه بيمه‌ها هم پولي براي تسويه بدهي‌هاي‌شان ندارند و مثالي مي‌آورد از شنيده‌هاي چند روز قبلش در يكي از سازمان‌هاي بيمه‌گر: «مدير اين سازمان بيمه‌گر به من مي‌گفت تو آمده‌اي براي تسويه طلب 15 ميليون توماني.

ما بايد بدهي‌هاي 50 ميليارد توماني‌مان را تسويه كنيم. تا دو سال قبل، ما هر 6 ماه يك‌بار از دولت بودجه مي‌گرفتيم و برنامه‌ريزي‌هاي‌مان بلندمدت بود. حالا دولت روزانه به ما پول مي‌دهد و اين‌طوري حتي براي هفته بعد هم نمي‌توانيم پيش‌بيني داشته باشيم.»اين صاحب داروخانه، ورشكستگي داروخانه‌ها با اين شرايط اقتصادي را عجيب نمي‌بيند و مي‌گويد:

«شما به عنوان يك بيمار به داروخانه من مي‌آييد و من از 5 قلم نسخه شما، فقط 2 قلم دارو را دارم. پس شما ترجيح مي‌دهيد به داروخانه ديگري برويد و معمولا ترجيح مردم اين است كه به داروخانه‌هاي دولتي بروند كه موجودي دارويي‌شان معمولا تكميل است. از دست دادن مشتري، مساوي است با ورشكستگي.

امروز حداقل 30 قلم داروي ايراني در داروخانه دچار كمبود است يا ماه‌هاست كه در داروخانه‌هاي بخش خصوصي توزيع نشده ولي همين اقلام به فراواني در داروخانه‌هاي دولتي موجود است. اين تبعيض كه دولت در توزيع دارو اعمال كرده دليل اصلي ورشكستگي داروخانه‌هاي بخش خصوصي است.»#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


مطالب پیشنهادی

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

با مسیح مهاجری؛ از دلتنگی برای هاشمی تا اختلافات در حزب جمهوری

حجت الاسلام مسیح مهاجری می گوید: آقای هاشمی در سال‌های آخر عمر خودشان هیچ نفوذی به عنوان لابی در شورای نگهبان نداشتند و حتی خیلی از افراد به دلیل ارتباط با آقای هاشمی رد صلاحیت می‌شدند؛ شما فکر می‌کنید اگر آقای هاشمی بودند با لابی کردن در شورای نگهبان صلاحیت افرادی می‌شد تأیید شود؟ خیر برعکس بود.

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

۳ اولویت مهم پارلمان یازدهم و یک نگرانی

این روزها با اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این پرسش در اذهان عمومی مطرح است که نمایندگان این دوره می‌بایست بر چه موضوعاتی متمرکز باشند و چه اولویت‌هایی را برای تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشند.

موفقیت حقوقی و مهم ایران در از بین بردن توقیف ۱.۶ میلیارد دلار /رسیدگی روند درخواست از صندوق بین‌المللی پول از سوی رئیس جمهور

رئیس جمهور درگفت وگو با رئیس کل بانک مرکزی به بررسی روند درخواست وام از صندوق بین المللی پول، پرداخت.

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

لایحه بودجه ۹۹ پس از ماه‌ها بررسی، امروز از سوی نمایندگان رد شد، اما باید دید که قوای مجریه و مقننه چه تصمیمی برای آن خواهند گرفت.

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

پیوند سیاسی-فراکسیونی احمدی‌نژادی‌ها و پایداری‌ها در مجلس یازدهم؟

قبضه مجلس یازدهم در دست اصولگرایان اما و اگرها را درباره آرایش سیاسی و فراکسیونی این مجلس بیشتر کرد و این سوال مطرح می‌شود که آیا قرار است تنها یک فراکسیون سیاسی و اکثریت میدان‌دار باشد؟!

نکات تهیه بستنی | هر آنچه را که باید در مورد نکات تهیه بستنی و خوردن ان بدانید

نکات تهیه بستنی و آشنایی با نکات تهیه بستنی و خواص بستنی و نحوه درست کردن بستنی و چگونه بستنی درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

چه کسی کشتی طوفان‌زده وزارت کشاورزی را به ساحل می‌رساند؟

چند ماهی است که گمانه زنی برای سکانداری وزارت جهاد کشاورزی بدون نتیجه ادامه دارد.

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم | چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و مصرف کنیم

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و بو بدهیم و نکات درست کردن بادام و عسلی کردن بادام را در پرشین وی بخوانید

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

مصوبه مهم دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال ۹۹

در جلسه امروز هیئت وزیران، که به ریاست حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹ مشخص شد.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

مطالب مرتبط

دیابت و ورزش

درمان کمر درد باورزش

فواید و مضرات تردمیل

فیزیوتراپی ورزشی

6 ورزش ضدآرتروز