.وزارت اطلاعات دیروز در اطلاعیه‌ای از دستگیری «جمشید شارمهد»، سرکرده‌ی گروه تروریستی «انجمن پادشاهی
3 روز پیش
3 بازدید

.وزارت اطلاعات دیروز در اطلاعیه‌ای از دستگیری «جمشید شارمهد»، سرکرده‌ی گروه تروریستی «انجمن پادشاهی

.
وزارت اطلاعات دیروز در اطلاعیه‌ای از دستگیری «جمشید شارمهد»، سرکرده‌ی گروه تروریستی «انجمن پادشاهی ایران» در «عملیاتی پیچیده» خبر داد
.
🔸«انجمن پادشاهی ایران-تندر» چیست؟
پایه‌گذار این گروه برانداز، فرود فولادوند با نام اصلی «فتح‌الله منوچهری» بود که ب پیش از انقلاب در کار فیلم و سینما بوده است. او پس انقلاب از کشور خارج شد و گروهی سلطنت طلب برای بازگرداندن رضا پهلوی به ایران تشکیل داد اما با عدم همراهی فرزند محمدرضا پهلوی، او را از برنامه‌هایش کنار گذاشت و بازگشت به حکومت پادشاهی را دنبال کرد.
.
آخرین برنامه تلویزیونی فولادوند در سال ۱۳۸۵ و قبل از تلاش وی برای «ورود مخفیانه به ایران» پخش شد. طبق اخبار منتشرشده، او دی‌ماه ۱۳۸۵ در ترکیه ناپدید شد و با اینکه عده‌ای از مرگ او و عده‌ای دیگر از زندگی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین خبر می‌دهند، اما تاکنون اطلاع موثقی از سرنوشتش در دست نیست.
.
🔸جمشید شارمهد کیست؟
شارمهد سال ۱۳۳۴ در خانواده‌ای ایرانی - آلمانی در تهران متولد شد. او اوایل دهه‌ی ۶۰ به آلمان مهاجرت کرد و در سال ۲۰۰۳ راهی آمریکا شد و در لس‌آنجلس با «انجمن پادشاهی ایران» آشنا شد و به این گروه پیوست.
.
پس از ناپدیدشدن فولادوند، شارمهد سرکردگی «انجمن پادشاهی ایران» را بر عهده گرفت و بلافاصله رادیویی به نام «رادیوتندر» راه‌اندازی کرد که مانند دیگر رسانه‌های این گروه به آموزش خرابکاری یا بقول خودشان «آموزش‌های مبارزاتی» می‌پرداخت.
.
🔸اقدامات تروریستی و خرابکارانه
به گفته‌ی وزیر اطلاعلات، شارمهد و گروهش «حدوداً ۲۷ اقدام تروریستی» مرتکب شده‌اند اما نام این گروه بیشتر یادآور ماجرای انفجار حسینیه‌ای در شیراز است که ۱۴ شهید و ۲۱۵ مجروح بر جای گذاشت و حدود یک ماه بعد وزارت اطلاعات اعلام کرد که عوامل آن را دستگیر کرده است.
.
سخنگوی این گروه در گفت‌وگو با صدای آمریکا دخالت در این حادثه را رد کرد اما شارمهد در یکی از برنامه‌های تلویزیونی خود گفت اقدام تروریستی در حسینیه‌ی شیراز را انکار نمی‌کند.
.
این گروه مدعی انجام اقدامات خرابکارانه‌ی دیگری در ایران است که در وبسایتش با عنوان «رزمایش‌ها» فهرست شده است. حمله به تجمع روحانیون در شیراز، انفجار حوزه‌ی علمیه‌ی خاتم‌الانبیا در شیراز، انفجار محوطه‌ی صداوسیما در شیراز، خرابکاری در متروی تهران - کرج و آتش‌سوزی در پالایشگاهی در شاهرود، از جمله حوادثی است که این گروه مسئولیت آنها را پذیرفته است.
.
مشروح این مطلب را در لینک موجود در استوری بخوانید
.
#‌ایسنا #‌ایسنا_نیوز #‌جمشید_شارمهد #‌انجمن_پادشاهی_ایران #‌ترور


مطالب مرتبط