خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

طرح جامع شهری از لحاظ داده آمایش شهری دچار مشکل است ایسنا

طرح جامع شهری از لحاظ داده و آمایش شهری دچار مشکل است

ایسنا/اصفهانیک عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان اولین مشکل در تدوین برنامه جامعی مثل برنامه جامع شهر اصفهان را داده های شهری دانست و گفت: سند آمایش شهری موضوع دیگری است که اراده ای نه در اصفهان که در بیشتر شهرهای کشور برای تهیه آن وجود ندارد، در حالی که به صورت جدی به آمایش شهری نیازمندیم.

نعمت الله اکبری در رویداد تخصصی "شهر برنامه" که امروز (پنجشنبه_۴ آذرماه) برگزار شد، با اشاره به همراهی و همکاری در تدوین چند برنامه توسعه کشور، اظهار کرد: مشکلی اصلی در تدوین برنامه‌ها داده است. وقتی به فرایند برنامه ریزی نگاه می کنیم اول داده، بعد برنامه و بعد بودجه مطرح است، در حالی که در ایران کاملا برعکس عمل می کنیم و اول بودجه فراهم می شود، بعد برنامه ای به آن الصاق می کنیم و داده هم ممکن است باشد یا نباشد.

وی با بیان اینکه نوشتن و داشتن برنامه واجب است، اما استفاده ای از آن نمی شود، گفت: به همان میزان هم به داده اهمیت نمی دهیم. ما داده های کلان تولید می کنیم اما در ریز داده ها حرفی برای گفتن نداریم و از همه بدتر داده های شهری است که در این زمینه حتی تفکیک بین شهر و روستا مشکل است.

رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان بر این اساس اولین مشکل در تدوین برنامه جامعی مثل برنامه جامع شهر اصفهان را داده های شهری دانست و گفت: در میکروداده ها نیز ضعف اساسی داریم، بنابراین طرح جامع شهری قطعا از لحاظ داده دچار مشکل است و این مشکل در همه کلانشهرهای دیگر کشور نیز وجود دارد.

وی نبود سند آمایش شهری را موضوع دیگری دانست که نقطه ضعف نیست، اما اراده ای نه در اصفهان که در بیشتر شهرهای کشور برای تهیه آن وجود ندارد و افزود: در سه شورای شهر گذشته این موضوع را عنوان کردم و هر سه شورا تصویب کرد، اما هیچ گاه به آن عمل نکردند، در حالی که اولین گام مورد نیاز ما تهیه آمایش شهری است. درست است رویکرد آمایش شهری را به برنامه جامع شهر الحاق کرده ایم، اما کدام سند آمایش شهری را تدوین و تصویب و بعد طرح جامع را بر روی آن استوار کرده ایم؟

به گزارش ایسنا، وی با تاکید بر اینکه در کلانشهرها به صورت جدی به آمایش نیازمندیم، تصریح کرد: آمایش نه به مفهوم کلان، بلکه از رویکرد شهری حائز اهمیت است که متاسفانه اراده ای برای آن وجود ندارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان با اشاره به سرعت تحولات و تغییرات این روزها گفت: اگر مدتی از شناخت سپری شود دیگر به کار نمی آید، پس مرحله اول طرح جامع این است که حوزه شناخت هرچه سریعتر باید به مرحله عمل و سازماندهی برسد تا از شناخت در این مرحله بهره ببریم. سه سال زمان کمی نیست اگرچه بخشی از موانع اجتناب ناپذیر و خارج از اراده بوده اما بین تشخیص تا تصمیم در ایران فاصله زیادی است، ضمن اینکه بین تصمیم و اجرا هم فاصله داریم، اما باید فاصله بین تشخیص تا اجرا را کم کنیم.

وی همچنین با اشاره به همراهی و همکاری در تدوین سند چشم انداز شهر اصفهان از گذشته تا امروز، در مورد اینکه چرا به زاینده رود در چشم انداز اصفهان اشاره نشده، توضیح داد: این موضوع هم علت دارد و هم دلیل. زاینده رود یک روان آب بین حوضه ای است و آن را به عنوان یک پدیده بین حوضه ای که چند استان دخیل هستند می شناسیم و از این منظر تلاش می شود به این مفاهیم به صورت ملی نگاه کرد و تلاش کردیم حساسیت برانگیز نشود، اما شهر بانشاط این عنوان را درون خود دارد.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

5 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

5 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

5 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

5 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

5 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

5 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

5 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

5 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

5 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

5 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

5 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

5 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

5 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

5 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

5 روز پیش

بیشتر...