خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

رکورد بالاترین کارایی سلول های خورشیدی حاوی نقاط کوانتومی شکست ایسنا

رکورد بالاترین کارایی سلول‌های خورشیدی حاوی نقاط کوانتومی شکست

با استفاده از نقاط کوانتومی، کارایی سلول‌های خورشیدی به بیش از ۱۸ درصد رسید. این دستاورد یک پیشرفت فناورانه در توسعه سلول‌های خورشیدی است که می‌تواند جهشی در مسیر تجاری‌سازی نسل جدیدی از سلول‌های خورشیدی ایجاد کند.

به گزارش ایسنا،سونگ یئون جانگ از دانشکده انرژی و مهندسی شیمی در مؤسسه ملی علم و فناوری اولسان، روشی برای سنتز نقاط کوانتومی پروسکیت مبتنی بر کاتیون آلی (PQD) ارائه کردند که از پایداری بالایی برای استفاده در سلول خورشیدی برخوردار بوده و می‌توان نقص‌های ساختاری درون نقاط کوانتومی را رفع کرد، به طوری که برای استفاده لایه‌های نوری سلول‌های خورشیدی مناسب باشد.

پروفسور جانگ اظهار کرد: فناوری که ما توسعه دادیم، در سلول‌های خورشیدی نقاط کوانتومی به بهره‌وری چشمگیر ۱۸٫۱ درصد رسیده است. این دستاورد قابل توجه به بالاترین بهره‌وری در بین سلول‌های خورشیدی حاوی نقاط‌کوانتومی رسیده است.

علاقه روزافزون به نقاط کوانتومی کاملا مشهود است، چرا که سه دانشمندی که نقاط کوانتومی را کشف کردند و توسعه دادند، موفق به دریافت جایزه نوبل شدند. نقاط کوانتومی نانوکریستال‌های نیمه‌هادی با ابعادی از چندین نانومتر تا ده‌ها نانومتر هستند که قادر به کنترل خواص فتوالکتریک بر اساس اندازه ذرات خود هستند. به‌ویژه PQDها به دلیل خاصیت برجسته فتوالکتریکی که دارند، مورد توجه محققان قرار گرفته‌اند. علاوه بر این، فرایند تولید آنها ساده و در حلال صورت می‌گیرد و نیاز به فرآیند رشد روی بستر ندارد. این رویکرد ساده امکان تولید با کیفیت بالا در محیط‌های مختلف را فراهم می‌کند.

با این حال، استفاده عملی از نقاط‌کوانتومی به عنوان سلول‌های خورشیدی نیاز به فناوری دارد که فاصله بین نقاط‌کوانتومی را از طریق تبادل لیگاند کاهش دهد، فرآیندی که یک مولکول بزرگ مانند گیرنده لیگاند را به سطح نقاط‌کوانتومی متصل می‌کند. PQDهای آلی با چالش‌های قابل توجهی از جمله نقص در کریستال روبه‌رو هستند. در نتیجه، PQDهای معدنی با راندمان محدود تا ۱۶ درصد به عنوان مواد اولیه برای سلول‌های خورشیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این پروژه محققان از تبادل لیگاند مبتنی بر آلکیل آمونیوم یدید استفاده کردند و به‌طور مؤثر لیگاندها را به PQDهای آلی اضافه کردند و با این کار آنها را برای استفاده در سلول‌های خورشیدی مناسب کردند. نتایج این پروژه راندمان ۱۸٫۱ را برای محققان به ارمغان آورد، به طوری که بعد از دو سال ذخیره‌سازی هنوز عملکرد خود را حفظ می‌کند که نشان از ثبات بالای آن دارد.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پرونده مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ اروپا با صعود نماینده فرانسه به مرحله بعدی بسته شد.

3 ساعت پیش

در کل، نوشتن و دور انداختن احساسات منفی می‌تواند یک ابزار مفید برای مدیریت خشم در شرایط استرس‌زا باشد. این روش ساده، ارزان و قابل دسترس است و می‌تواند به افراد کمک کند تا آرامش بیشتری را تجربه کنند.

2 ساعت پیش

هویج منبع خوبی از فیبر محلول است که می‌تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند. هم چنین، هویج سرشار از بتاکاروتن، آنتی اکسیدان و ویتامین «آ» است که می‌تواند از شما در برابر بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی محافظت کند.

2 ساعت پیش

فقط خواستیم به طراحان گشت جدید ارشاد بگوییم که از تاریخ عکس اول و این عکس آخر، هنوز دو ماه نگذشته و از 22 بهمن نیز کمی بیش از دو ماه رد شده است. در این فاصله، احکام اسلام تغییر کرده یا قانون مملکت؟!

2 ساعت پیش

در پی رأی‌گیری در شورای امنیت برای عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل، آمریکا به عنوان تنها مخالف، قطعنامه مذکور را وتو کرد.

3 ساعت پیش

در خبر زیر سکانسی خنده دار از سریال نون خ 4 وقتی سلمان گم شده است را مشاهده میکنید.

1 ساعت پیش

موسسه آمریکایی «استاندارد اند پورز» در تازه‌ترین ارزیابی خود، رتبه اعتباری بلندمدت اسرائیل را از AA- به A+ کاهش داد و چشم‌انداز آتی آن را نیز "منفی" ارزیابی کرد.

2 ساعت پیش

رئیس سازمان سیا هشدار داد که اگر کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین نرسد، این کشور تا پایان سال در جنگ شکست خواهد خورد.

3 ساعت پیش

مدعی وزن 77 کیلوگرم استان فارس اجازه کشتی گرفتن در جام تختی کشتی فرنگی را نخواهد داشت.

3 ساعت پیش

بیشتر...