خبرآنلاین |
1 سال پیش

امیرعبداللهیان: آماده جمع بندی مذاکرات هستیم اما...پلن را عملیاتی خواهیم کرد خبرآنلاین

امیرعبداللهیان: آماده جمع بندی مذاکرات هستیم اما.../ پلن ۲ را عملیاتی خواهیم کرد

خراسان نوشت:این روزها اخبار درباره مذاکرات برجامی و غنی سازی هسته ای دوباره درحال اوج گرفتن است.

در همین باره وزیر خارجه کشورمان در حاشیه سفر خود به عراق، با ادبیات متفاوتی که حاکی از خط و نشانی جدی برای آمریکایی ها داشت، به سراغ مذاکرات برجامی رفت و در این باره اظهار کرد: «بر کسی پوشیده نیست که عراق همواره در مسیر گفت‌وگو برای لغو تحریم‌ها، مذاکرات وین و جمع بندی نهایی مذاکرات هسته‌ای بین ایران و طرف آمریکایی و سه کشور اروپایی اقدامات مثبت و سازنده‌ای را انجام داده است. ما آمادگی داریم بر مبنای مذاکرات قبلی و با رعایت خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران در مسیر جمع بندی نهایی مذاکرات انجام شده در وین قدم برداریم... اما چنان چه طرف آمریکایی مسیر دیگری را انتخاب کند، ما نیز آماده عملیاتی کردن پلن ۲ و مسیر دیگری هستیم و همه گزینه‌ها برای ما در دسترس و روی میز قرار دارد.» رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود همچنین از سفر هیئت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران خبر داد و گفت:« در چارچوب جمع‌بندی مذاکرات مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روزهای آینده به تهران سفر خواهند کرد. امیدواریم آقای رافائل گروسی مدیرکل آژانس با نگاه فنی و به دور از هیجانات سیاسی برای حل و فصل این موضوع با همکارانم در سازمان انرژی اتمی به جمع بندی و توافق برسد. »

اسلامی: مسئولان آژانس برای بازدید و مذاکره در تهران هستند

در کنار اظهارات وزیر امورخارجه کشورمان؛ رئیس سازمان انرژی اتمی نیز روز گذشته و در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: «مذاکرات برجامی و توافق برجام معامله‌ای بود که میان کشورهای عضو گروه ۱+۵ و جمهوری اسلامی ایران برای اعتمادسازی انجام شد.» وی افزود: «طرف‌های اصلی این معاهده تکالیفشان را انجام ندادند. به ویژه آمریکایی‌ها هم خودشان همکاری نکردند و هم اجازه ندادند دیگران همکاری کنند.» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: «این جریان پرفشار سیاسی که به‌ دنبال این است تعهدات برجامی را ایران یک طرفه انجام دهد و آن ها پایبند به تعهداتشان نباشند، موضوع کاملاً غیرقابل قبولی است و ما فشارهای سیاسی، جوسازی و مسئله‌آفرینی‌ها را برنمی‌تابیم.» اسلامی بیان کرد:«موضوعی که وجود دارد، این است که روابط ما با آژانس در چارچوب پادمان برقرار است و مواردی را که بازرس آژانس مطرح کرده بود، مسئولان آژانس که در تهران هستند، بررسی کردند.» وی افزود: «آن ها از روز گذشته در حال مذاکره، بازدید و بررسی هستند و ابهاماتی که با برداشت ناصواب یک بازرس خلق شده بود، رفع و رجوع شده است یا در حال رفع و رجوع شدن قرار دارد.» وی ادامه داد: «ما با تعامل، هماهنگی و پیگیری‌ همواره از این اتفاق که به تولید ابهام جدیدی در فرایند همکاری‌های ما با آژانس بینجامد، جلوگیری می‌کنیم.»

ایران تعدادی از اشخاص و نهادهای اتحادیه اروپا و انگلیس را تحریم کرد

با رصد اظهارات مقامات کشورمان طی روزهای اخیر می توان فهمید که جمهوری اسلامی به نظر باصراحت بیشتری از این پس، بنای سخن با طرف های غربی را دارد. درهمین خصوص وزارت امورخارجه کشورمان در پاسخ به تحریم های اروپایی ها ۳ نهاد و ۱۵ شخص در اتحادیه اروپا و 8مقام انگلیسی را تحریم کرد.#‌اخبار_بین‌الملل منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضا‌های شهری شهرداری شیراز از پیشرفت عمرانی تقاطع غیرهمسطح اردیبهشت خبر داد و گفت: حذف دور برگردان‌های همسطح بولوار شهید چمران، دسترسی آسان به بزرگراه آیت‌الله حائری شیرازی به همراه ایمن سازی و روان‌سازی در مسیر از اهداف اجرای این پروژه است.

11 دقیقه پیش

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان اردبیل گفت: نجاتگران به حادثه دیدگان سیل و آبگرفتگی در شهرستان‌های خلخال، مشگین شهر و کوثر امدادرسانی کرده اند.

یک ربع پیش

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: میگوی تولیدی استان به کشور‌های کویت، مالزی، عراق، ترکیه، عمان، روسیه و امارات صادر شده است.

یک ربع پیش

سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: بازیکنانم آماده هستند تا رقابتی را به نمایش بگذارند که خودشان و مردم ایران را راضی کند.

یک ربع پیش

معاون اداری و مالی دانشگاه صنعتی قم از اختصاص زمینی به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع برای ساخت اولین خوابگاه دانشجویی در دانشگاه صنعتی خبر داد.

یک ربع پیش

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۴ با ۳۲ دیدار در دو شهر لیوبلیانا اسلوونی و مانیل در فیلیپین پیگیری خواهد شد.

یک ربع پیش

هواشناسی استان یزد، برای ساعات بعدازظهر و شب گاهی وزش باد به‌نسبت شدید و با احتمال خیزش گردوخاک و یا انتقال گردوغبار از مناطق مجاور برای استان پیش بینی کرده است.

یک ربع پیش

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: دوره نویسندگی بلند مدت " نویسنده شو" با هدف تربیت نویسنده داستان کوتاه، بلند و سایر گونه‌های ادبی مورد نیاز این استان آغاز شده است.

8 دقیقه پیش

رئیس کمیته بانوان ستاد دکتر پزشکیان در استان فارس گفت: انتخابات پیش‌رو فرصتی ایجاد کرده تا دوباره جامعه قدرت خود را به روشی مسالمت آمیز به همگان نشان دهد.

یک ربع پیش

بیشتر...