خبرآنلاین |
2 ماه پیش

این هوس ها خطرناک هستند خبرآنلاین

این هوس‌ها خطرناک هستند!

فارس نوشت: اگر شما هم جزء افرادی هستید که دائماً هوس مواد غذایی مختلف را می‌کنید یا اینکه اصلا هوس می‌کنید همه چیز بخورید، باید بدانید که صدای هشدار از طرف بدنتان برای شما به صدا در آمده است.

سلامتی محصول داشتن سبک زندگی سالم و پرهیز از مصرف برخی مواد غذایی و در مقابل، اقبال بیشتر به برخی مواد غذایی دیگر است.

برخی مواد غذایی نقش مخربی برای بدن دارند؛ به عبارت بهتر اگر این مواد غذایی را بیش از حد مصرف کنیم می‌تواند نقش آسیب زایی زیادی داشته باشد و منشا بروز بیماری‌های مختلف از جمله فشار خون، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و...باشد.

از طرفی تنوع محصولات غذایی و گوناگونی شکل و رنگ آنها بسیاری افراد را تشویق به مصرف بی حد و اندازه آنها می‌کند. بدن نیز در اثر بروز کمبودها و کاستی‌های در سطح مواد موجود در آن گاهی رغبت و میل بیشتری را به مصرف برخی مواد غذایی از خود نشان می‌دهد که این می‌تواند زنگ خطر و روندی غیر طبیعی باشد.

این هوس‌ها خطرناک هستند!

اگر شما هم جزء افرادی هستید که دائماً هوس مواد غذایی مختلف را می‌کنید یا اینکه اصلا هوس می‌کنید همه چیز بخورید، باید بدانید که صدای هشدار از طرف بدنتان برای شما به صدا در آمده است. در واقع هوس کردن غیر عادی در مورد هر جور مزه و غذایی نشانه‌ای از طرف بدن است که به شما می‌گوید فعالیت بدن در جایی لنگ می‌زند؛در نتیجه انواع مزه‌ها و غذاهایی که هوس کردن بی مورد در مورد آنها وجود دارد، نشانه عدم سلامتی است.

هوس یخ می‌کنید؟

بعضی‌ها واقعا از جویدن یخ لذت می‌برند؛ اما اگر دیدید خیلی هوس یخ یا چیزهای سرد می‌کنید ممکن است نشانه‌ای از کم خونی باشد. هوس یخ یک نوع میل به خوردن چیزهای غیر غذایی مانند خاک یا صابون و با سطح پایین آهن در ارتباط است.

خوردن یخ به صورت موقت جریان خون در مغز را بالا می‌برد و کندی مربوط به کمبود آهن را جبران می‌کند.

یک دلیل هوس کردن نوشابه کمبود کلسیم است.اسید فسفریک موجود در نوشیدنی گازدار می‌تواند کلسیم و منیزیم را از استخوان‌ها بشوید

هوس شکلات می‌کنید؟

اگر دائما خود را در حال شکلات خوردن یافتید، ممکن است دچار افسردگی باشید و با این کار سعی در خود درمانی داشته باشید. شکلات تلخ سطح سروتونین و دوپامین که به نام مواد شیمیایی احساس خوب نیز شهرت دارند را تقویت می‌کند.

هوس چیزهای شیرین می‌کنید؟

روز و شب در رویای خوردن انواع شیرینی‌ها هستید؟ اگر چنین است باید مدت زمان بیشتری را به خوابیدن اختصاص دهید. افراد از غذاهای شیرین به عنوان راه حلی سریع برای مبارزه با احساس خستگی شان استفاده می‌کنند.متاسفانه این راه حل عمر کوتاهی دارد و در طولانی مدت سطح خستگی‌تان را افزایش نیز می‌دهد.

هوس پنیر می‌کنید؟

این ماده خوشمزه و ذوب شده حاوی تریپتوفان است، ترکیبی که خلق و خو را بهبود می‌بخشد و احساس آرامش را تقویت می‌کند؛ پس اگر حس می‌کنید بیشتر مواقع هوس یک پیتزای پنیری یا ماکارونی و پنیر کرده‌اید ممکن است نشانه نیاز به مقداری آرامش باشد.

یک وعده به اندازه می‌تواند روی کاهش استرس و احساسی بهتر تاثیر داشته باشد، اما اگر هوس به غذاهای پنیری تان فروکش نمی‌کند و دائما ادامه دارد می‌تواند نشانه مشکلات شناختی با تمرکز و حافظه نیز باشد.

هوس نوشابه می‌کنید؟

بسیاری از افراد هستند که قسم می‌خورند یک روز بدون نوشابه نمی‌توانند سر کنند. با اینکه از طعم شیرین و گازدار نوشابه لذت می‌برند اما چیزی که بیشتر بدنتان به دنبال آن بوده کافئین است. یک وعده نوشابه حاوی 30 میلی گرم کافئین است، این مقدار برای بیدار کردنتان کافی است؛ بدون اینکه عصبی شوید. یک دلیل کمتر شایع هوس کردن نوشابه کمبود کلسیم است.اسید فسفریک موجود در نوشیدنی گازدار می‌تواند کلسیم و منیزیم را از استخوان‌ها بشوید.

هوس چیپس و سیب زمینی سرخ کرده می‌کنید؟

چیپس سیب زمینی و فامیل مشهورش سیب زمینی سرخ کرده، از غذاهایی هستند که زیاد هوسشان به سراغ افراد می‌آید، اما تمام کردن کل یک بسته در یک چشم بهم زدن می‌تواند نشانه کمبود چربی‌های سالم در بدن باشد. یکی از موارد مهم امگا 3 است. بدن ما این اسید چرب را به صورت طبیعی تولید نمی‌کند، بنابراین برای دریافت مقدار مورد نیاز روزانه باید غذاهایی مانند سالمون و دیگر ماهی‌های چرب استفاده کنیم.

ممکن هم هست که در کل چربی‌های سالم بدنتان کم شده باشد که در این صورت باید به سراغ غذاهای بهبود دهنده چربی‌های سالم نظیر آجیل‌ها و روغن زیتون بروید.

هوس آب می‌کنید؟

اگر خیلی تشنه هستید ممکن است فقط دچار کمبود آب شده باشید و بدنتان می‌گوید یک بطری آب بردار و این کمبود را جبران کن. اما اگر تمام مدت احساس تشنگی می‌کنید و آب می‌نوشید ممکن است مشکل عمیق تر باشد مانند دیابت.

تشنگی و دفع ادرار شدید، از اولین نشانه‌های این است که سطح انسولین‌تان بهم ریخته است. قند اضافی که در خونتان تجمع کرده باعث می‌شود کلیه در این فرآیند بیش از حد کار کند. وقتی بدن نمی‌تواند پا به پای قند پیش برود مقداری از آن را توسط ادرار دفع می‌کند که همین باعث می‌شود احساس تشنگی کنید.

هوس غذاهای شور می‌کنید؟

هوس نمک کردن می‌تواند نشانه کمبود مواد معدنی باشد. افرادی که هوس به خوردن نمکشان بسیار بالاست مشخص شده که بیشتر در خطر کمبود کلسیم، منیزیم و زینک قرار دارند.مخصوصا اگر هوس غذایی همراه با دیگر نشانه‌ها از جمله خستگی، کاهش وزن و رنگ پریدگی پوست باشد.

هوس غذاهای تند می‌کنید؟

خوردن غذاهای تند می‌تواند سریعترین راه بدن برای کنار آمدن با حرارت بالا باشد، شاید به همین دلیل باشد که مردم کشورهای گرمسیری به خاطر عشقشان به غذاهای تند معروف هستند. شاید درست به نظر نیاید، اما خوردن غذای‌های تند به صورت موقت سوخت و ساز بدنتان را بالا می‌برد؛ همین باعث می‌شود بیشتر عرق کنید و در نتیجه زودتر دمای بدنتان کاهش پیدا کند.

خوردن غذاهای تند می‌تواند به خاطر افزایش سطح آدرنالین نیز باشد. برخی افراد به بالا بردن آدرنالین عادت می‌کنند و این به نوعی اعتیاد در آنها بدل می‌شود.

هوس همه چیز می‌کنید؟

هوس شدید برای هر غذایی ( اما معمولا میان وعده‌ها ) معمولا با گرسنگی اشتباه گرفته می‌شود؛ در حالی که نشانه کم آب شدن بدن است. احساس تشنگی آخرین نشانه کم آب شدن بدن است. متاسفانه ما معمولا سیگنال‌هایی که بدن ارسال می‌کند را بد تعبیر می‌کنیم. دفعه بعد که چنین احساسی داشتید ابتدا یک لیوان آب بنوشید کمی منتظر بمانید تا مطمئن شوید واقعا گرسنه هستید یا خیر.

بیشتر بخوانید:

  • غذای عالی و کم کالری برای لاغری

  • با این ۸ ترفند ساده تناسب اندام خود را حفظ کنید

271 35#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...