اکونا پرس |
1 ماه پیش

آلودگى هوا سرعت انتشار و میزان مرگ و میر ویروس کرونا را افزایش مى دهد

آلودگى هوا سرعت انتشار و میزان مرگ و میر ویروس کرونا را افزایش مى دهد

دکتر کاوه فلک افلاکی، رئیس کمیسیون نظارت و پیگیری شورای اسلامی شهر اراک مطرح کرد: آلودگى هوا سرعت انتشار و میزان مرگ و میر ویروس کرونا را افزایش مى دهد

آلودگى هوا سرعت انتشار و میزان مرگ و میر ویروس کرونا را افزایش مى دهد
به گزارشاکونا پرس،

به نقل ازاداره ارتباطات وامور بین المللشهرداری اراک، متن نطق پیش از دستور دکتر کاوه فلک افلاکی، رییس کمیسیون نظارت و پیگیریشورای اسلامی شهرکه در جلسه صحن علنى این شورا مورخ ٢٢ دى ماه ۹۹ مورد قرائت قرار گرفت، به شرح زیر است:

✔️ بسْم الله الرحمن الرحیم

با عرض تسلیت ایام سوگوارى فاطمیه و شهادت امیرکبیر و ضمن عرض تبریک به شهروندان اراکى و مسئولینبهداشت و درماناستان به جهت تبدیل وضعیت اراک از قرمز به رنگ آبى، بیمارى کرونا مشکلات زیادی ایجاد نموده که یکی از مهم ترین آنها غافل شدن از سایر معضلات زیست محیطى و در راس آن الودگى هوا می باشد، این در حالیست که آلودگى هوا سرعت انتشار و میزانمرگو میر ویروس کرونا را افزایش مى دهد.

هرساله با آغاز فصل پاییز و سرد شدن تدریجى هوا، با افزایش غلظت ذرات معلق در شهرهاى مختلف کشور و به ویژه شهرهای صنعتى مواجه هستیم، آلودگى هواى اراک متفاوت با سایر شهرها است. آلودگى هواى اکثر شهرها بر اثر حمل ونقل است، اما اصلى ترین علت در اراک آلایندگى صنعتى است که همواره به سلامتى شهروندان خسارت و صدمات جبران ناپذیرى وارد نموده است که اخیراً با وجود اینکه که هیئتدولتدر مورد عدم استفاده از مازوت در صنایع و نیروگاه ها قول داده بود، اما شاهد این عامل آلاینده در هواى اراک هستیم.

گازهاى حاصل از سوخت مازوت در غلظت پایین باعث درد در قفسه سینه، قرمزی چشم و مشکلات تنفسى و قلبى می گردد و در غلظت هاى بالا خطر بیمارى آسم و حملات قلبى و تنفسى را افزایش مى دهد که متاسفانه بر اساس قوانین کشور، شوراهاى شهر هیچ اختیارى در ارتباط با استفاده از سوخت مازوت بجز تذکر دادن به مسئولین و نمایندگان مجلس شوراى اسلامى ندارند که در اینجا مصرانه از مسئولین محترم خواستار جلوگیرى از مصرف مازوت کارخانجات و نیروگاه هاى نزدیک به اراک هستم.

منابع اصلى آلودگى شهر اراک کارخانجاتى مثل آلومینیوم سازی و نیروگاه شازند می باشد

و با وجودی که براى صنایع تکلیف جابجایى وجود دارد، اما جابجایى کارخانه آندسازى آلومینیوم هنوز صورت نگرفته است.

در ماه هاى اخیر با وجودی که شاهد افزایش روزهاى ناسالم در اراک بوده ایم، اما جلسات اضطرار به علت توجه بیشتر مسئولین به بیمارى کرونا صورت نگرفته است، از موارد مهم دیگر که در آلودگى هواى شهر اراک دخیل هستند ،عدم انتقال صنوف مزاحم به شهرکخودروبا وجود هزینه چندین میلیاردى براى این شهرک مى باشد، همچنین در خصوص پالایشگاه امام خمینی شازند که مسئولین آن باید نسبت به آلایندگى این پالایشگاه، مسئولانه تر برخورد نمایند‌.

بحث حمل ونقل شهرى و مطالعاتمترواراک که جزو مصوبات هیئت وزیران بوده، اما اجرا نگردیده ،باید پیگیرى و مورد بازنگرى قرار گیرد.

همچنین با گازسوز کردناتوبوسها و بهبود وضعیت ناوگان تاکسیرانى و ایجاد خطوط حمل و نقل عمومى بى آر تى و کاهش متوسط عمر بالاى دستگاه هاىحمل و نقلعمومى شهر اراک از ١٠ سال به ٥ سال ؛می توان به میزان قابل توجه اى آلودگى هواى شهر اراک را کاهش داد وانجام آن کاملا دست یافتنی می باشد.

موضوع آخر که باید عرض کنم بنابر اعلام نظر ریاست محترمسازمان برنامه و بودجهاستان مرکزى با وجود گذشت ١٠سال از تصویب طرح جامع کاهش آلودگى هواى شهر اراک، ٧٨ درصد از اعتبارات این طرح به اراک اختصاص نیافته است که در اینجا از مسئولین ارشد استان و نمایندگان محترم اراک در مجلس شوراى اسلامى خواستار پیگیرى اخذ این اعتبارات هستم.

به امید هواى سالم و آسمان آبى تر اراک و آرزوى سلامتى شما عزیزان و همه شهروندان اراکى.

 

 

وزیر بهداشت از کاهش مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ و دو رقمی شدن آمار آن در کشور خبر داد.

بیرانوند در حادثه ای ناگهانی درگذشت و همه را شوکه کرد.#‌اخبار منبع: اکونا پرس

بیشتر...

تبلیغات


تبلیغات

مطالب مرتبط

انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال به دور دوم کشیده شد و شهاب‌الدین عزیزی خادم و کیومرث هاشمی به دور دوم رسیدند.

8 ساعت پیش

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به شبکه الجزیره قطر گفت که «حمله ها به عراق مشکوک است و دست های رژیم صهیونیستی در آن مشاهده می شود.».

8 ساعت پیش

وزیر راه و شهرسازی گفت: تا پایان دوره فعالیت دولت دوازدهم، طول بزرگراه‌های کشور به ۲۰ هزار کیلومتر افزایش می‌یابد.

8 ساعت پیش

طرح حذف دفترچه‌های کاغذی، طرح بزرگی است که در ابتدای اجرا به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها مشکلاتی را برای بیمه شدگان به وجود آورده است.

8 ساعت پیش

انتخابات فدراسیون فوتبال برای تعیین رئیس و اعضای هیات رئیسه روز یکشنبه در شرایطی برگزار خواهد شد که چهار گزینه برای نشستن بر روی صندلی داغ ریاست با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

8 ساعت پیش

کرمانشاه- مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری کرمانشاه گفت: برای توسعه جامعه خود نیازمند این هستیم در موضوعات مختلف نگرشی جدید داشته باشیم

8 ساعت پیش

پیروز قربانی مربی تیم فوتبال سایپا در این تیم ماندنی شد.

8 ساعت پیش

نماینده آمریکا در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تکرار ادعای نخ‌نمای آمادگی واشنگتن برای بازگشت به برجام ادعا کرد که حل مسائل پادمانی از برجام مجزاست اما برای اعتمادسازی درخصوص تضمین ایران در قبال برنامه هسته‌ای ضروری است.

8 ساعت پیش

بندر اقیانوسی چابهار دارای کمبود در حوزه بهداشت و درمان است به طوری که مردم منطقه برای درمان بیماری به استانهای همجوار یا دورتر مسافرت می کنند.

8 ساعت پیش

بعد از رای نیاوردن علی کریمی در انتخابات فدراسیون فوتبال شاهد حمایت پرسپولیسی‌ها از او بودیم.

8 ساعت پیش

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هر واحد واکسنی که وارد می‌شود بلافاصله توسط سازمان غذا و دارو برچسب گذاری شده و در سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت کالاهای سلامت محور که به اختصار «تیتک» (TTAC) نامیده می‌شود، کدگذاری می‌شود.

8 ساعت پیش

تهران- توزیع داروی ایرانی آیورمِکتین که در پیش‌گیری و درمان بیماری کرونای مؤثر است، توسط شرکت پخش البرز در سراسر کشور آغاز شد.

8 ساعت پیش

آیگپی‌هایی که مشترک همراه اول هستند قبض بهمن ماه خود را با 15 درصد تخفیف پرداخت می کنند.

8 ساعت پیش

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که این آژانس قصد دارد اوایل ماه آوریل در ایران نشست فنی برگزار کند.

8 ساعت پیش

مانی خوشبین یک تاجر میلیونر و موفق است که تمایل

8 ساعت پیش

بیشتر...