|
2 سال پیش
سلام سینما

بهترین فیلم های اقتباسی اقتباس سینما ادبیات از ابتدای ظهور سینما پیوندی عمیق باهم داشته اند سینما هم

بهترین فیلم های اقتباسی اقتباس سینما ادبیات از ابتدای ظهور سینما پیوندی عمیق باهم داشته اند سینما هم

بهترین فیلم‌های اقتباسی - اقتباس

سینما و ادبیات از ابتدای ظهور سینما پیوندی عمیق باهم داشته‌اند و سینما همواره در مقاطع مختلف خود دست به دامن ادبیات شده است. نه تنها برای اقتباس از داستان‌ها، که اصلا برای پیش‌بردن روایت و شکل بخشیدن به روایات سینمایی، الگوهای ادبی همواره مورد توجه فیلمنامه‌نویسان بوده است.

?#‌Adaptation

کارگردان: #‌چارلی_کافمن
سال ساخت: ۲۰۰۲
منبع اقتباس: دزد ارکیده / سوزان اورلینز

در این فیلم شگفت‌انگیز، «چارلی کافمن» (#‌نیکولاس_کیج) توسط برادر دوقلویش «دونالد کافمن» تهدید می‌شود که اگر فیلمنامه‌ی اقتباسی «دزد ارکیده» را به موقع تحویل ندهد، او به جایش این کار را انجام خواهد داد. نوشتن این فیلمنامه کار او را به فلوریدا می‌کشاند که در آنجا درگیر یک ماجرای جنایی با «سوزان اورلینز» می‌شود.

نویسنده‌ی فیلمنامه، یعنی «چارلی کافمن» کاری بسیار جذاب و خنده‌دار کرده است. او به جای اقتباس از داستان «اورلینز»، برداشتی آزاد از آن رمان داشته و بجای روایت داستان دستگیری «جان لاروش»، رابطه‌ای عاشقانه میان نویسنده‌ی رمان و نویسنده‌ی فیلمنامه برقرار کرده است. همچنین او یک برادر دوقلو برای خودش ساخته که در عالم واقعیت وجود ندارد.

نکته‌ی جالب توجه این فیلم این است که «چارلی کافمن» و برادر خیالی او «دونالد کافمن»، هردو برای نوشتن این فیلمنامه نامزد جایزه اسکار شده‌اند.

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات


مطالب مرتبط