خبرگزاری ایسنا |
۲ هفته پیش

نتایج انتخابات پارلمانی چه تاثیری بر حفظ آرامش در پاکستان دارد ایسنا

نتایج انتخابات پارلمانی چه تاثیری بر حفظ آرامش در پاکستان دارد؟

کارشناس مسائل منطقه و بین‌الملل با اشاره به انتخابات پارلمانی در پاکستان گفت که احتمالا تنش داخلی در این کشور پس از تشکیل دولت اشتراکی، تا حدودی کاهش یابد، اما پس از یکی دو سال دوباره این تنش‌ها خود را نشان خواهد داد.

به گزارش ایسنا، کمیسیون انتخابات پاکستان نتایج نهایی انتخابات پارلمانی پنجشنبه هفته گذشته این کشور را اعلام کرد که بر اساس آن نامزدهای مستقل ۱۰۱ کرسی‌، حزب مسلم لیگ شاخه نواز ۷۵ کرسی و حزب مردم پاکستان هم ۵۴ کرسی به دست آوردند.

پارلمان پاکستان ۳۳۶ کرسی دارد و برای تشکیل دولت باید ۱۶۹ کرسی در اختیار داشت، اما با وجود اعلام نتایج نهایی همچنان این پرسش مطرح است که چه کسی دولت بعدی پاکستان را تشکیل خواهد داد و نتایج این انتخابات چه تاثیری بر حفظ آرامش و کاهش تنش در این کشور خواهد داشت؟

نتایج انتخابات پارلمانی چه تاثیری بر حفظ آرامش در پاکستان خواهد داشت؟

مطابق نتایجی که کمیسیون انتخابات پاکستان اعلام کرد، بیش از ۹۰ نفر از نامزدهای مستقل پیروز، از حمایت حزب «تحریک انصاف پاکستان» به رهبری عمران خان، نخست‌وزیر پیشین، برخوردارند. این در حالی است که عمران خان زندانی است و به حزبش اجازه شرکت در انتخابات داده نشد. عمران خان به اتهام «افشای اسرار دولتی، فساد مالی و ازدواج غیرقانونی» زندانی شده است.

عمران خان گفته است که این اتهام‌ها همه با انگیزه‌های سیاسی علیه او مطرح شده است.

«عبدالرضا فرجی‌راد»در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به انتخابات پارلمانی پاکستان و تاثیر آن بر تحولات داخلی و کاهش تنش در این کشور و منطقه گفت: با توجه به وضعیتی که در دو سال گذشته برای عمران خان به وجود آمد و تنش خیابانی و زندانی شدنش و مخالفت ارتش با آن، تعجب برانگیز بود چرا که با همه مخالفت‌ها از سوی ارتش با عمران خان، بالاترین نتیجه و برد را طرفداران عمران خان به دست آوردند. این نتیجه نشان می‌دهد عمران خان هنوز بالاترین محبوبیت را در بین سیاستمداران و مردم پاکستان دارد. طبیعی است چون ارتش نمی‌خواهد طرفداران ایشان به نخست‌وزیری برسند، تنشی که در فضای سیاسی و اجتماعی داخلی این کشور بوده، به زودی خاموش نمی‌شود.

وی ادامه داد: حتی اگر حزب مردم و مسلم لیگ دولت اشتراکی تشکیل دهند، این دولتی نخواهد بود که بتواند کاملا اوضاع را کنترل کند و بعید می‌دانم این دولت بتواند تا پایان چهار سالش بدون اختلاف به کار خود ادامه دهد. بنابراین با توجه به شرایط بد اقتصادی در پاکستان، وضعیت برای اسلام آباد چندان مناسب نخواهد بود و باعث می‌شود دولت اشتراکی برای مردم نتواند کاری کند و مخالفان این دو حزب مردم و مسلم لیگ بیشتر می‌شوند و از سویی طرفدران حزب انصاف هم بیشتر می‌شود. در تحلیل شرایط سیاسی داخلی پاکستان باید به این مساله توجه کنیم که بخش قابل توجهی از مردم این کشور تصورشان این است که اگر حزب عمران خان بر سر کار بیاید، قدری مشکلات اقتصادی شان کم می‌شود.

نتایج انتخابات پارلمانی چه تاثیری بر حفظ آرامش در پاکستان خواهد داشت؟

این کارشناس مسائل منطقه و بین‌الملل درباره این انتخابات و تاثیر آن بر تحولات منطقه به ویژه تعاملات پاکستان با همسایگانش تصریح کرد: به نظرم تحولات پاکستان روی منطقه تاثیر چندانی ندارد، اما تضعیف حاکمیت در پاکستان باعث می‌شود، طالبان پاکستان که الان در افغانستان رهبری دارند، تقویت شود و طالبان افغانستان بهانه‌هایش نسبت به دولت پاکستان بیشتر شود، از این رو وضعیت نابسامانی در روابط دو کشور ایجاد می‌شود. از طرفی در صورت ادامه تنش‌های داخلی در پاکستان، اسلام آباد نمی‌تواند یک برنامه‌ریزی درست برای بهبود روابط خود با هند داشته باشند و بی‌اعتمادی بیشتری را شاهد خواهیم بود که ممکن است به سردی روابط بیشتر بین پاکستان و هندوستان منجر شود.

وی در پاسخ به اینکه احتمال دارد اختلافات میان ارتش و حزب عمران خان منجر به تجدید انتخابات شود؟ گفت: به زودی این اتفاق نمی‌افتد! به هر حال الان ارتش با جدیت با قدرت‌گیری حزب انصاف مخالف است و بعد از مدتی دولت با ارتش مشکل پیدا خواهد کرد و مشکلات دولت جدید با ارتش زیاد می‌شود از این رو فکر می‌کنمبعد از یکی دو سال ممکن است ارتش به این نتیجه برسد که دوباره انتخابات جدیدی برگزار کند.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مجسمه‌های «اوشابتی» که به اعتقاد مصریان باستان قرار است در دنیای پس از مرگ برای متوفی کار کنند و پرتره‌های مومیایی که چهره متوفی‌ها را به تصویر کشیده‌اند، از جمله اشیائی به شمار می‌روند که به طور مدوام در مقبره‌ها و گورهای مصریان باستان کشف شده‌اند.

11 دقیقه پیش

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:مسایل منابع طبیعی و محیط زیست لاینفک هستند بنابراین امیدواریم سازمان‌های این دو حوزه ادغام شوند.

یک ربع پیش

نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی خواستار در دستور قرار گرفتن لایحه نظام جامع باشگاه‌داری در مجلس شد.

یک ربع پیش

رهبر انقلاب اسلامی همزمان با روز درختکاری صبح امروز سه‌شنبه ۳ اصله نهال کاشتند.

یک ربع پیش

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قرچک از وقوع ۲۱۸ مورد حادثه و حریق طی بهمن ماه خبر داد.

یک ربع پیش

عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین تأکید کرد ملت فلسطین از موضع یمن در این برهه تاریخی قدردانی می‌کند.

یک ربع پیش

۵۳ ماهواره با موشک «فالکون ۹» شرکت «اسپیس‌ایکس» به فضا پرتاب شدند.

13 دقیقه پیش

 مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی گفت: برای توسعه بنگاه‌داری و ارتقای تعالی سازمانی باید خلاقیت، نوآوری و مدیرت چابک و تقویت استعداد کارکنان، بهبود فرآیندها و تمام شاخص‌ها را در دستور کار قرار دهیم و بحث دانش بنیان کردن را در سیستم جاری و ساری کنیم.

یک ربع پیش

تلویزیون رژیم صهیونیستی خبر داد میانجی‌ها به جنبش حماس پیشنهاد دادند تعداد اندکی از اسرای صهیونیست بازداشت شده توسط گروه‌های مقاومت در نوار غزه را در مقابل آتش‌بسی چند روزه آزاد کند.

یک ربع پیش

بیشتر...