بیتوته |
6 ماه پیش

بیوگرافی حسین علیزاده از برجسته ترین چهره های موسیقی ایرانزندگی نامه حسین علیزاده, همسر حسین علیزاده, حسین علیزاده بیوگرافی

زندگی نامه حسین محمد علیزاده

 

نگاهی به بیوگرافی و کارنامه هنری حسین علیزاده

حسین محمد علیزادهکه اکثرا آن را با نام حسین علیزاده می شناسند یکی از برجسته ترین چهره های موسیقی ایران است. 3 بار نامزدی او برای یکی از بزرگ ترین فستیوال های موسیقی جهان یعنی جایزه ی گرمی سبب شد که او به یک چهره ی جهانی در عرصه ی موسیقی تبدیل شود. 

چکیده ای بر بیوگرافی حسین علیزاده 

نام اصلی: حسین محمد علیزاده

زاده: ۱ شهریور ۱۳۳۰ ‏(۷۰ سال)

محل تولد : تهران

ژانر: کلاسیک ایرانی

ساز(ها): تار، سه‌تار، تنبور، شورانگیز، سلانه، دیوان، بربط و رباب

دانشگاه: دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد برلین

جوایز : سیمرغ بلورین بهترین موسیقی فیلم از جشنواره فجر برای فیلم‌ های گبه، زشت و زیبا، آواز گنجشک‌ها و ملکه (۴بار)، نامزد دریافت جایزه جایزه گرمی برای آلبوم ‌های فریاد، بی تو بسر نمی‌شود و به تماشای آب ‌های سپید

 

حسین علیزاده و شهرام ناظری, سازهای حسین علیزاده, حسین علیزاده

حسین علیزاده کیست

 

بیوگرافی حسین علیزاده

 حسین محمد علیزادهکه اکثرا آن را با نام حسین علیزاده می شناسند یکی از برجسته ترین چهره های موسیقی ایران است. 3 بار نامزدی او برای یکی از بزرگ ترین فستیوال های موسیقی جهان یعنی جایزه ی گرمی سبب شد که او به یک چهره ی جهانی در عرصه ی موسیقی تبدیل شود.

 

وی متولد 1 شهریور سال 1330 در منطقه ی سید نصر الدین بازار تهران می باشد. حسین علیزاده، موسیقیدان، ردیف دان، آهنگساز، پژوهشگر، نوازنده ی تار و سه تار ایرانی است که موفق شد 3 بار نامزد دریافت جایزه ی گرمی شود. در حال حاضر او انواع سازهای سنتی ایران اعم از تنبور، سه تار، تار، شورانگیز، رباب، دیوان، سلانه و بربط می نوازد.

 

علاوه بر این، وی یکی از اولین موسیقی دانانی است که موفق شد به عنوان چهره ی تحسین شده ی موسیقی فیلم ایران معرفی شد. از جمله فعالیت های او در عرصه ی موسیقی فیلم می توان به فیلم های زیر اشاره کرد:

• دلشدگان (۱۳۷۰)

• گبه (۱۳۷۴)

• زشت و زیبا (۱۳۷۷)

• زمانی برای مستی اسب ‌ها (۱۳۷۸)

• لاک ‌پشت ‌ها هم پرواز می‌کنند (۱۳۸۶)

• آواز گنجشک ‌ها (۱۳۸۷) 

• ملکه (۱۳۹۰) 

 

موسیقی این فیلم ها از ساخته های حسین علیزاده می باشد. فعالیت او در این عرصه سبب شد که او تا به امروز موفق شود 4 سیمرغ بلورین را دریافت کند. این سیمرغ ها برای فیلم های گبه، آواز گنجشک ها، زشت و زیبا و ملکه می باشد. در حال حاضر، حسین علیزاده به همراه دو موسیقی دان برجسته ی دیگر کشورمان یعنی مجید انتظامی و محمدرضا علیقلی موفق شدند بیشترین سیمرغ بلورین جشنواره ی فیلم فجر برای بهترین موسیقی متن فیلم را کسب کنند.

 

کنسرت حسین علیزاده, آلبوم حسین علیزاده, بیوگرافی حسین علیزاده

عکس های حسین علیزاده

 

زندگینامه حسین علیزاده

حسین علیزاده در سال 1330 در محله ی سید نصیرالدین بازار تهران متولد شد. پدر او اهل ارومیه و مادرش تهرانی می باشد. او دارای دو فرزند به نام های صبا، نوازنده ی کمانچه و نیما، نوازنده ی رباب و تار می باشد.

 

فرزندان علیزاده در حال حاضر عضو گروه هم آوایان زیر نظر پدرشان هستند. وی به دلیل ﺁشنایی که با هوشنگ ظریف یکی از مدرسان موسیقی تهران داشت با موسیقی آشنا شد. ظریف از همان ابتدا متوجه شد که علیزاده، استعداد زیادی در زمینه ی موسیقی دارد به همین دلیل او را تشویق کرد که وارد هنرستان موسیقی شود.

 

او به هنرستان موسیقی تهران رفت و دوره های آموزشی موسیقی خود را زیر نظر اساتیدی همچون هوشنگ ظریف و حسین دهلوی سپری کرد. پس از اتمام تحصیلاتش در این هنرستان یعنی در سال 1349، به دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران راه یافت تا رشته ی موسیقی را ادامه دهد.

 

استعداد او در این زمینه به حدی بود که در کنار تحصیل در این دانشکده به اجرای کنسرت در مرکز حفظ و اشاعه ی موسیقی می پرداخت. علیزاده در این دانشکده در محضر اساتید بزرگی همچون یوسف فروتن، محمود کریمی، هوشنگ ظریف، داریوش صفوت، نورعلی برومند، عبدالله دوامی، حبیب الله صالحی و علی اکبر شهنازی به یادگیری موسیقی پرداخت و نکات مربوط به نوازندگی تار و سه تار و همچنین، ردیف موسیقی سنتی ایران در سطح عالی را فرا گرفت. همچنین موفق شد به طور همزمان در دو رشته ی نوازندگی و آهنگسازی، از این دانشکده، فارغ التحصیل شود.

 

شروع فعالیت های موسیقی حسین علیزاده

علیزاده در زمان تحصیلش در دانشکده ی هنرهای زیبا به تدریس موسیقی هم می پرداخت. او موفق شد در سال 1347 عضو ارکستر رودکی شود. همچنین عضویت او در کانون چاووش به همراه سایر افتخارات موسیقی ایران مثل پرویز مشکاتیان و محمدرضا لطفی سبب شد پدیده ای در موسیقی سنتی ایران به وجود ﺁید.

 

این اساتید، آثار فاخری در عرصه ی موسیقی سنتی ایران ساختند و آن ها را در قالب مجموعه ای به نام آلبوم چاووش اجرا نمودند. علاوه بر این، آموزش موسیقی توسط این اساتید به هنرجویان کمک بزرگی به تربیت موسیقی دانان و نوازندگان پس از انقلاب نمود.

 

همسر حسین علیزاده, حسین علیزاده بیوگرافی, حسین علیزاده و شهرام ناظری

فعالیت های موسیقی حسین علیزاده

 

فعالیت های موسیقی حسین علیزاده

وی پس از اتمام تحصیلاتش در این دانشکده در اوایل دهه ی 50 مشغول به تدریس در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شد. البته او همزمان با تدریسش به کارهای دیگری همچون شکل دهی گروه مرکز حفظ و اشاعه و گروه سازهای ملی پرداخت پرداخت و در برنامه های موسیقی جشن و هنر شیراز نیز شرکت نمود.

 

حاصل و نتیجه ی این فعالیت هایش، تدوین و اجرای دستگاه ماهور به وسیله ی گروه مرکز حفظ و اشاعه در جشن هنر شیراز در سال 1354 و همچنین کنسرت نوا به خوانندگی پریسا یا همان فاطمه ی واعظی در سال 55 بود. 

 

او همچنین در سال 1355 به همراه پرویز مشکاتیان گروهی به نام عارف را تشکیل دادند موفق شدند کنسرت های زیادی در داخل و خارج از کشور اجرا کنند. او در طی این مدت موفق شد قطعات بی نظیری همچون سواران دشت امید و حصار فرمی تازه را بسازد که این قطعات نبوغ و استعداد بیش از حد او در زمینه ی موسیقی را نشان می داد. 

 

آلبوم حسین علیزاده, بیوگرافی حسین علیزاده, آثار حسین علیزاده

عکس دوران جوانی حسین علیزاده 

 

زندگی و فعالیت های هنری حسین علیزاده پس از انقلاب

حسین علیزاده در اوایل دهه ی 60 خورشیدی برای تحصیل و تدریس به آلمان رفت و مشغول به تحصیل موسیقی در دانشگاه آزاد برلین شد. وی در این دوره، قطعه ی عصیان را به عنوان تز دوره ی موسیقی اش ساخت.

 

علیزاده پس از اتمام تحصیلاتش در سال 67 به ایران بازگشت و به اجرای شورانگیز و ترکمن مشغل شد که حاصل این کارش ایجاد دریچه ای جدید در موسیقی سنتی ایران بود. در اوایل دهه ی 70 خورشیدی موفق شد به ریاست هنرستان موسیقی نائل شود. 

 

از دیگر فعالیت های موسیقی بعد از انقلاب حسین علیزاده می توان به تک نوازی و همنوازی اش با ارشد تهماسبی، ضبط ﺁثار خود، سخنرانی در ایران و سایر کشورها، اجراهای متعدد در این و کشورهای خارج، تدوین کتاب های ده قطعه برای تار، کاست های آموزشی، تدریس تار و سه تار، ساخت موسیقی فیلم، اجرای ردیف میرزاعبدالله فراهانی و .. اشاره نمود.

 

او در سال های ابتدایی دهه ی 60 خورشیدی، کنسرتوی نی و  ارکستری به نام نینوا را ساخت که سبب شد علیزاده بیش از پیش، معروف شود. پس از تعطیل شدن کانون چاووش، وی دوباره به آلمان رفت و در اواخر دهه ی 60 به ایران بازگشت. پس از برگشتش به ایران، گروه های عارف و شیدا را بازسازی نمود که نتیجه ی این کار،کنسرت شور انگیز با صدای شهرام ناظری بود.

 

از دیگر افتخارات و فعالیت های موسیقی حسین علیزاده می توان به همکاری او با خواننده ها و موسیقی دان های بزرگی همچونمحمدرضا شجریان، کیهان کلهر وهمایون شجریاناشاره کرد. این اساتید در قالب یک گروه چهار نفره، از اوایل هه ی 70 تا سال 1384 خورشید به اجرای برنامه و کنسرت در کشورهای مختلف پرداختند. 

 

 سازهای حسین علیزاده, حسین علیزاده, کنسرت حسین علیزاده

حسین علیزاده در کنار کیهان کلهر

 

افتخارات حسین علیزاده

• مهم ترین افتخارات او نامزدی او برای فستیوال گرمی است. علیزاده تا به حال موفق شد برای آلبوم های فریاد، بی تو به سر نمی‌شود و به تماشای آب‌ های سپید در بخش بهترین آلبوم موسیقی جهان، نامزد جایزه ی گرمی شود. فستیوال گرمی، معتبرترین فستیوال ضبط و پخش موسیقی آمریکا و جهان است.

 

• 4 بار دریافت سیمرغ بلورین در بخش موسیقی متن از دیگر افتخارات علیزاده بشمار می رود. 

 

• دریافت جایزه ی بهترین موسیقی فیلم متن در جشن انجمن منتقدان سینمای ایران از دیگر افتخارات علیزاده می باشد. او در سال 1392 موفق شد در این جشنواره برای فیلم آسمان زرد کم عمق این جایزه را دریافت کند.

 

• وی در سال 93 نامه ای مبنی بر نشان شوالیه هنر و ادب فرانسه دریافت کرد که از گرفتن این نشان انصراف داد.

 

• دریافت جایزه ی دو سالانه ی موسیقی جهانی آسیا در سال 1396 از دیگر افتخارات وی می باشد.

 

کنسرت حسین علیزاده, آلبوم حسین علیزاده, بیوگرافی حسین علیزاده

حسین علیزاده در کنار کیهان کلهر و زنده یاد استاد شجریان

  

حسین علیزاده, آلبوم حسین علیزاده, بیوگرافی حسین علیزاده, آثار حسین علیزاده

عکس های حسین علیزاده  

 

گردآوری :بخش فرهنگ و هنر بیتوته 

 #‌عکس_خودرو منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

لالیسا مانویان، بیوگرافی لالیسا مانویان، تصاویری از لالیسا مانویان، زندگینامه لالیسا مانویان، لالیسا مانویان کیست، آثار لالیسا مانویان، آشنایی با لالیسا مانویان، درباره ی لالیسا مانویان، چکیده ای از بیوگرافی لالیسا مانویان، آشنایی با زندگی لالیسا مانویان، درباره ی زندگی لالیسا مانویان، همه چیز درباره ی لالیسا مانویان

8 ماه پیش

محمد صالح علا ، زندگی نامه محمد صالح علا،همسر محمد صالح علا،عکس محمد صالح علا و همسرش،بیوگرافی محمد صالح علا،شعرهای محمد صالح علا،دکلمه های محمد صالح علا ، محمد صالح علا و همسرش ، محمد صالح علا اشعار ، کتاب شعر محمد صالح علا ،

9 ماه پیش

پدرام کریمی،پدرام کریمی و همسرش،عکس پدرام کریمی،همسر پدرام کریمی،عکس پدرام کریمی وهمسرش،بیوگرافی پدرام کریمی،پدرام کریمی مجری،عکس زن پدرام کریمی،مصاحبه با پدرام کریمی،پدرام کریمی مجری بیوگرافی،

5 ماه پیش

ارسلان کامکار ، بیوگرافی ارسلان کامکار ، ارسلان کامکار ، فیلم مادر ارسلان کامکار ، زندگی هنری ارسلان کامکار ، فعالیت موسیقی ارسلان کامکار ، ساز ارسلان کامکار ، آثار ارسلان کامکار ، زندگی نامه ارسلان کامکار ، ارسلان کامکار و همسرش ،

7 ماه پیش

سیروس الوند،فیلم های سیروس الوند،بیوگرافی سیروس الوند،سریال های سیروس الوند،استعداد یابی سیروس الوند،دختر سیروس الوند،همسر سیروس الوند ، زندگی نامه سیروس الوند، فعالیت های سیروس الوند ، سیروس الوند و همسرش ، سیروس الوند کارگردان ،

7 ماه پیش

کریستوفر نولان ، عکس های کریستوفر نولان، فیلم جدید کریستوفر نولان،بیوگرافی کریستوفر نولان کارگردان معروف،فیلم های کریستوفر نولان ، زندگی نامه کریستوفر نولان ، کریستوفر نولان و همسرش ، سه گانه کریستوفر نولان ، کریستوفر نولان کارگردان ، جوایز کریستوفر نولان ،

8 ماه پیش

بهزاد عمرانی ، بیوگرافی بهزاد عمرانی ، عکس های بهزاد عمرانی ، زندگی نامه بهزاد عمرانی ، بهزاد عمرانی خواننده ، آهنگ های بهزاد عمرانی ، گروه بمرانی ، بهزاد عمرانی و نوید محمدزاده ، عکس بهزاد عمرانی ، بهزاد عمرانی و همسرش ،

8 ماه پیش

امیر عظیمی ، بیوگرافی امیر عظیمی ، آهنگ امیر عظیمی ، آهنگهای امیر عظیمی ، عکس های امیر عظیمی ، عکس امیر عظیمی ، بیوگرافی امیر عظیمی خواننده ، اینستاگرام امیر عظیمی ، امیر عظیمی خواننده ، زندگینامه امیر عظیمی ،

7 ماه پیش

مژده لواسانی ، بیوگرافی مژده لواسانی ، زندگی نامه مژده لواسانی ، مژده لواسانی مجری ، عکس های مژده لواسانی ، اجراهای تلویزیونی مژده لواسانی ، همسر مژده لواسانی ، پیج مژده لواسانی ، حواشی مژده لواسانی ، عکسهای جدید مژده لواسانی ، عکس همسر مژده لواسانی ،

6 ماه پیش

بیشتر...