خبرگزاری میزان |
1 ماه پیش

شروع مذاکرات فشرده وزارت صمت با اتحادیه اوراسیا برای تبدیل موافقت نامه فعلی به موافقت نامه تجارت آزاد resize

خبرگزاری میزان -سید رضا فاطمی‌امینامروز در نشست هم‌اندیشی  با هیئت نمایندگان اتاق ایران، باتأکیدبر اینکه باید  تجارت بین‌المللی را در حوزه‌های صادرات، واردات و واسطه‌گری توسعه دهیم، گفت: برای نیل به این هدف باید تعداد رایزن‌های بازرگانی را طبق برنامه مد نظر تا سال آینده افزایش دهیم؛ به طوری که از شش مورد امسال به ۶۰ مورد در سال آینده و در سال ۱۴۰۲ به ۱۲۰ مورد افزایش یابد.
 
وی همچنین با اشاره به آخرین وضعیت رایزنی‌های ایران با اتحادیه اوراسیا درباره موافقت‌نامه تجارت آزاد به‌منظور گسترش کالاهای مشمول این موافقت‌نامه با تعرفه صفر، گفت: از دو هفته قبل مذاکرات فشرده‌ای را با اتحادیه اوراسیا برای تبدیل موافقت‌نامه فعلی به موافقت‌نامه تجارت آزاد آغاز کرده‌ایم.
 
وزیرصمتدر ادامه ضمن اشاره به مسئله مهم تأمین مالی، پرداخت از صندوق توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری در ایران را سیاستی اشتباه دانست و گفت:فاینانسخارجی‌ها (اعتبار خریدار) بهترینکاربردبرای منابع صندوق توسعه ملی استبهگونه‌ایکه براییکفعال تجاری خارجی تأمین منابع کنیم تا از ایران کالا بخرد.
 
وی در ادامه به موضوع «پیچیدگی صادرات کالا» اشاره کرد و اظهار داشت: دربحثصادرات کالا هنر خاصی نمی‌کنیمچراکهبیشترکشورهانیز چنین توانی دارند بلکه باید زیرساخت اجرا کنیم و ازدوهفتهقبل مقدماتایجادچنینزیرساختیآغازشدهاست و بایدیکدوره گذارنهایتاً۹ماهه‌ایسپری کنیم.

فاطمی امینهمچنینبه «تصویب سیاست‌های توسعه صادرات و مدیریت واردات در ستاد اقتصادی دولت» اشاره کرد و گفت: طبق این مصوبهیکسریقیدوبندهارا حذف کردیم، ولی برنامه داریم سال آینده کلاً «تعهد ارزی صادرکنندگان و برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی» نداشته باشیم.
 
وزیر صمت در این نشست ابراز امیدواری کرد با کمک اتاق «بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی» ایران از اوایل تابستان ۱۴۰۱ تعهد ارزی حذف شود چرا که درآمد ارزی به میزانی است که حداقل‌های نیاز ارزی کشور را تأمین کند.
 
وی اظهار داشت: هرچند تحریم‌هایی در کشور وجود دارد ولیمعتقدیمسهم آن نسبت بهسازوکارهایغلطی که طراحی و اجرا می‌کنیم ناچیز بوده وبه‌سادگیقابل خنثی شدن است و سازمان توسعه تجارت هم در تسهیل این امر می‌تواند کمک کند.
 
وزیرصمتدر خصوص پیش‌بینی پذیری و ثبات بازار در کشور گفت: در کشور برای رشد، پیشرفت و توسعه اقتصادی مشکل فنی و فناوری نداریم حتی معتقدم مشکل تأمین مالی نیز وجود ندارد و تمامی منابع و مصارفی را که برایرشدهای۴سال آینده، نیاز داریم احصا و تحلیل کرده‌ایم. طبق تحلیل‌های صورت گرفته منابع در کشور وجود دارد، ولیمشکلسازوکارهاییاست کهبهدرستیبرقرار نمی‌شود.

وی افزود: یکی ازسازوکارهابحثکالاهایمنبع پایه و بازار بورس است. کار ویژه‌ای را ازاولمهر شروع کرده‌ایم که تا آخرآذرماهتمام خواهد شدتاکنوندر این امر موفق بوده‌ایم و یکی از ایده‌هایی که به قوت و شدت پیگیریمی‌کنیمخارج کردن اقتصاد ایران از دلاری بودن است.
 
  • بیشتر بخوانید:
  • وزیر صمت: پروژه احداث ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی تا ۳ سال آینده نهایی می‌شود

 

تکمیل می شود

 


#‌اقتصاد#‌اخباراقتصاد منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

2 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

2 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

2 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

2 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

2 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

2 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

2 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

2 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

2 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

2 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

2 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

3 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

3 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

3 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

3 روز پیش

بیشتر...