خبرآنلاین |
2 ماه پیش

جمعیت سالمندی در حال زنانه شدن است خبرآنلاین

جمعیت سالمندی در حال زنانه شدن است

ایسنا نوشت: کارشناس امور سالمندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بررسی‌های مطالعات حوزه سالمندشناسی نشان از آن دارد که جمعیت سالمندی در حال زنانه شدن و تعداد زنان سالمند خودسرپرست در حال افزایش است.

صدف جفره روز چهارنشبه ۱۳ مهر اظهار کرد: بنابراین می‌توان گفت که بی‌علت نیست که شعار روز جهانی سالمند در امسال (۱۴۰۱) "تاب‌آوری و مشارکت زنان" اهتمام ویژه‌ای به زنان سالمند داشته است. البته این به معنای بی‌توجهی به مردان سالمند نیست.

وی بابیان اینکه در سیاست‌گذاری‌های اجتماعی و فرهنگی، توجه به منابع در اختیار سالمندان بیشتر از قبل احساس می‌شود افزود: سال‌هایی که گذشت سالمندان، اتفاق‌های تلخ و فراموش‌نشدنی اعم از مرگ و میر عزیزان، ابتلا به کووید و حتی دوران قرنطینه را تجربه کردند که این تنوع در تعداد استرس‌ها در دوران سالمندی، توجه به مقوله سلامت روان به‌خصوص تاب‌آوری را در دوره سالمندی به یک ضرورت تبدیل کرده است.

کارشناس امور سالمندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: در سالمندان تفکر تاب‌آوری به آن‌ها توانایی رویارویی با سختی‌ها و مصائب را داده و در دنیای پرآشوب و باوجود تغییرات و بیماری‌های مزمن، به آن‌ها امکان رشد را می‌دهد.

وی افزود: تاب‌آوری ظرفیتی مولد است که باعث سلامتی و عملکرد خوب در مواجه با مشکلات، بیماری‌ها و از دست دادن‌ها می‌شود.

این کارشناس بهداشتی بیان کرد: برخی از پژوهش‌هایی که تاکنون در رابطه با تاب‌آوری صورت گرفته‌اند عواملی نظیر سن، جنس، محل سکونت شهری روستایی، عضویت در کانون‌های بازنشستگی و گروه‌های مجازی، ویژگی‌های شخصیتی فرد سالمند، میزان درآمد و سطح تحصیلات را در پیش‌بینی یا افزایش تاب‌آوری سالمندان مؤثر می‌دانند.

کارشناس امور سالمندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: افراد متخصص اعم از کارشناسان سلامت روان و بهداشتی می‌توانند فرایند تاب‌آوری را به سالمندان آموزش دهند؛ همچنین به فعالیت‌ها و سرگرمی‌های تازه روی آورده و دوستی‌های تازه برقرار کنند، معنویت و دینداری را در خود تقویت کنند، ورزش و فعالیت بدنی را زیر نظر پزشک خود انجام دهند.

وی افزود: علاوه بر این انجام فعالیت‌های نظیر موسیقی گوش کردن، احساسات خود را بیان کردن، کاهش انتظارات از خود، تنظیم برنامه روزانه مراقبت از خود و ذهن آگاهی و یا مدیتیشن و ... همگی از جمله عوامل بهبود بخش بشمار می‌آیند.

جفره خاطرنشان کرد: نهایتاً به‌منظور افزایش میزان مشارکت زنان و ارتقاء تاب‌آوری اجتماعی می‌توان اذعان داشت که تغییر ذهنیت و باورهای غلط نسبت به زنان سالمند و تقویت حس اعتمادبه‌نفس، خود ابرازی، مشارکت‌جویی به‌منظور شکوفاسازی استعدادهای نهفته و ارتقاء مشارکت این گروه سنی در هر جامعه‌ای می‌تواند منجر به ارتقاء روحیه مقابله و تاب‌آوری سالمندان در برابر مشکلات و بیماری شایع این دروان و همچنین کاهش احساس ناتوانی و آسیب‌پذیری در آنان شود.

بیشتر بخوانید:

تعداد زنان سالمند تنها در کشور ۲ برابر مردان است

۲۳۳۲۳۳#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایران نوشت: اسفند سال 1400 با گزارش یک نزاع جمعی در ورامین مأموران به محل درگیری رفته و مشخص شد که پسر جوانی به نام شاهرخ با ضربه چاقو فردی را به نام بهروز مجروح کرده و پس از آن متواری شده است.

21 ساعت پیش

سیناپرس نوشت: پس از همه گیری کرونا در جهان، شاهد این مساله هستیم که شیوع برخی از عفونت ها در سراسر جهان ادامه دارد. اخیراً نوعی عفونت استرپتوکوک A که منجر به مخملک می شود در کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس گزارش شده است.

13 ساعت پیش

ایسنا نوشت: رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت درباره اخبار مبنی بر وجود ابر متان در جنوب تهران، گفت: در این زمینه وزارت بهداشت در حال مطالعه است و هنوز نتیجه قطعی به دست نیامده است، اما باید بدانیم این گاز علاوه بر تاثیر بر گرمایش جهانی، برای سلامت انسان هم خطرناک است.

20 ساعت پیش

ظهر ۱۶ آذر پیام هشدار زلزله به تلفن همراه برخی از شهروندان ارسال شد.

15 ساعت پیش

صبح چهارشنبه شانزدهم آذر ماه روزی که رییسی به دانشگاه تهران رفته بود، در مجلس بهارستان جلسه دفاع از وزیر راه برقرار بود مردم به فکر مشکلات زندگی شان یکباره دارندگان گوشی های اندروید با یک پیام احتمال وقوع زلزله شوکه شدند.پیامی که مشخص شد حاصل اشتباه همراه اول است.

6 ساعت پیش

ایران نوشت:مرد جنایتکار که 20 سال قبل یک مادر و 3 دخترش را در شهرستان رامسر به قتل رسانده و از کشور خارج شده بود با هوشیاری و تلاش کارآگاهان جرایم جنایی پلیس آگاهی استان هرمزگان در شهرستان سیریک شناسایی و دستگیر شد.

22 ساعت پیش

بیتوته نوشت: اگر در خانواده شما سابقه ابتلا به بیرون زدگی دیسک کمر و بخصوص جراحی آن وجود دارد، شما بیشتر از افراد دیگر نیاز به پرهیز از فشارهای فیزیکی و جلوگیری از اضافه وزن دارید.

18 ساعت پیش

استخوان فک باستانی که قبلا تصور می شد متعلق به یک نئاندرتال است ممکن است باعث تجدید نظر در تاریخ انسان مدرن در اروپا شود.

15 ساعت پیش

ایسنا نوشت: متخصصان درباره تاثیر تغییرات اقلیمی و احتمال غرق شدن آثار تاریخی مشهور، از جمله «ابوالهول» و «اهرام» سه‌گانه مصر تا پایان قرن جاری هشدار دادند.

15 ساعت پیش

بیشتر...