شهرآرانیوز |
۱ هفته پیش

مرگ اصالت زندگی شهرآرانیوز

مرگ و اصالت زندگی
دکتر مهراب صادق نیا - عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب

پدرم نماز مغرب و عشایش را تمام کرده، ولی همچنان روی سجاده‌اش نشسته است و دعا می‌کند. دعا‌های او ساده و بی‌پیرایه‌اند. دعا می‌کند باران بیاید، آبرویی از کسی ریخته نشود، رزق حلال نصیبش شود، تنش سالم باشد و عاقبتش خیر، و‌... دعاهایش که تمام می‌شود، شروع می‌کند برای مرده‌ها دعا‌کردن.

بلند‌بلند نام امواتی را که می‌شناسد، ردیف می‌کند و برای همه طلب بخشایش و مغفرت می‌کند. از پدر و مادرش گرفته تا همسایه‌های قدیم و جدیدی که دستشان از دنیا کوتاه شده است. از کسانی اسم می‌برد که چهل‌پنجاه‌سال پیش سلام‌و‌علیکی با او داشته است یا به قول خودش، دِینی به گردنش دارند.

اسم‌ها که تمام می‌شود، برای اینکه کسی را از قلم نینداخته باشد، سر آخر می‌گوید «هر کس را که حقی و یا حقوقی به گردن من دارد، ببخش و بیامرز.» چه دعا‌های خوبی هم برایشان می‌کند. دعا می‌کند «خدایا ازشان راضی باش! هر چه از دستشان بر‌می‌آمده خوبی کرده‌اند؛ تو هم از گناهانشان درگذر.» بعد هم برای همه آن‌ها فاتحه‌ای می‌خواند و می‌گوید «خدایا همه‌شان را بر سفره پیامبر و خاندانش میهمان کن.» این مراسم که بیش از ۲۰ دقیقه به درازا می‌کشد، کار هر‌شب اوست.

برای پدر هشتاد‌و‌هفت‌ساله من، جهان مرده‌ها، جهان رحم است و رحمت. تا یادم هست اموات پدرم بخشی از خانواده ما بوده‌اند. بعد از هر وعده غذا یک «خدایا شکر» می‌گوید و شروع می‌کند به فاتحه‌خواندن برای به قول خودش «اولیا و انبیا و شهدای دشت کربلا و پدر و مادر و برادر‌ها و خواهرش.» او با یاد درگذشتگان خود، از امر قدسی تجربه عمیق‌تری می‌یابد.

این مهم‌ترین کارکرد مرگ برای زندگی است. مرگ و مردن، ما را از جهان ماده رها می‌کنند. به ما کمک می‌کنند تا تجربه‌های ناب‌تری از امر مقدس داشته باشیم. آن‌ها که با مرگ مواجهه نزدیک‌تری داشته‌اند، اخم و تَخم زیستن را یک شوخی زودگذر می‌دانند. به قول هایدگر، جهان زندگان بدون اندیشیدن به مرگ از اصالت خود تهی می‌شود. زندگی بدون اندیشیدن به مرگ، از معنای اصلی خود به دور است. آنان که به مرگ فکر نمی‌کنند، تمرکز خود را بر هسته زندگی از کف می‌دهند.

عضو شوید:آخرین اخبار کشور را در این صفحه اینستاگرام دنبال کنید#‌اخبار #‌مشهد منبع: شهرآرانیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تشکیل اتاق فکر با حضور نخبگان و صاحب نظران در مناطق آزاد با هدف کاهش آسیب های اجتماعی در دستور کار دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور قرار گرفت.

نیم ساعت پیش

برگزیدگان جشنواره سراسری گوهر فاطمی در رشته های "عکاسی، خوشنویسی، شعر و داستان، طراحی، مقاله و پژوهش، نماهنگ و موشن گرافیک، نقاشی کودکان و نمایشگاه آب و آیینه" معرفی و تجلیل شدند.

1 ساعت پیش

مردم به دلیل انحصاری بودن خودرو در کشور راهی جز اقبال به سمت محصولات داخلی ندارند از این رو قیمت انواع خودرو همواره برای مشتریان از اهمیت زیادی برخوردار است.

1 ساعت پیش

قرار است در این بازی، بانوان هم در استادیوم حضور پیدا کنند.

1 ساعت پیش

بازسازی و نوسازی کارخانه ایزوگام واقع در شهرک صنعتی اشتهارد موجب شکسته شدن رکورد تولید ماهیانه این کارخانه شد.

1 ساعت پیش

سود خالص شرکت صنایع خاک چینی ایران ۱۳درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش یافت.

1 ساعت پیش

پیشتر گمانه‌زنی‌هایی درباره برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام و پایان دور هشتم مذاکرات مطرح بود اما پیگیری‌های به عمل‌آمده حاکیست که این موضوع فعلا در دستور کار اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک نیست.

2 ساعت پیش

هم‌وطنان عزیز توجه داشته باشند در صورت دریافت این چنین پیامک‌هایی، عجولانه عمل نکرده و اقدام به ثبت‌نام و ارسال اطلاعات هویتی خود نکنند."

3 ساعت پیش

نیروهای انتظامی و اطلاعاتی شهرستان اردستان با اشراف کامل در کوتاه‌ترین زمان این شخص هتاک را دستگیر کردند و تحویل مراجع قضایی دادند و روانه زندان شد.

3 ساعت پیش

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که دیپلمات های ایرانی پس از شش سال وقفه در نشست سازمان همکاری اسلامی در عربستان شرکت می کنند.

3 ساعت پیش

پاپ در سخنرانی و دعای هفتگی خود در میدان سنت پیتر خواستار انجام مذاکره برای خاموش کردن آتش بحران اوکراین شد.

3 ساعت پیش

جامعه ملی بسکتبال طی اقدامی ارزشمند مبلغی را به عنوان کمک برای خانواده داور فقید جمع‌آوری کردند.

3 ساعت پیش

این شخص برای گرفتن قسط سوم تسهیلات خود به بنیاد مسکن استان مراجعه کرده و ظاهرا بعد از درگیری با یکی از کارمندان بنیاد اقدام به خودسورزی می‌کند.

4 ساعت پیش

متخصصان اظهار داشتند که باید برای تسریع روند واکسیناسیون در زنان باردار که میزان واکسیناسیون در میان آنها بسیار کمتر از عموم زنان است، اقدامات بیشتری انجام شود.

4 ساعت پیش

به نظر می‌رسد دلار آمریکا نمی‌تواند ذخیره‌ای مطمئن برای کشور‌ها باشد و روز به روز از نقش آن در بین کشور‌های دیگر کاسته می‌شود، از این رو کشور‌های مختلف میل به افزایش ذخیره طلا پیدا کرده اند.

4 ساعت پیش

بیشتر...