خبرگزاری تسنیم |
۱ هفته پیش

آخرین اخبار بارش های سیل آسا در لرستان راه ارتباطی 230 روستای الیگودرز قطع شد مسدود شدن آزادراه خرم آباد پل زال اخبار لرستان اخبار استانها تسنی


آخرین اخبار بارش‌های سیل آسا در لرستان| راه ارتباطی 230 روستای الیگودرز قطع شد؛ مسدود شدن آزادراه خرم‌آباد- پل زال

گروه استان‌ها ـ تداوم بارش‌های باران و برف در چند روز اخیر سبب مسدود شدن راه‌های اصلی و جاده‌های روستایی و مفقود شدن یک نفر بر اثر ریزش کوه در استان لرستان شده است.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیمازخرم‌آباد، با فعال شدن موج جدید بارشی بر آسمان استان لرستان همان‌گونه که سازمان هواشناسی هشدار سطح نارنجی را در استان اعلام کرده بود، از روز جمعه با آب‌گرفتگی معابر، ایجاد روان‌آب‌های سطحی، سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها به‌ویژه رودخانه‌های فصلی، کاهش دید و اختلال در تردد که از مهمترین مخاطرات ایجادشده توسط این سامانه در استان لرستان بوده، مواجه شده‌ایم.

کولاک برف در گردنه‌های مناطق جنوب شرقی، راه دسترسی بسیاری از روستاهای الیگودرز را قطع کرده است و هم‌اکنون در محورهای اصلی این شهرستان شاهد کولاک و باد شدید هستیم.

بارش شدید باران در شهرستان پلدختر و استان‌های جنوبی نیز سبب ریزش کوه و مسدود شدن راه ارتباطی قدیم پلدختر و مسدود شدن آزادراه خرم‌آباد ـ پل زال از روز گذشته تاکنون شده و راه ارتباطی لرستان با استان خوزستان را قطع کرده است.

براساس گزارش‌های رسیده، محور بروجرد ـ اراک در گردنه زالیان نیز به‌دلیل بارش برف و کولاک مسدود شده بود که با تلاش‌های نیروهای اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان این مسیر بازگشایی شده و اکنون در تردد در آن برقرار است.

جاده خرم‌آباد به اندیشمک به‌طور کامل بسته شد

مهدی پازوکی مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان نیز با بیان اینکه به‌دلیل بارش‌های رگباری و نقطه‌ای بخشی از آزادراه خرم‌آباد به پل زال تخریب شد گفت: بخشی از آزادراه خرم‌آباد به‌سمت اندیمشک دچار آب‌شستگی شد که دسترسی به‌سمت اندیمشک به‌طور کامل قطع شده است.

آزادراه خرم‌آباد ـ پل زال مسدود شد
بارش برف راه ارتباطی 56 روستای کوهرنگ را مسدود کرد
جاده خرم‌آباد به اندیشمک به‌طور کامل بسته شد

وی اظهار داشت: به‌دلیل شدت بارندگی و آب‌گرفتگی در سطح جاده دسترسی پلدختر به اندیمشک جاده قدیم پلدختر هم بسته شد که با کمک راهداری توانستیم ارتباط را مجدداً در محور قدیم برقرار کنیم اما ارتباط آزادراه خرم‌آباد ـ پل زال همچنان قطع است چون بخشی از این محور را سیل تخریب کرده است و عملیات بازسازی این قطعه بیش از 10 روز به طول خواهد انجامید.

پازوکی با اعلام اینکه به‌دلیل ناایمن بودن جاده قدیم از تردد خودروهای سنگین در این محور جلوگیری می‌شود ولی تردد خودروهای سواری انجام می‌شود افزود: خودروهای سنگین باید از مسیر کوهدشت به سه‌راهی بابازید و پلدختر به‌سمت استان خوزستان حرکت کنند، تا زمانی که جاده دسترسی آزادراه بازگشایی نشود قطعاً ارتباط ما برای خودروهای سنگین ناایمن است و از تردد خودروهای سنگین در این محور جلوگیری می‌شود.

مدیرکل بحران استانداری لرستان با بیان اینکه محور خرم‌آباد به بروجرد در منطقه حیراب شب گذشته به‌سبب بارش برف و کولاک برای ساعت‌ها مسدود شد عنوان کرد: با کمک عوامل راهداری این محور بازگشایی شده است و به‌جز محور خرم‌آباد به پل زال و گردنه گله بادوش الیگودرز تردد در همه محورهای استان برقرار و عادی است.

وی اضافه کرد: چون میزان بارندگی در سطح استان خیلی زیاد نبود همه شهرهای استان از نظر تهدید سیلاب ایمن هستند و به‌سبب بارش نقطه‌ای و رگباری بخشی از آزادراه خرم‌آباد به پل زال تخریب شد.

پازوکی گفت: برف و کولاک راه ارتباطی 200 روستا در شهرستان الیگودرز و 30 روستا در شهرستان ازنا را قطع کرده است و به‌سبب بارش برف در سطح این شهرستان‌ها مدارس این دو شهرستان تعطیل شد و کارمندان ادارات هم با یک ساعت تأخیر در محل کار حاضر شدند.

آزادراه خرم‌آباد ـ پل زال مسدود شد

عباس شرفی مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان نیز گفت: آزاد راه خرم‌آباد ـ پل زال بر اثر ریزش کوه مسدود شد. با توجه به بارش باران شدید حدود 20 تا 30 سانتی‌متر آب به‌روی سطح آسفالت جریان پیدا کرد که سبب ریزش کوه در کیلومتر 90 آزاد راه خرم‌آباد ـ پل زال شد.

شرفی با اشاره به محورهای جایگزین افزود: رانندگانی که از طرف اندیمشک به خرم‌آباد در حال تردد هستند می‌توانند از محور پاعلم ـ پلدختر تردد کنند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان عنوان کرد: از همان ساعت‌های اولیه مسدود شدن آزادراه تلاش عوامل آزادراه با همکاری راهداری برای بازگشایی این محور ادامه دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به شدت تخریب، برای بهسازی و برقراری تردد حداقل یک هفته زمان لازم است که در این مدت محورهای جایگزین برای خودروهای سبک محور خرم‌آباد ـ پلدختر و برای خودروهای سنگین نیز محور خرم‌آباد ـ کوهدشت ـ پلدختر ـ اندیمشک می‌شود.

سیلاب یکی از نیروهای آزادراه خرم‌آباد ـ پل زال را مفقود کرد

صارم رضایی مدیرعامل هلال احمر استان لرستان نیز با اعلام اینکه سیلاب یکی از نیروهای آزادراه خرم‌آباد ـ پل زال را مفقود کرد اظهار داشت: در بازدید از محور آزادراه خرم‌آباد ـ پل زال متأسفانه به‌دلیل حجم بالای بارندگی و آب یکی از نیروهای آزادراه که با ماشین چراغ گردان در حال رفع مشکلات آزاد‌راه بوده مفقود شده است.

وی با ابراز اینکه جست‌وجو جهت پیدا کردن فرد مفقودشده ادامه دارد اضافه کرد: از شب گذشته تاکنون 5 اکیپ هلال احمر در مسیر در جست‌وجوی فرد مفقودشده هستند که تاکنون موفق نشده‌اند و در صورت لزوم درخواست خواهیم کرد که اکیپ‌هایی از استان خوزستان نیز در این جست‌وجو کمک کنند.

مدیرعامل هلال احمر استان لرستان عنوان کرد: در کیلومتر 95 محور آزادراه خرم‌آباد ـ پل زال جاده کاملاً تخریب شده است و امکان هیچ‌گونه ترددی وجود ندارد همچنین در شهرستان الیگودرز و ازنا به‌دلیل بارش شدید برف گردنه گله بادوش، شیخان و زالیان به ماشین‌های درراه‌مانده امدادرسانی داشته‌ایم.

رضایی گفت: مشکل اساسی با توجه به حجم بالای تخریب و وجود ماشین‌های سنگین در مسیر بود که در بحث اسکان هماهنگی لازم انجام شده است و آنها را هدایت کردیم در مسیر خرم‌آباد ـ کوهدشت ـ خوزستان تردد کنند و خودروهای سبک نیز از مسیر قدیم پلدختر تردد کنند.

برف راه دسترسی روستاهای الیگودرز را قطع کرد

غلامعباس عباسی مدیر راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای الیگودرز نیز با بیان اینکه برف راه دسترسی تمام روستاهای الیگودرز را قطع کرده است گفت: هم‌اکنون در محورهای اصلی شاهد کولاک و باد شدید هستیم.

وی در رابطه با وضعیت راه‌های اصلی و روستایی این شهرستان با توجه به بارش برف اظهار داشت: راه‌های اصلی شهرستان الیگودرز هم‌اکنون باز است اما تردد وسایل نقلیه تنها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

عباسی با تصریح به اینکه اکثر محورهای شهرستان الیگودرز بیش از 50 سانتی‌متر برف دارد افزود: هم‌اکنون در این محورهای اصلی شاهد کولاک و باد شدید هستیم.

مدیر راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای الیگودرز عنوان کرد: جاده‌های اصلی را بازگشایی کردیم اما مجدداً کولاک راه را می‌بندد و نیروها همچنان مشغول برف‌روبی مسیرها هستند.

وی با اعلام اینکه راه دسترسی تمامی روستاهای الیگودرز بر اثر بارش برف شدید مسدود است گفت: بازگشایی راه‌های روستایی تا ظهر انجام می‌شود.

مدارس الیگودرز و ازنا تعطیل شد

براساس اعلام روابط عمومی آموزش و پرورش الیگودرز با تصمیم ستاد مدیریت بحران، کلاس‌های حضوری شیفت صبح مدارس ابتدایی شهر تعطیل و آموزش از طریق فضای مجازی و شبکه شاد پیگیری شد، پیش از این نیز آموزش و پرورش شهرستان ازنا اعلام کرده بود که به‌دلیل بارش برف تمامی مدارس شهرستان روز شنبه تعطیل‌اند. براساس اعلام سازمان هواشناسی فعالیت این سامانه بارشی صبح دوشنبه در استان لرستان پایان می‌یابد.

ماشاءالله نعمتی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درالیگودرز نیز در رابطه با آخرین وضعیت راه‌های اصلی و روستایی الیگودرز با توجه به بارش برف شدید اظهار داشت: برابر اعلام سازمان هواشناسی ستاد مدیریت بحران شهرستان الیگودرز بلافاصله تشکیل شد و به همه دستگاه‌های امدادی و به‌ویژه راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اعلام شد که آمادگی کامل را برای بارش احتمالی برف داشته باشند.

وی افزود: خدا را شاکریم که شب گذشته در شهرستان الیگودرز این بارش برف صورت گرفت و در مزکز شهرستان ارتفاع برف بین 30 تا 40 سانتی‌متر و در نقاط برفگیر ما به‌ویژه گردنه‌ها ارتفاع این برف به 60 تا 70 سانتی‌متر رسید.

فرماندار الیگودرز عنوان کرد: هم‌اکنون پنج اکیپ راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ما در سطح راه‌های روستایی فعال‌اند و در حال برفروبی هستند.

وی بیان کرد: اکنون حدود 230 روستای الیگودرز به‌ویژه بخش‌های زز و ماهرو و بخش ذلقی تعدادی از روستاهای بربرود شرقی، غربی و حتی بخش مرکزی راه‌ها مسدود است که تلاش نیروهای راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای بازگشایی ادامه دارد.

نعمتی گفت: با توجه به اینکه هم‌اکنون وضعیت هوا مناسب است این احتمال وجود دارد تا ساعاتی دیگر این راه‌ها بازگشایی شوند و تلاشمان این است در کوتاه‌ترین زمان نیز این کار انجام گیرد.

وی تصریح کرد: با توجه به بارش برف سنگین در زمان حاضر ما مدارس هم شیفت صبح و هم شیفت عصر را به‌لحاظ لغزندگی‌ای که در سطح خیابان‌ها وجود دارد و به‌ویژه مدارس روستایی تعطیل اعلام کردیم.

انتهای پیام/642/ع+#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

همزمان با افتتاح مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی در اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی بستر افزایش جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه های سراسر استان فراهم خواهد شد.

1 دقیقه پیش

مهرداد جهاندیده از اجرای طرح شناسایی و برخورد با اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی در این استان همزمان با سراسر کشور خبر داد.

1 دقیقه پیش

مصوبه ۱۰ بند ستاد اقتصادی دولت اجرایی خواهد شد و مقدمات کار در حالی پیگیری است.

2 دقیقه پیش

زن بارداری که همسرش را در مهمانی سال نو به قتل رسانده بود دستگیر و به حبس ابد محکوم شد.

7 دقیقه پیش

معاون رئیس جمهور گفت: عصمت، طهارت، تقوی و فضائل دخت نبی مکرم اسلام (ص) همواره در طول تاریخ، سرمشق و الگویی بی‌نظیر برای زنان مؤمن است.

9 دقیقه پیش

دکتر سید حمید سجادی با صدور پیامی ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن را به همه مسلمانان و آزادگان جهان بویژه بانوان فعال در حوزه ورزش و جوانان از جمله مادران، خواهران و همسران شهدا ، قهرمانان و پهلوانان ایران اسلامی تبریک گفت.

10 دقیقه پیش

کلیه مراکز فرهنگی و هنری وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سراسر کشور به مناسبت روز زن به صورت رایگان به ارایه خدمات به بانوان خواهند پرداخت.

13 دقیقه پیش

معاون امور بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد گفت: اعطای وام و تسهیلات بدون ضامن در حال اجرایی شدن است. پیرو تصمیمات در جهت آسان سازی ارائه تسهلات به افراد و پس از رتبه بندی کارکنان بخش دولتی و خصوصی ابلاغیه به بانک‌ها ارائه شده است و افراد می‌توانند طبق رتبه بندی برای اخذ وام به بانک‌ها مراجعه کنند.

یک ربع پیش

بیژن ذوالفقارنسب رییس هیئت مدیره پرسپولیس از سمتش در این باشگاه استعفا داد.

یک ربع پیش

اگر بیننده سریال «نیسان آبی» باشید حتما نام این بازیگر باسابقه را در تیتراژ آن دیده اید، هرچند ممکن است او را در این مجموعه ندیده باشید.

نیم ساعت پیش

وزیر بهداشت درباره زمان آغاز واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال و نوع واکسن مورد استفاده برای این کودکان توضیح داد.

نیم ساعت پیش

رئیس جمهور با اشاره به جایگاه رفیع حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، بر توجه و عمل به سلوک این بانوی بزرگوار تاکید کرد.

نیم ساعت پیش

رییس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به مشکلات پزشکان متخصص طرحی در مناطق دورافتاده و محروم و عدم تامین منابع مورد لزوم جهت ماندگاری پزشکان در این مناطق، گفت: اگر می‌خواهیم کار جدی انجام دهیم، باید به صورت منطقی همه اضلاع اعم از مجلس، سازمان‌های بیمه‌گر، سازمان برنامه و بودجه و..‌ کنار هم نشسته و به صورت جدی، واقعی و منطقی این مشکلات را حل کنند؛ صرف تدوین قانونی که زیرساخت‌ها و الزاماتش دیده نشده است، مشکل را حل نکرده و فشار مضاعفی را به وزارت بهداشت وارد می‌کند.

نیم ساعت پیش

انجمن علمی دانشجویی معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام)، کارگاه «آموزش متون حقوقی به زبان عربی» را برگزار می‌کند.

نیم ساعت پیش

رادیو سلامت به مناسبت فرا رسیدن دهه فجر، از برنامه‌هایی با محوریت دستاوردهای نظام سلامت و کرونا تجلیل می‌کند.

نیم ساعت پیش

بیشتر...