بیتوته |
7 ماه پیش

سرطان چیست علل شایع آن کدام استسرطان چیست,علل شیوع سرطان,تشکیل سرطان

سرطان چیست و علل شیوع سرطان

 

در سرطان سلول ها به طور کنترل نشده ای رشد و تکثیر می شوند، اما گاهی اوقات سلول ها غیر طبیعی شده و به رشد خود ادامه می دهند. درنهایت سلول های غیر طبیعی می توانند توده ای به نام تومور را تشکیل دهند. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با این فرایند، لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید. هم چنین می توانید با کمک بهخیریه  محمد حسین رضوی در درمان بیماران سرطانی نقش داشته باشید.

 

تشکیل سرطان

سرطان اصطلاحی است که برای توصیف مجموعه ‌ای از سلول ‌ها استفاده می ‌شود که در حال رشد و انتشار بالقوه در بدن هستند. از آنجایی که سلول های سرطانی می توانند تقریباً از هر نوع سلول بافتی ایجاد شوند، لذا سرطان در واقع به حدود 100 بیماری مختلف اشاره دارد. با رشد و تقسیم سلول‌های جهش یافته (آنهایی که در طرح ژنتیکی خود اشتباهاتی دارند)، توده‌ای از سلول ‌های غیرطبیعی یا یک تومور تشکیل می‌ شود.

 

در برخی موارد، این سلول ها یک توده مجزا تشکیل می دهند، در موارد دیگر مانند سرطان خون، سلول های خونی غیر طبیعی در بدن وجود دارند.

 

ما همه خطرات و علل سرطان را نمی دانیم. با این حال، تعدادی از عوامل شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی وجود دارد که نشان داده شده است که باعث ایجاد اشتباهات در طرح سلولی می شود که باعث سرطان می شود.

 

این مواد سرطان زا نامیده می شوند و شامل تنباکو ، اشعه ماوراء بنفش  (UV) و آزبست هستند. تعدادی از سرطان ها عوامل خطر مشترک دارند:

از هر 9 سرطان، یک مورد و از هر پنج مرگ ناشی از سرطان، یک مورد به دلیل سیگار کشیدن است.

 

مطالعه ای در سال 2010 نشان داد که حدود 2.8 درصد از سرطان ها مربوط به مصرف الکل است.

بسیاری از سرطان ها در نتیجه مستقیم تأثیرات رژیم غذایی ایجاد می شوند.

عوامل عفونی یا قرار گرفتن در معرض اشعه می تواند باعث سرطان شود (به ویژه سرطان های پوست ناشی از اشعه ماوراء بنفش). 

برخی از سرطان ها از ژن های معیوب ارثی ناشی می شوند. 

سرطان ناشی از آسیب یا استرس نیست.

امروزه سرطان یک بیماری شایع است. 

 

راه های تشکیل سرطان,علت تشکیل سرطان,علل تشکیل سرطان

شایع ترین علل سرطان

 

علل شایع ترین سرطان ها 

شایع ترینسرطانتشخیص داده شده (به استثنای سرطان پوست غیر ملانوما) سرطان پروستات و پس از آن سرطان سینه، کولورکتال یا روده، ملانوم و سرطان ریه بود. بیش از 100 نوع مختلف سرطان وجود دارد، اما این پنج نوع رایج 60 درصد از کل موارد را تشکیل می دهند. شایع ترین سرطان ها برای مردان و زنان به ترتیب زیر فهرست شده است:

 

-مردان

پروستات

روده (کولورکتال)

ملانوما

ریه

سر و گردن

 

-زنان

پستان

روده (کولورکتال)

ملانوما

ریه

رحم

 

خطر ابتلا به سرطان با افزایش سن افزایش می‌یابد. بیش از چهار برابر سرطان ‌ها در افراد بالای 60 سال نسبت به افراد زیر 60 سال تشخیص داده می‌شود. با این حال، افزایش آگاهی در مورد سرطان، برنامه ‌های غربالگری و تشخیص زودهنگام به این معنی است که سرطان به طور فزاینده‌ ای در افراد جوان تشخیص داده می‌شود، به این معنی که اغلب در مراحل اولیه یافت می شود و می توان آن را به طور موثرتری درمان کرد. از سوی دیگر با مراجعه بهخیریه سرطانکمکی کوچک در بهبود بیماران سرطانی داشته باشید.

 

پیشگیری از سرطان 

با دانش فعلی ما معتقدیم که از هر سه مورد سرطان حداقل یک مورد قابل پیشگیری است. سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، رژیم غذایی نامناسب، مصرف الکل و فعالیت بدنی ناکافی از عوامل خطر مهمی هستند که می توانند اصلاح شوند.

 

سیگار نکشیدن یا ترک کردن، تنها موثرترین استراتژی برای پیشگیری از سرطان است. از هر 9 مورد سرطان، یک مورد، و بیش از یک مورد از هر پنج مرگ ناشی از سرطان (بیش از 7700 مورد در سال) ناشی از مصرف سیگار است.

 

محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید یک استراتژی ساده و بسیار موثر برای پیشگیری از سرطان پوست است.  سالانه حدود 12000 مرد و زن به ملانوم مبتلا می شوند و تخمین زده می شود که 434000 نفر برای یک یا چند سرطان پوست غیر ملانومی تحت درمان قرار می گیرند. در سال 2016، نزدیک به 2000 مورد مرگ ناشی از  سرطان پوست، 1281 مورد از ملانوم و 679 مورد از غیرملانوم بوده است.

 

نرخ بقای نسبی پنج ساله برای ملانوم برای مردان 89 درصد و برای زنان 94 درصد است. تخمین زده می شود که سالانه بیش از 4000 مرگ ناشی از سرطان به دلیل رژیم غذایی نامناسب، مصرف الکل، کم تحرکی و اضافه وزن است. باز هم اینها مرگ و میرهایی هستند که می توان از آنها پیشگیری کرد.

 

سرطان مسری نیست. هیچ دلیلی برای اجتناب از افراد مبتلا به سرطان وجود ندارد. در واقع آنها به حمایت و درک شما نیاز خواهند داشت. می توانید باکمک به خیریهدر هزینه درمان آن ها نقش داشته باشید. اکنون می دانیم که برخی از ژن های سرطان ارثی هستند و بنابراین ممکن است چندین عضو خانواده سرطان مشابه یا مرتبطی داشته باشند.

 

این به دلیل یک اختلال ژنتیکی ارثی است. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، ویروسی که عامل 70 درصد  سرطان ‌های دهانه رحم است، مسری است و از طریق فعالیت جنسی منتقل می‌شود. با این حال، سرطان دهانه رحم به خودی خود مسری نیست.

 

علل شایع ترین سرطان ها,سرطان های شایع در مردان,سرطان های شایع در زنان

پیشگیری از سرطان

 

نکات موثر در رابطه با سرطان

برخی از سرطان ها باعث درد می شوند، برخی دیگر نه. برخی از افراد درد را در نتیجه رشد تومور یا سرطان پیشرفته یا به عنوان یک عارضه جانبی درمان تجربه می کنند. تسکین درد همیشه در دسترس بیماران سرطانی است که از درد رنج می برند.

 

پزشک می تواند به شما در مورد آنچه انتظار داشته باشید و چگونه می توان درد را مدیریت کرد به شما توصیه کند. پیشرفت در مورد پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان به این معنی است که بیش از 66 درصد از افرادی که امروزه به سرطان مبتلا می شوند، می توانند به طور موثر درمان شوند.

 

از هر 10 کودک مبتلا به سرطان، تقریباً 9 کودک به طور مؤثر درمان می شوند و به زندگی عادی ادامه می دهند. همان طور که دانش خود را در مورد این بیماری بیشتر می کنیم، احتمال بقای آن افزایش می یابد. 

 

-غربالگری برخی سرطان ها 

غربالگری شامل آزمایش افرادی است که هیچ علامتی برای وجود بیماری زودرس و بالقوه قابل درمان ندارند. در حال حاضر برنامه های غربالگری ملی برای سرطان سینه، سرطان دهانه رحم و سرطان روده وجود دارد. هیچ برنامه ملی غربالگری سرطان پروستات وجود ندارد.

 

شواهد فعلی نشان می دهد که مضرات غربالگری جمعیت با آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات بیشتر از فواید آن است. بنابراین، آزمایش PSA اساس یک برنامه غربالگری مبتنی بر جمعیت را تشکیل نمی دهد.

 

نتیجه گیری:

در مجموع نوع درمان سرطان یا ترکیبی از درمان هایی که بیمار انجام می دهد به نوع و مرحله سرطان بستگی دارد. اگر تومور قبل از گسترش سلول های سرطانی شناسایی و با جراحی برداشته شود، برخی از سرطان ها قابل درمان هستند. 

 
#‌پزشکی منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارگاسم احساس شدید رها شدن در طی تحریک جنسی است. افراد از نظر شدت، مدت و فرکانس متفاوت هستند. ارگاسم می تواند با تحریک جنسی کم اتفاق بیفتد، اما گاهی اوقات تحریک بسیار بیشتر لازم است. بسیاری از زنان در رسیدن به ارگاسم با شریک جنسی، حتی پس از تحریک جنسی زیاد، مشکل دارند. اختلال ارگاسمیک به عنوان آنورگاسمی یا اختلال ارگاسم زنان نیز شناخته می شود.

۱ هفته پیش

آیا توسط محصولاتی که ادعا می کنند اندازه آلت تناسلی را افزایش می دهند وسوسه شده اید؟ حقایق را در مورد انتظارات از قرص ها، پمپ ها، تمرینات و جراحی های تقویت کننده مردانه دریافت کنید.

۱ هفته پیش

در حالی که یک رژیم غذایی گیاهی ممکن است با تراکم مواد معدنی استخوان کمتر و افزایش خطر شکستگی همراه باشد، ممکن است راهی برای مقابله با آن وجود داشته باشد.

پریروز

هوا گرم است و خوابیدن زیر باد کولر هم عوارضی چون خشک شدن راه های تنفسی، گرفتگی عضلات و سردردهای میگرنی و سینوسی دارد. با نزدیک شدن به اواسط تابستان گرمای هوا بیش از گذشته غیر قابل تحمل می‌شود و شاید تنها راه حل برای افراد گرمایی خوابیدن زیر باد کولر باشد اما استفاده از کولر و پنکه به صورت مداوم و خوابیدن زیر باد آن قطعا عوارضی به دنبال خواهد داشت. 

۱ هفته پیش

گاهی اوقات والدین برای خوراندن دارو به فرزندشان با چالش مواجه میشوند.

۱ هفته پیش

چه به برنامه ورزشی خود وفادار بوده باشید یا به دنبال راهی امن و راحت برای تناسب اندام باشید، دوران بارداری زمان مناسبی برای ورزش کردن در آب است. لازم نیست شنا بلد باشید و حتی لازم نیست موهایتان را خیس کنید تا از مزایای ورزش در آب بهره مند شوید.

1 روز پیش

واکسن ها محصولاتی هستند که معمولا در دوران کودکی برای محافظت در برابر بیماری های جدی و اغلب کشنده تجویز می شوند. واکسن‌ها به سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کنند تا با ایجاد پاسخ ایمنی به بیماری‌های خاص، به طور موثرتری با عفونت‌ها مبارزه کند. سپس، اگر ویروس یا باکتری در آینده به بدن شما حمله کند، سیستم ایمنی شما از قبل می داند که چگونه با آن مبارزه کند.

1 روز پیش

کاپ های قاعدگی بیشتر و بیشتر محبوب می شوند، به ویژه در کشورهای غربی، در درجه اول به دلیل قابلیت استفاده مجدد آنها. اما آیا آنها به اندازه سایر محصولات یکبار مصرف قاعدگی ایمن هستند؟ و چند نفر در سراسر جهان واقعاً در مورد آنها می دانند؟ 

23 ساعت پیش

شیر مادر بهترین و کامل ترین غذای انحصاری نوزاد از ابتدای تولد تا پایان ۶ ماهگی است. اما، آمارهای رسمی وزارت بهداشت نشان می دهد که هنوز ۵۳ درصد نوزادان ایرانی بدون شیرمادر تغذیه می کنند.

۱ هفته پیش

بیشتر...