خبرگزاری رضوی |
۳ هفته پیش

دستور رییس دادگستری استان تهران برای رسیدگی پرونده خودروهای توقیفی رضوی

دستور رییس دادگستری استان تهران برای بررسی پرونده خودروهای توقیفی
به گزارشخبرگزاری رضوی،از دادگستری کل استان تهران، علی القاصی مهر صبح پنجشنبه به طور سرزده از انبار و پارکینگ شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در غرب استان تهران بازدید کرد.
رییس کل دادگستری استان تهران ضمن حضور سرزده در انبار و پارکینگ شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در غرب استان تهران از خودروهای رسوبی در این پارکینگ بازدید و علل نگهداری این میزان از خودرو را از مسئولین حاضر جویا شد.
وی در حاشیه این بازدید اظهار داشت: بنا به دستور رییس قوه قضاییه مبنی بر اینکه وضعیت همه پارکینگ‌های محل نگهداری وسایل نقلیه توقیفی باید بررسی شود و در راستای پیگیری حقوق عامه و نظارت بر نگهداری اموال متعلق به بیت المال و دولت در استان تهران این موضوع به طور مستمر در دستور کار قرار دارد.
القاصی مهر افزود: امروز از سه مجموعه پارکینگی محل نگهداری وسایل نقلیه توقیفی به همراه همکاران بازدید انجام شد که مجموعه اول پارکینگ شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر غرب استان تهران بود که جزو بخش عمده این پارکینگ‌ها محسوب می‌شود و چند سوله مسقف داشت؛ با وجود اینکه محل نگهداری اغلب وسایل نقلیه توقیفی مناسب بود، ولی تعدادی از خودروها در فضای باز قرار داشتند که در معرض آسیب بودند.
رییس کل دادگستری استان تهران ادامه داد: هدف از این بازدید اطلاع دقیق و مستقیم از وضعیت نگهداری خودروها و موتور سیکلت‌هایی است که به دلیل حمل مواد مخدر، ارتباط با موادمخدر یا اموال مربوط به قاچاقچیان موادمخدر توقیف شده اند.
وی گفت: ماموریت اصلی این بازدید بررسی شرایط نگهداری وسایل نقلیه، تعیین تکلیف سریع و در چارچوب قانون، نظارت بر روند رسیدگی‌های قضایی، مسئولیت و وظیفه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در خصوص نگهداری و فروش این وسایل نقلیه است.
القاصی مهر افزود: گزارش‌هایی در مورد نگهداری این خودروها در پارکینگ ویژه غرب استان تهران داشتیم. بنابراین ضرورت داشت از نزدیک وضعیت نگهداری، علت توقیف و دلیل ماندگاری وسایل نقلیه توقیفی را بررسی کنیم. بنابراین طبق آمار به دست آمده در بازدید از پارکینگ مسقف مشخص شد ۷۴۷ دستگاه خودرو توقیف بوده است.
رییس کل دادگستری استان تهران گفت: در این بازدید مشخص شد برخی از خودروها مربوط به سال‌های گذشته است؛ هیچ توجیهی ندارد که یک خودرو چندین سال در پارکینگ شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر نگهداری شود؛ به همین منظور دستور بررسی پرونده تعدادی از خودروها صادر شد.
القاصی مهر اظهار داشت: به همه روسای دادگستری‌ها، دادستان ها، قضات دادگاه‌های انقلاب ماموریت می‌دهیم که تمامی پرونده این خودروها را تک به تک بررسی و بازبینی کنند.
وی افزود: پارکینگ دوم زیر نظر بنیاد تعاون فراجا بود که با مشارکت بخش خصوصی اداره می‌شود؛ به طوری که تعداد زیادی از خودروها و موتورسیکلت‌های مردم که به جهات قانونی توقیف شده بود یا اینکه سرقتی بودند در این پارکینگ رو باز قرار داشتند.
رییس کل دادگستری استان تهران گفت: مدت زمان نگهداری برخی از خودروها و موتور سیکلت‌های توقیفی در پارکینگ دوم قدمت پنج تا ۱۰ ساله داشت؛ به طوری که بعضی از وسایل نقلیه به دلیل فضای باز آسیب جدی دیده اند.
القاصی مهر اظهار داشت: پارکینگ سوم نیز مربوط به شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر غرب استان تهران بود با این تفاوت که این پارکینگ رو باز است و بخشی از خودرو ها، موتورسیکلت‌ها و ماشین‌های سنگین نیز در این مکان توقیف شده بودند که وضعیت نگهداری این پارکینگ باید بررسی شود، زیرا برخی از خودروها که توقیف آن‌ها طولانی شده، ممکن است دچار خسارت شده باشد.
وی ادامه داد: در مجموعه بازدیدهایی که امروز صورت گرفت، مقرر شد همکاران از شعب و مراجع مربوطه وضعیت پرونده قضایی تمامی خودروهای موجود در هر سه پارکینگ را براساس آمار استخراج کنند تا با بررسی آخرین وضعیت پرونده‌ها مشخص شود علت ماندگاری و توقیف این خودروها مربوط به رسیدگی‌های قضایی است یا اینکه از نظر مرجع قضایی تعیین تکلیف شده، ولی در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تشریفات و مراحل فروش طولانی شده است.
رییس کل دادگستری استان تهران گفت: پس از اینکه براساس آمار وضعیت پرونده قضایی همه خودروها استخراج شد، تصمیم جدیدی برای تعیین تکلیف تمامی این خودروها گرفته می‌شود.
وی افزود: در این بازدید دستوری صادر شد تا اگر برخی خودروها به دلیل ضبط و مصادره، اعتراضی به دیوان عالی کشور دارند مشخص کنند همچنین اگر در مواردی اعتراض ثالث نسبت به خود خودروها شده است، وضعیت پرونده فرد معترض ثالث خارج از نوبت بررسی و تعیین تکلیف شود.
القاصی مهر تاکید کرد: مقرر شد برای وسایل نقلیه‌ای که مربوط به اموال قاچاقچیان مواد مخدر بوده و در حین حمل مواد مخدر توقیف نشده اند، پرونده تشکیل شود و باید در راستای بحث مسائل پولشویی تشکیل و تعیین تکلیف شود؛ همچنین در خصوص وضعیت اموال (مشروع یا نامشروع) رسیدگی صورت گیرد.
رییس کل دادگستری استان تهران گفت: هفته آینده جلسه‌ای با حضور همه مسئولان دستگاه‌های ذی ربط شورای هماهنگی، مجموعه پلیس، همکاران قضایی در دادسراها و دادگاه‌های انقلاب و اجرای احکام به صورت کارشناسی برگزار می‌شود و امروز طی دستور صادره مقرر شد اطلاعات خودروهای توقیفی و موتور سیکلت‌ها و اموالی را که به همراه خودروهای توقیفی ضبط شده است، جمع آوری کنند تا بتوانیم تصمیماتی سریع در راستای تعیین تکلیف صادر کنیم.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...